Növényvédelem

Hogyan készítsünk házi gyomirtót?

Agrofórum Online

A gyomirtás nemcsak bosszantó és időigényes, de igen költséges tevékenység, és soha nem tudhatjuk, hogy a legújabb gyomirtónk valóban beválik-e vagy sem. Éppen ezért érdemes kipróbálni néhány házilag elkészíthető gyomirtót, hiszen ki tudja, mi van, ha éppen ezek válnak be?

A gyomokat muszáj kordában tartani, hogy a kertünkben élő kultúrnövények háborítatlanul élhessenek és a termésünket se nyomják el az elburjánzó gazok. A házi gyomirtók hatalmas előnye, hogy sokkal olcsóbbak, mint az áruházban kapható változatok (hiszen a legtöbb alapanyag eleve a rendelkezésünkre áll), ráadásul a saját készítményünkről pontosan tudni fogjuk, mi van benne, mit permetezünk a kertünkbe.

Persze, a bolti szereken is rajta van az összetevőket mutató címke, de ha gyerekeink vannak, vagy kis állataink, akik sokat vannak a kertben, egyáltalán nem mindegy, hogy mit tartalmaz a gyomirtónk. Most azonban lássuk a gyomirtó-fajtákat!

Ecetes gyomirtó
A leggyakrabban használt házi gyomirtó az ecetes gyomirtó, amely a legtöbb széleslevelű (kétszikű) gyomnövényt elpusztítja. Vigyázni kell azonban arra, hogy amikor kipermetezzük pl. a járdarésekben vagy a kocsibejárón megbúvó gyomokra, az ecet ne menjen a gyepre vagy a többi növényre, mert azokat is kipusztítja. A fák gyökerei és a föld alatti hagymás növényrészek nincsenek veszélyben.

Hozzávalók: 3,7 liter ecet, 1 evőkanál mosogatószer, 1 csésze só, tál a hozzávalók összekeveréséhez, tölcsér a betöltéshez, permetező palack. 

Forrásban lévő víz
Meglepőnek tűnhet, de a forró víz a másik hatékony módja a gyomok elpusztulásának, hiszen a növények sokkot kapnak a hő hatására. Néhány nappal később a leforrázott gyomok elszáradnak, majd elpusztulnak. Ez a módszer a legjobban a fiatal gyomoknál működik, főként térkövek, járdák, teraszok mellett. 

Alkoholos gyomirtó
Az alkoholos (patikában kapható alkoholról beszélünk) gyomirtó akkor a leghatékonyabb, ha forró, napos napokon használjuk. A napsütés segít kiszárítani az alkoholt, ami elvonja a nedvességet a gyomból – az idővel kiszárad és elpusztul.

Hozzávalók: 2 evőkanál alkohol, 4 csésze (2 liter) víz. Az alkoholt a vízben kell felhígítani, majd szórófejes flakonba önteni és ezzel az oldattal a gyomokat lepermetezni. 

Bóraxos gyomirtó
A bórax nagyszerű választás, ha vegyszermentes gyomirtót szeretnénk használni, viszont óvatosan kell vele bánni, mert minden növényt elpusztít, amit csak ér.

Hozzávalók: 283 gramm bórax, 113 gramm meleg víz. A bórax port fel kell oldani a megadott mennyiségű meleg vízben, majd ezt a keveréket 9,5 liter vízhez adni és alaposan összekeverni. Ez a gyomirtó oldat akár bő 90 négyzetméternyi területre is elég lehet.

Kukoricadara gyomirtó
Az agrárvilágban rengetegen vitatják a kukoricadara hatékonyságát, amiről úgy tartják, hogy ha a gyomok köré szórják, az megakadályozza a gyommagvak kicsírázását. A hiedelmekkel ellentétben azonban ez a gyomirtó nem a boltokban kapható kukoricalisztből készül dara (amit puliszkaként eszünk), hanem egy speciális termék, amelyet kifejezetten gyomirtásra való felhasználásra hoztak létre.

Ez valójában a kukorica mellékterméke, amelyet úgy dolgoznak fel, hogy egy 10% nitrogént tartalmazó durva szemcséket hozzanak létre. Az ezekben jelenlévő dipeptidek azok, amelyek megakadályozzák a gyomok csírázását, ezért ezt a haszonnövények/virágok csírázása után, de a gyomok kinövése előtt kell alkalmazni. A szer hátránya, hogy drága, sokat kell belőle kijuttatni, plusz a használata mellett nitrogénterhelést jelent a földnek – a nitrogén nitrátokká alakul, amit nem szeretnénk, ha a talajvízbe kerülne.

A házi gyomirtók kijuttatásának technikái
Ahogyan a házi gyomirtók elkészítésének, úgy a kijuttatásának is sokféle módja van.

  • Ecsetes módszer: ezt a módszert akkor érdemes használni, ha gyomok, amiket ki akarunk irtani, olyan növények között ütötték fel a fejüket, amelyeket meg akarunk tartani. A gyomirtót ez esetben az edényből ecsettel kell felvinni a kívánt gyomnövényekre. 
  • Permetező palack: a kézi szórófejes flakon egy másik egyszerű módja a gyomok kezelésének. Ez lehetővé teszi az egyenletes eloszlást és sokkal kevésbé időigényes, mint az ecsetes módszer. 
  • Szivattyús permetező: ez a legjobban nagy területek, például egy parkoló vagy felhajtó esetében működik. Nagyobb mennyiségű házi gyomirtó szer fér el bennük, és a permetezőjük sokkal nagyobb területet céloz meg, mint a szórófejes palack.

A legjobb napszak és időjárás a gyomok irtására
A gyomok irtására a legjobb napszak a nap közepe (a déli órák), amikor a napsütés a legforróbb és a harmat is megszáradt már. Minél szárazabb és melegebb van, annál hatékonyabban hat a házi gyomirtó. Az előrejelzés szemmel tartása létfontosságú. A gyomirtó oldatnak legalább két órára van szüksége ahhoz, hogy megszáradjon az esetleges esőzések előtt.

Mikor kell újra alkalmazni?
Ha 2-3 napon belül nem lát változást a gyomnövények küllemén, amelyeket megpróbált elpusztítani, akkor újra kell alkalmaznia a gyomirtót. Ellenőriznie kell továbbá, hogy elegendő gyomirtót juttatott-e ki a növényzetre, és elérte-e a gyökereket. Ha csak a növény tetejére juttatta ki, és a gyökereket nem érintette, akkor jó eséllyel újra kell alkalmaznia. 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

A szója gyomirtásának meghatározó alapvetései

2018. október 20. 02:37

A szója gyomirtásának szükségessége nem kérdés, a feladat annak eldöntése, hogy mit és mikor, milyen dózisban és kombinációban használjunk az elérhető legnagyobb hozam elérése érdekében. A körültekintéssel elkészített terv és precíz kivitelezés szükségessége itt még inkább igaz, mint sok más kultúra esetében.

Összhangban a kukorica igényeivel

2018. április 26. 08:33

A szántóföldi munkák később kezdődtek ebben az évben, várhatóan májusban hatalmas munkacsúcs alakul ki a növényvédelemben.

Megvárjuk a fagyokat, vagy gyomirtsuk inkább repcét?

2021. október 7. 10:15

Bizonyára ez a kérdés merül fel most több repcetermesztőben is, akiknek a területein nagy mennyiségben jelentek meg a melegkedvelő, egynyári, T4 életformába tartozó gyomnövények.

Legfontosabb tudnivalók a gyomirtó szerek okozta károkról

2024. szeptember 2. 14:40

A gyomirtó szerek használata körültekintést igényel, mert elővigyázatlan használatukkal több kárt lehet okozni, mint hasznot.