5℃ -4℃
február 21. Eleonóra, Zelmira, Péter
Növényvédelem

Idén is problémát okozhatnak a mezei pockok

NAKlap, 2018. februári szám

Újabb pocokinváziótól tartanak a gazdálkodók, a csapadékszegény tél és a korai tavaszodás ugyanis kiváló feltételeket teremthet a rágcsálók elszaporodásához. Bár a védekezés nem egyszerű, számos praktika áll a termelők rendelkezésére, amivel megelőzhető a szántóföldeken és a gyümölcsösökben okozott kár.

Az elmúlt években a mezei pocok egyre nagyobb területen okozott károkat, elsősorban a szántóföldeken és a gyümölcsösökben szaporodott el a kártevő rágcsálófajta. Míg azonban az elmúlt évben a januári kemény fagyok némileg csökkentették a pocokpopulációt, az idén úgy tűnik, a kártevőirtásban nem lesz a gazdák segítségére az időjárás. Görög Róbert, a NAK szántóföldi növénytermesztési szakértője szerint a csapadékszegény tél és a korai tavaszodás is kedvező feltételeket teremthet a pockok számára, így bár nehéz megjósolni, de több megyében számítani kell arra, hogy az idén is problémát okozhatnak a termelőknek. Károk nemcsak évelő pillangósokban és őszi vetésű gabona- vagy repcetáblákon fordulhatnak elő, hanem faiskolákban, gyümölcsültetvényekben is, ahol a pockok nagymértékű fapusztulást okozhatnak a fák gyökereinek elrágásával.

Bár egyelőre invázióról nincs szó, ugyanakkor minden gazdát arra intenek a szakemberek, hogy fokozottan figyeljen a területeire, és ha szükséges, azonnal kezdje el a védekezést. A rágcsálóirtás egyébként nem könnyű feladat, de számos praktika alkalmazása eredményre vezethet. Az egyik legfontosabb eszköz, ami a gazdák kezében van, az a megfelelően elvégzett talajmunka. Az őszi mélyszántás például segíthet a védekezésben, azokon a területeken, ahol elvégzik a munkát a termelők, látványosan csökken a pockok száma. A tarlóhántás elmaradása, a területek ugaron hagyása, illetve a nem megfelelő talajművelés a rágcsálók elszaporodásának kedvez. Nagy figyelmet kell fordítani emellett az úgynevezett ruderáliák, vagyis a táblaszegélyek, árokpartok, mezőgazdaságilag nem művelt területek kártevőmentesítésére is, mivel ezek kiemelten jó élőhelyet biztosítanak számukra egész évben.

Görög Róbert szerint gyengébb fertőzöttség esetén megoldást jelentenek a pockok természetes ellenségei, a ragadozó madarak. A termelők „T”-alakú ülőfák kihelyezésével segíthetik elő, hogy a madarak az adott táblából szerezzék be zsákmányukat, ezzel jelentősen csökkentve a rágcsálók számát. Súlyosabb fertőzés esetén, vagyis ha a gazdák száz négyzetméteren belül 1-2 lakott járatot találnak, már elkerülhetetlen a kémiai, növényvédőszeres beavatkozás. Itthon jelenleg három készítmény használata engedélyezett a mezei pocok elleni védekezésre: az Arvalin LR , a Polytanol, valamint a Delu. Ezeket a szereket a járatok nyílásába helyezve alkalmazhatják a termelők. Fontos ugyanakkor, hogy a két eszközt, vagyis a természetes, ülőfás védekezést és a vegyszeres irtást nem szabad egyszerre alkalmazni. Ebben az esetben ugyanis megnő az úgynevezett másodlagos mérgezés veszélye, azaz a méregtől elpusztult rágcsálót a ragadozók fogyaszthatják el.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal az ország egyes területein engedélyezte a Redentin75 RB rágcsálóirtó szer használatát is. A védekezést jelenleg Békés, Csongrád, Heves, Szabolcs- Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj- Zemplén, Vas, Tolna, Zala, Jász-Nagykun-Szolnok, Veszprém és Fejér megye szántóföldi, kertészeti kultúrájú területén, lucernában és mezőgazdaságilag nem művelt területeken segítheti a szükséghelyzetben forgalomba hozott anyag. A készítményt a regisztrált termelők 2018. január 3-tól 2018. március 31-ig használhatják fel. Arra azonban ügyelniük kell a termelőknek, hogy a vegyszer alkalmazását a területileg illetékes megyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi osztályán jóvá kell hagyatni. A szakszerű védekezés érdekében fontos, hogy a termelők igénybe vegyék a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara növényorvos szakembereinek iránymutatásait.

A hatékony, időben elvégzett munka eredményeként a földhasználók megszabadulhatnak a kártékony rágcsálóktól és jó termésben bízhatnak ebben az évben.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Laposféreg a szobanövényeken: új invazív faj a kertészetekben

2025. február 19. 07:10

A húsevő laposféreg az elmúlt időszakban terjedni kezdett és most már komoly veszélyt jelent a talaj egészségére.

Kíméletes módszerek a szobanövények kártevői ellen

2025. február 4. 09:40

A fertőzött növényeket mindig azonnal el kell különíteni, hogy megakadályozzuk a kártevők további terjedését a többi növényre.

Fel kell készülni a japán cserebogarak támadására!

2025. január 8. 14:40

Svájcban már megjelent a japán cserebogár. A kártevő a gyümölcsösök, szőlő, dísznövények gyökerét rágja meg, óriási pusztítást okozva.

Óriási károkozásra képesek a szúfélék

2025. január 1. 16:10

Itthon a néhány száz hektáron növő lucfenyőkben már nem tesznek számottevő kárt, de például Ausztriában 2024-ben is fertőztek a betűzőszúk.

Egyes vidékeket lassan elönt az aranka!

2021. szeptember 8. 07:42

A földutakon gyakran közlekedve az elmúlt években egy kezemen meg tudnám számolni, hány helyen láttam irtásának nyomait.

800 liter növényvédő szer szivárgott ki a pótkocsiból

2022. május 14. 09:16

Németországban súlyos baleset történt egy traktorszerelvénnyel.

A szőlőtripsz jelentősége, kártétele és a védekezés lehetőségei

2019. június 10. 13:37

A szőlőtripsz károsítására rügyfakadás után lehet számítani. Mivel tavasszal meglepetésszerűen jelentkezhet a kártétel a fiatal hajtásokon, a fakadást követően rövid időn belül megelőző védekezés lehet szükséges.

Amit a fuzáriózisról tudni kell

2022. május 22. 09:39

A fuzáriózis elleni védekezésre sok gyártó igen hatékony készítményekkel rendelkezik. Ugyanakkor a védekezés során nem szabad elfelejteni, hogy ha lehetséges, akkor preventíven védekezzünk.