Növényvédelem

Így szabadulhatunk meg a vakondtúrásoktól

Agrofórum Online

A vakondok által okozott túrások nemcsak esztétikailag zavaróak, hiszen komoly kihívást jelenthetnek a kert gondozása szempontjából is. Ha nem kezeljük őket időben, akkor bizony igen gyorsan elszaporodhatnak kertünkben, és ezek a földhalmok komoly károkat jelenthetnek a kertünkre nézve hosszabb távon is.

A túrások megszüntetésével és a talaj helyreállításával azonban viszonylag gyorsan megszüntethetők ezek a problémák. A kisebb földhalmok a kertben a vakondok által készített alagutak által jönnek létre, amelyek főként táplálkozási és életfeltételeik biztosítására szolgálnak.

Ezek az állatok rovarokkal és férgekkel táplálkoznak, amelyeket a talaj alatt keresnek. Így ahhoz, hogy hozzáférjenek táplálékukhoz, alagutakat ásnak, ami felszíni túrásokat és földhalmokat eredményez.

Így nem meglepő, ha a kertben sok a rovar és a féreg, azzal ideális élőhelyet teremtünk számukra. Éppen ezért, ha nem figyelünk oda a kert megfelelő gondozására, a vakondok továbbra is megmaradhatnak a területen, és újabb túrásokat okozhatnak.

Az elhanyagolt gyep, ahol a talaj laza és nem rendszeresen karbantartott, vonzóbb lehet számukra. A probléma orvosolása ezért a jól időzített és rendszeres karbantartáson múlik, ami már csak azért is fontos, mert kizárólag az állat elriasztása jöhet szóba.

Földhalmok eltávolítása

A legjobb megoldás, ha a probléma okozóját „kilakoltatjuk”, ehhez azonban meg kell figyelni, mikor bukkan fel, majd szépen egy ásóval kiemelni. Ez azonban igen sok türelmet igényel, hiszen meg kell figyelni a friss túrásai felbukkanását, amely által követni tudjuk tevékenységét.

Addig is érdemes a már felhalmozott földet eltávolítani, amelyhez ásóra vagy lapátra lesz szükség. Az eltávolítás során figyeljünk arra, hogy a felületet síkba hozzuk, ez javítja majd a kert megjelenését, és az így kapott „meztelen” foltokat is könnyebb kezelni.

A kitett talajra szórjon fűmagot, amelyre a dombokról származó földet takarásként használhatja, ezután pedig öntözze meg, hogy jól tapadjanak. Innentől már csak a szokásos ápolásra van szükség, és az öntözés és kellő meleg, napfény hatására már 1 hét elteltével csírázni fognak.

Rendszeres karbantartás során figyelje meg kertje új túrásait és igény esetén ismételje meg a takarítást és fűmagvetést, mindezt pedig még fűnyírás előtt, elkerülve a föld szétszóródását a gyep nagyobb területén.

Vakondok távol tartása

Az üreglakók elleni legegyszerűbb védekezés, ha folyamatosan gondoskodunk arról, hogy kertünk féreg- és rovarmentes legyen. Sajnos ez a dolog azonban kétoldalú, hiszen a kertünk számára is igen hasznos gilisztát is kifejezetten kedveli, ezért fontos lehet más praktikákat is bevetni a távol tartásukra.

A vakondháló mellett más egyéb organikus megoldás is létezik már, mint például az állatok távol tartására szolgáló elektronikus készülékek, amelyek egyfajta zümmögő/rezgő hangot adnak ki, ezzel elriasztva őket.

Természetesen a speciális háló alkalmazása is megfelelő, azonban nagyobb kertek esetében ez igen költséges megoldás. A legjobb organikus megoldás, ha olyan haszonnövényeket ültetünk, amelyeket nem szeretnek, mint például a kapor, menta vagy akár a tárkony.

A lista szerencsére igen hosszú az olyan növényeket tekintve, amelyek számunkra igen jól jöhetnek a konyhakertünkbe ültetve, miközben ők leginkább az erős illatuk, esetleg ízük miatt messziről kerülik.

(Fotó: meineresterampe/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ezért érdemes kombinálni a biológiai és a hagyományos növényvédő szereket

2024. október 22. 18:10

Sok biológiai készítmény olyan folyamatokat támogat, amelyeket a növények természetes módon végeznek. Segíthetnek a teljesítmény fokozásában, az abiotikus stresszel, például a kedvezőtlen időjárással szembeni ellenállóképesség kialakításában.

Fokozódik a lisztharmat-rezisztencia a szőlőben

2024. október 16. 12:10

A szőlőben jelentkező lisztharmat rezisztenciája is egyre nagyobb gondot fog okozni a jövőben.

Hogyan szabaduljunk meg a poloskáktól?

2024. október 14. 08:10

A márványos poloska az utóbbi évek istencsapásává vált, amely ellen folyamatos védekezésre van szükség, mind a kertekben, mind az otthonainkban.

Valószínűleg nem újítják meg a flufenacet hatóanyag engedélyét

2024. október 3. 16:10

A flufenacet gyomirtó hatóanyag sok egyéb növényvédő szer sorsára juthat, és az újraértékelést követően Európában befejezheti pályafutását.

Élet a talajban: a vakond

2022. április 26. 04:36

A vakond megjelenése kiváló indikátora a közelgő bajnak. Valószínűleg a kertben felszaporodtak a talajlakó kártevők, mint a drótféreg, pajor, mocskos pajor stb.

A vakondtól hogyan lehet megszabadulni télen?

2023. december 9. 17:10

Védett állatról lévén szó, a vakond nem irtható „tűzzel-vassal”. Bizonyos szagokra azonban igen érzékeny, ezeket érdemes bevetni ellene a kertben.

Mit tehetünk a vakondok ellen?

K. Zsuzsanna kérdése: A veteményesem tele van vakondtúrással. Mit tehetek ellene?

Okozhat problémát a facsemete fejlődésében a vakond túrása?

2023. december 11. 04:36

Két hete ültetett cseresznye gyümölcsfa-csemete törzse mellett közvetlenül feltúrt a vakond. Jelenhet problémát a fa fejlődésében, a gyökerek erősödésében? Tavasszal ültessem át máshová miatta, vagy ne bántsam?