6℃ -2℃
február 5. Ágota, Ingrid, Etelka, Léda
Növényvédelem

Kulcsfontosságú a biológiai növényvédelem elterjedésének támogatása

Corteva Agriscience

Az európai gazdáknak most minden eddiginél nagyobb szükségük van az eszközök széles választékára, hogy megvédjék terményeiket a kártevők és betegségek okozta nyomástól. E problémákat az éghajlatváltozás tovább súlyosbítja, miközben fenntarthatóbb termelésre van szükség. Az olyan szakpolitikai kezdeményezések, mint az EU Green Deal, a mezőgazdaság fenntarthatóbbá tételét, a növényvédőszer-használat kockázatának csökkentését és a hagyományos növényvédő szerek alternatíváinak népszerűsítését célozzák.

A biológiai növényvédelmi termékek gyakran részét képezik ezeknek a tárgyalásoknak. Természetes eredetüknek köszönhetően megfelelnek annak a szélesebb körű társadalmi elvárásnak, hogy jobban támaszkodjunk a természetes megoldásokra, ami túlmutat a mezőgazdaságon és az élelmiszeriparon. A legtöbb biológiai növényvédelmi terméket engedélyezték a biotermesztésben való felhasználásra, és azok nélkülözhetetlenek a biogazdálkodók eszköztárában. A biológiai védekezési megoldások széles választéka létezik, beleértve a természetes anyagokat, mikroorganizmusokat, feromonokat vagy gerinctelen élőlényeket.

Számos biológiai védekezési megoldás már elérhető és széles körben alkalmazott Európában. A Corteva a spinosad révén évtizedek óta vezető szerepet tölt be a természetes eredetű, kártevők elleni védekezésben Európában és világszerte. A spinosad egy talajban élő mikroorganizmus fermentációjával nyert természetes anyag, amely több mint 200 növénykultúrában az egyik legszélesebb körben használt biológiai megoldás és nélkülözhetetlen eszköz mind a hagyományos, mind a biogazdálkodók számára.

A biológiai növényvédelemmel kapcsolatos kutatás folyamatosan fejlődik, és számos innovatív terméket fejlesztenek ki és hoznak forgalomba. A Corteva és más, a CropLife Europe tagvállalatai kötelezettséget vállaltak arra, hogy 2030-ig 4 milliárd eurót fektetnek be a biológiai növényvédelembe, hogy támogassák a Green Deal célkitűzéseit. A természetből kiindulva számos lehetőség van olyan termékek kifejlesztésére, amelyek jól működnek a növényvédelmi igények kielégítésére, miközben használatuk biztonságos.

A Corteva most új megoldásokat kínál egy külön erre a célra létrehozott biológiai üzletággal. Ez magában foglal egy új mikroorganizmus-megoldást az aflatoxinok kukoricában való ellenőrzésére, valamint a tápanyag-felhasználás hatékonyságát, a növényi stressztűrést és a fenntartható gazdaságot támogató biostimulátorokat. Nemrégiben jelentették be a Symborg és a Stoller, két biológiai vállalat felvásárlását, amelyek tovább erősítik a biológiai növényvédő szerek és a biostimulánsok terén nyújtott szolgáltatásaikat.

A biológiai növényvédelmi termékek hatékonyságának és biztonságának garantálása alapvető fontosságú. Ezért olyan szabályozási keretet támogat a Corteva, amely arányos a biológiai növényvédelmi termékek által jelentett kockázattal. A gazdálkodóknak olyan termékekre van szükségük, amelyek működnek, és a Cortevánál úgy vélik, hogy számos hatékony biokontroll megoldás létezik, amelyek önállóan vagy a hagyományos termékekkel kombinálva, az integrált növényvédelmi programok részeként használhatók.

A biológiai növényvédő szerek nem helyettesítik egy az egyben a hagyományos növényvédő szereket. Ugyanakkor a leggyorsabban növekvő növényvédelmi szegmens, amely 2035-re várhatóan a teljes piac 25%-át fogja kitenni. Ebben az összefüggésben továbbra is kulcsfontosságú lesz, hogy a gazdák támogassák a biológiai növényvédő szerek elterjedését. A Cortevánál szerepet vállalnak az új megoldások bevezetésében, és számítanak a támogató politikai és szabályozási keretrendszerre, amely biztosítja, hogy ezek a termékek piacra kerülhessenek. A biológiai növényvédelemnek – más megoldásokkal, például a növénytermesztés innovációjával, vagy a digitális és precíziós mezőgazdasági eszközökkel együtt – kulcsszerepet kell játszania az EU mezőgazdaságának fenntarthatóbbá tételében.

Szerző: Borsos László, a Corteva Agriscience közép- és kelet-európai kereskedelmi régió biológiai üzletágának vezetője

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kíméletes módszerek a szobanövények kártevői ellen

2025. február 4. 09:40

A fertőzött növényeket mindig azonnal el kell különíteni, hogy megakadályozzuk a kártevők további terjedését a többi növényre.

Fel kell készülni a japán cserebogarak támadására!

2025. január 8. 14:40

Svájcban már megjelent a japán cserebogár. A kártevő a gyümölcsösök, szőlő, dísznövények gyökerét rágja meg, óriási pusztítást okozva.

Óriási károkozásra képesek a szúfélék

2025. január 1. 16:10

Itthon a néhány száz hektáron növő lucfenyőkben már nem tesznek számottevő kárt, de például Ausztriában 2024-ben is fertőztek a betűzőszúk.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Mikrobiológiai készítményekkel a tisztább talajért, az egészségesebb növényekért és az egészségesebb környezetért

2023. március 3. 06:34

A gondosan elültetett, elvetett növényeinket számos veszély fenyegeti.

Miért válasszuk marhahús helyett a tücsköt? - Az I. Rovaripari Konferencián jártunk

2018. március 8. 19:26

Rovaripar. Mit is takar ez a kifejezés? Az ipar tag arra utal, hogy valamilyen nagy mennyiségben előállított, piacképes termékről van szó.

Mennyire eredményes a szőlőben a biológiai növényvédelem?

2023. szeptember 9. 07:40

A vegyszeres növényvédelem helyett egyre több szőlészetben alkalmazzák a biológiai megoldásokat a tőkék és a termés egészségesen tartásához. De vajon mennyire hatékony ez?

Gazdákkal a vércsékért – vagy inkább vércsékkel a gazdákért?

2022. február 9. 22:28

Hogyan érdemes kihelyezni a vörös vércséknek szánt költőládákat? Érdemes T-alakú ülőfákat is telepíteni a lucernatáblákba? Ezekre, és sok más kérdésemre is választ kaptam a Fejér megyei „VÖLGY-HÍD” Természetvédelmi Alapítványtól.