4℃ -6℃
február 21. Eleonóra, Zelmira, Péter
Növényvédelem

Laposféreg a szobanövényeken: új invazív faj a kertészetekben

Agrofórum Online

Bár hihetetlennek tűnik, nem árt tudni, hogy a nemzetközi növénykereskedelem bizony komoly kockázatokat rejt magában.

Megesik ugyanis, hogy a külföldről származó növényekkel olyan kártevőket hurcolnak be az országba, amely aztán a hazai növényeket vagy hasznos rovarokat fenyegeti. Így például egy húsevő laposféreg komoly károkat okozhat a helyi giliszta-populációknak, a ragadozóknak és a termőföldnek egyaránt.

Rendkívül népszerűek a Dél-Amerikából és Ausztráliából származó különleges küllemű és színű egzotikus növények, például a kaktuszok, az eukaliptuszfélék és a különféle pálmafajták. Az ilyen növények exportja azonban invazív fajok behurcolásával járhat, amelyek nem őshonosak az adott térségben. Példának okáért ilyenek az egzotikus pókok vagy a Japán cserebogár (Popillia japonica), amely a növények gyökereit támadja meg, és addig károsítja, amíg a növény elpusztul.

A legújabb veszélyt ezúttal azonban a húsevő laposféreg (Platyhelminthes) okozza, ami az elmúlt időszakban terjedni kezdett a behurcolt növényekkel és úgy elszaporodott, hogy most már komoly veszélyt jelent a talaj egészségére. Ráadásul teljesen elnyomja és kiszorítja az élőhelyükről az itt élő földigilisztákat.

A felmelegedés segíti a laposféreg terjeszkedését

A laposférgek felnagyítva egy picit mintha a piócákra hasonlítanának, de ha jobban szemügyre vesszük őket, látszik a (nem csak méretbeli) különbség. Ezeket a férgeket a nyálkás testükről, fekete csíkjaikról és a kalapács alakú fejükről lehet felismerni.

A meleget kedvelik, így az időjárás kedvez a terjeszkedésüknek. Németországban 2022-ig csak három fajt regisztráltak, ám ez a szám mára tíz fölé emelkedett.

A legnagyobb gondot az jelenti, hogy ezek a férgek nem növényi hulladékokkal vagy mikroorganizmusokkal táplálkoznak – mint más talajlakó férgek – hanem főként gilisztákkal, csigákkal és ászkarákokkal.

Ez pedig hosszú távon súlyos károkat okoz a talaj termékenységében, és a földigiliszták tömeges kipusztulása súlyos hatással lehet az ökoszisztémára.

Ezek a férgek mindemellett mérgező nyálkát választanak ki a bőrükön, így védve magukat a ragadozók támadásától.

Bernhard Ruthensteiner zoológus szerint ezek a laposférgek nem valószínű, hogy komolyabb problémához vezetnének. Mivel a regisztrált példányok csak kertészetekben fordultak elő, nem pedig mezőgazdasági földeken vagy kiskertekben. Ebből pedig arra következtetett, hogy az elszigetelt esetek nem járnak jövőbeni veszélyhelyzettel.

A tudós azt is elmondta, hogy bár mérgező nyákot termelnek, ezek a férgek az emlősökre vagy a háziállatokra nem jelentenek veszélyt. Ugyanakkor, ha ilyesmit látunk egy növényen és felismerjük, hogy nem egy szokványos fajról van szó, célszerű értesíteni a hatóságokat.

Mit tehetünk a laposféreg ellen?

A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy ha a közeljövőben egzotikus növényt vásárolunk, érdemes még a boltban alaposan átvizsgálni, hogy ne hurcoljunk az otthonunkba az új növényekkel együtt idegen kártevőket.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kíméletes módszerek a szobanövények kártevői ellen

2025. február 4. 09:40

A fertőzött növényeket mindig azonnal el kell különíteni, hogy megakadályozzuk a kártevők további terjedését a többi növényre.

Fel kell készülni a japán cserebogarak támadására!

2025. január 8. 14:40

Svájcban már megjelent a japán cserebogár. A kártevő a gyümölcsösök, szőlő, dísznövények gyökerét rágja meg, óriási pusztítást okozva.

Óriási károkozásra képesek a szúfélék

2025. január 1. 16:10

Itthon a néhány száz hektáron növő lucfenyőkben már nem tesznek számottevő kárt, de például Ausztriában 2024-ben is fertőztek a betűzőszúk.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Drónok szerepe a talajvédelemben

2023. március 25. 08:37

Megpróbáltam utánajárni, hogy van-e szerepük a drónoknak a 21. században a talaj védelmében, és ha igen, miben tudják segíteni akár a kutatásokat, a fejlesztéseket abban, hogy talajaink minősége kisebb mértékben csökkenjen.

A takarónövények előnyei

2023. szeptember 12. 17:10

A takarónövények használata egyre népszerűbbé válik a fenntartható mezőgazdaság és a talajminőség javítása iránt érdeklődő gazdák körében. Lássuk, miért!

A Cortevánál a fenntarthatóság nem választható, hanem kötelező irány

2023. október 17. 13:40

A Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági vállalat idén ősszel három helyszínen, Szarvason, Dombóváron és Debrecenben mutatta be legújabb megoldásait, ahol az érdeklődők a 2024-es növényvédelmi technológiák és fajtaválasztás kapcsán kaphattak értékes információkat.

12% feletti lejtőkön történő gazdálkodás technológiai megoldásai

2024. február 9. 11:10

Magyarország 32%-a 200 méternél magasabban fekvő dombság. A dombvidékeken elhelyezkedő szántóföldek az eróziónak kitettek. Hazánk művelt területének mintegy 40%-án fennáll az erózió pusztításának veszélye, mely jelentősen rontja a termőföldek minőségét és ezáltal a gazdálkodás sikerességét.