Növényvédelem

Fel kell készülni a japán cserebogarak támadására!

Agrofórum Online

A japán cserebogár (Popillia japonica), egy mindössze egy centiméteres, fémesen csillogó zöld fejű és barna szárnyú rovar, komoly fenyegetést jelenthet Európa mezőgazdaságára és ökoszisztémáira. Egy szakértő szerint különösen a bor- és gyümölcstermesztőknek kell felkészülniük arra, hogy a japán cserebogár a jövőben jelentős károkat okozhat a földjeiken.

Eredetileg Ázsiából származik, de az elmúlt években jelentős terjedést mutatott, különösen Svájcban, ahol a német határ közelében is észlelték. Ez a közelség aggodalmat kelt Németországban, különösen Baden-Württemberg tartományban, mivel a kártevő könnyen átlépheti a határt.

Totális pusztítás

A japán cserebogár lárvái a gyökereket fogyasztják, ami nagy kiterjedésű, elhalt növényzettel borított barna foltokat okoz főleg a füves területeken. A kifejlett egyedek több mint 300 növényfajt károsítanak, beleértve a gyümölcsfákat, szőlőtőkéket és dísznövényeket. A fák leveleit csontvázszerűre rágják le, csak az erezetet hagyva meg, ami jelentős terméskieséshez és a növények legyengüléséhez vezet.

A német hatóságok és szakértők, különösen a Julius Kühn Intézet (JKI) növényegészségügyi osztályának vezetője, Bernhard Schäfer, figyelmeztetnek a kártevő potenciális terjedésére. A japán cserebogár könnyen bejuthat az országba járműveken vagy növényeken, például virágcsokrokon. Mivel természetes ellenségei nincsenek Európában, a populáció gyorsan növekedhet, ha nem tesznek megfelelő óvintézkedéseket.

2-3 év után robbannak be

Nagyon nehéz megbecsülni, hogy kik, mely kultúrák szenvedhetnek kárt, a szőlőtermesztés mindenképpen veszélyben van

– mondta Olaf Zimmermann, a karlsruhei Augustenberg Mezőgazdasági Technológiai Központ (LTZ) biológusa és rovarokkal foglalkozó szakértője.

Hamarosan megtaláljuk az első lárvákat, innen két-három évbe telik, mire az első komoly károk bekövetkeznek. A japán cserebogár különlegessége az, hogy ezután nagyon gyorsan, tömegesen terjeszkedik

– tette hozzá Olaf Zimmermann, akit a német proplanta mezőgazdasági szakportál idézett.

Zimmermann emlékeztetett arra, hogy a kártevő a közterületeken a zöldfelületeket is érintik. A nőstények legszívesebben nedves vagy öntözött füves területeken szaporodnak.

Kép: Pexels

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Óriási károkozásra képesek a szúfélék

2025. január 1. 16:10

Itthon a néhány száz hektáron növő lucfenyőkben már nem tesznek számottevő kárt, de például Ausztriában 2024-ben is fertőztek a betűzőszúk.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Milyen lárva károsítja a füge termését?

2019. november 11. 15:02

Cs. Jenő kérdése: A füge termésében apró, fehér lárvákat találtam. Milyen kártevő lehet ez?

A szójabab epeszúnyog elleni védelem

2023. október 29. 13:10

A szójabab epeszúnyog egy viszonylag új, Iowában elterjedt szójakártevő faj.

Téli csócsárlókártétel nyomai a gabonatáblákon

2023. március 11. 07:34

A „Határszemle” rovatban az ősz során már szóba került a gabonafutrinka lárvájának, a csócsárlónak az őszi kalászosokban jelentkező kártétele. E kártevő esetében megvan az elméleti lehetősége annak, hogy enyhe időjárás esetén a tél során is folyamatosan károsításon. Ahogyan ez az elmúlt télen is történt!

Idén gyakori kártevő a szivarsodró eszelény a szőlőben

2023. június 17. 05:37

A szivarsodró eszelény egyedek május elejétől jelennek meg a szőlő, illetve sokszor más gyümölcsfajok levelein, és június elejéig intenzív érési táplálkozást folytatnak.