Növényvédelem

Már a hagymát is fertőzi a kabócák terjesztette SBR betegség

Agrofórum Online

A cukorrépa Syndrome Basses Richesses (alacsonycukor-szindróma, SBR) betegségét a Candidatus Arsenophonus phytopathogenicus nevű baktérium okozza, amely a burgonyagumó bakteriális hervadásáért is felelős.

1991-ben jelent meg az SBR

A cukorrépának ez a betegsége viszonylag újnak számít, amelyet közvetlenül egy baktérium okoz. Az „alacsonycukor-szindróma” fellépését először Burgundiában figyelték meg szántóföldi körülmények között 1991-ben. Magyarországon 1998-ban jelent meg; Németországban pedig 2009-ben.

A betegség jelentős mértékű gazdasági kárt okoz a cukorrépa cukortartalmának jelentős csökkentésével, és innen ered a betegség elnevezése is. A fertőzött cukorrépa cukortartalmának hirtelen csökkenése szeptember elején kezdődik, és a hónap végére a cukortartalom 2-4%-kal is alacsonyabb lehet, mint az egészségeseké.

A legnagyobb problémát az jelenti, hogy a betegséget csak a vektorok, azaz a kabócák (üvegkabócák) kiirtásával lehet megfékezni. Az engedélyezett rovarölő szerek azonban alig hatékonyak a rovar ellen.

Egy harmadik kultúrában is kimutatták a kórokozót

Hessenben a Julius Kühn Intézet (JKI) és a Landesbetrieb Landwirtschaft Hessen (LLH) most már a korai, salátába való vöröshagymában is kimutatta a baktériumot. Egyelőre nem lehet biztosan megítélni, hogy a kultúrában észlelt betegségtünetek is az SBR kórokozónak tulajdoníthatók-e, vagy esetleg más károsító is jelen volt.

Romlik a hozam és a minőség

A baktérium a betakarított termény terméshozamának és minőségének csökkenését idézi elő. Cukorrépában a kórokozó alacsony cukortartalmat, a répa barnulását okozza. Az idősebb levekek sárgulnak, sodródnak, a fiatalabbak rosszul fejlődnek. Burgonyában a növény és a gumók hervadnak, gumis állagú csomók keletkeznek a gumókon. A fertőzött növények kevesebb keményítőt és több szacharózt tartalmaznak.

A kabóca terjedése egyelőre megállíthatatlan. De vannak arra utaló jelek, hogy egyes burgonyafajták fogékonyabbak, mint mások, ennek alapján a fajtaválasztás az érintett területeken a védekezés egyik módja lehet.

A szakemberek új típusú növényvédő szerekben, az infokemikáliákban látják a hosszú távú megoldást, ám ezek fejlesztése még folyamatban van.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

Tasakospatkányok 24 óra alatt ástak életet a St. Helens-hegyen

2024. november 19. 16:10

Pontosabban: a tasakospatkányok a felszínre hozták a mikorrhiza gombákat, amelyek pedig a növények fejlődését gyorsították fel.

Átverés: nem mérgeznek a növényvédő szerek évi 385 millió embert

2024. november 18. 08:10

Egy tanulmányról, amely hivatkozási alap lett az egész világon, kiderült, hogy hamis állításokat fogalmaz meg a növényvédő szerekről.

Ezért érdemes kombinálni a biológiai és a hagyományos növényvédő szereket

2024. október 22. 18:10

Sok biológiai készítmény olyan folyamatokat támogat, amelyeket a növények természetes módon végeznek. Segíthetnek a teljesítmény fokozásában, az abiotikus stresszel, például a kedvezőtlen időjárással szembeni ellenállóképesség kialakításában.

A kukorica profi startertechnológiája

2022. április 12. 05:37

A kukorica termesztésében is a vegetáció első fele meghatározó a termés szempontjából. Ha ebben a fázisban a növény a lehető legtöbb és legjobb támogatást kapja (stresszmentes fejlődés, gyommentes környezet, megfelelő tápanyagellátás, ideális környezeti feltételek), akkor javul a termésbiztonsága, növekszik a potenciális termés elérésének lehetősége.

Levéltetvek is okozhatnak súlyos betegségeket a burgonyában

2019. május 29. 04:37

Fontos tisztában lenni azzal, milyen betegségek fordulhatnak elő a burgonyanövényeken, hogy időben meg tudjuk tervezni a védekezést az esetlegesen felbukkanó kórokozók ellen.

Mik lehetnek a gyümölcsfaoltvány gyökérzetén látható csomók, daganatok?

2018. november 29. 10:33

D. Szilvia kérdése: Szabadgyökerű gyümölcsfaoltvány vásárlásakor a gyökérzeten elszórva csomókat, daganatokat vettem észre. Az eladó gyakorlott mozdulattal levágta azokat, szemétbe dobta. Mik lehettek azok a csomók, nem veszélyesek? Felhasználhatók az ilyen facsemeték?

Hatékonyabb technológia a szennyvíz utókezelésére

2023. április 27. 11:25

Magyar és kínai kutatók közötti együttműködés keretében minden eddiginél hatékonyabb technológiát fejlesztettek ki a szennyvíz utókezelésére.