Növényvédelem

Mennyibe kerül mezőgazdasági drónos vállalkozást indítani? Hihetetlen összegek röpködnek

Agrofórum Online

Az agráriumban használt drónok egyre többféle munkafolyamat kiváltására alkalmasak. Nő tehát az igény a szakképzett drónpilóták iránt – ám a szakmába való beletanulás és az eszközök beszerzése nem fillérekbe kerül. Pontosan mennyibe is?

A drónok mezőgazdasági alkalmazása egyre professzionálisabb szintet ölt. A növényállapot felmérésére, feltérképezésre éppúgy alkalmasak, mint különféle növényvédelmi kezelések elvégzésére, ráadásul a hagyományos megoldásokkal összevetve egyre versenyképesebb áron.

De vajon mekkora anyagi befektetésre van szüksége annak, aki ma Magyarországon mezőgazdasági drónpilóta kíván lenni? Ennek járt utána a Magyar Vidékért Kft. oldala, és – bár a számadatok tavalyiak – egészen elképesztő összeg jött ki számukra.

A részletekbe Tóth Gergő, a Magyar Vidékért Kft. mezőgazdasági drónpilótája és oktatópilótája avatta be az olvasókat. Olyan beszerzendő tételekre is rámutatott, amelyekre talán a legtöbben nem is gondolnának, ám természetesen azok is emelik a befektetési költségeket.

A permeteződrón mellett – ami egyértelmű – például szükség van szállítójárműre, nagyobb méretű repülő jármű esetében akár utánfutóra. A keverőtartály, a keverőeszközök, az aggregátor éppúgy elmaradhatatlanok, mint a szerszámok, pótalkatrészek, és persze a megfelelő szakképesítések megszerzése sem olcsó mulatság.

Nézzük tételesen a felsoroltakat! Egy szolgáltatásra is alkalmas permeteződrón nettó 5–10 millió forint között kapható, akkumulátorral és ipari töltővel. Ezek az összegek 10–30 liter kapacitású drónokra vonatkoznak, amelyek napi 50–150 hektárt képesek lekezelni.

A legegyszerűbb keverőtartályok ára 300–400 ezer forinttól kezdődik, de a felső kategóriások több millióba is kerülhetnek. Az áramot, rendszeres töltést biztosító aggregátoron nem érdemes spórolni, hiszen szezonban akár napi 10–12 órát is működnie kell, nem szabad tehát sajnálni rá a 400–700 ezer forintot.

Ami pedig a kezelőt illeti, a növényvédelmi drónpilóta képzés vidéken nagyjából 700 ezer forint körül kezdődik, de a fővárosban az 1 milliót is meghaladhatja. Ha mindent összeszámolunk, a teljes végösszeg valahova 12 és 22 millió forint közé esik, és akkor az idei komoly mértékű inflációt még nem is kalkuláltuk bele.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

Újgenerációs madárijesztők – madárriasztó drónok a szőlőültetvényekben

2019. április 23. 14:22

A szőlőt dézsmáló madarak távoltartására alkalmazott madárijesztőktől hosszú út vezetett a legújabb technika felhasználásáig. A drónokat 4-5 tagú flottákban használják, olyanok is kaphatók, amelyek ragadozómadár-hangot adnak ki.

A hazai drónökoszisztéma helyzetéről értekeztek

2023. január 13. 11:26

Decemberben rendezték meg a „Hazai drónökoszisztéma helyzete” című konferenciát, amelynek fő témája a hazai drónfejlesztésekhez kapcsolódó műszaki és gazdasági kutatások, valamint a drónok társadalmi elfogadottsága volt.

Hogyan kérelmezhető a növényvédelmi szerek engedélyeztetése drónos kijuttatás esetén?

2023. január 30. 08:03

Drónnal kizárólag pilóta nélküli légijárművel való kijuttatásra engedélyezett növényvédő szer és növényvédő szernek nem minősülő növényvédelmi hatású termék (készítmény) juttatható ki.

Változások a drónpilótaképző rendszerben

2022. december 2. 10:19

A Nébih módosította a pilóta nélküli légijárműves (drónos) növényvédelmi alapképzés megszervezésére és lebonyolítására vonatkozó feltételrendszert és eljárásrendet.