32℃ 20℃
július 23. Lenke, Brigitta, Apollinár
Növényvédelem

Mennyibe kerül mezőgazdasági drónos vállalkozást indítani? Hihetetlen összegek röpködnek

Agrofórum Online

Az agráriumban használt drónok egyre többféle munkafolyamat kiváltására alkalmasak. Nő tehát az igény a szakképzett drónpilóták iránt – ám a szakmába való beletanulás és az eszközök beszerzése nem fillérekbe kerül. Pontosan mennyibe is?

A drónok mezőgazdasági alkalmazása egyre professzionálisabb szintet ölt. A növényállapot felmérésére, feltérképezésre éppúgy alkalmasak, mint különféle növényvédelmi kezelések elvégzésére, ráadásul a hagyományos megoldásokkal összevetve egyre versenyképesebb áron.

De vajon mekkora anyagi befektetésre van szüksége annak, aki ma Magyarországon mezőgazdasági drónpilóta kíván lenni? Ennek járt utána a Magyar Vidékért Kft. oldala, és – bár a számadatok tavalyiak – egészen elképesztő összeg jött ki számukra.

A részletekbe Tóth Gergő, a Magyar Vidékért Kft. mezőgazdasági drónpilótája és oktatópilótája avatta be az olvasókat. Olyan beszerzendő tételekre is rámutatott, amelyekre talán a legtöbben nem is gondolnának, ám természetesen azok is emelik a befektetési költségeket.

A permeteződrón mellett – ami egyértelmű – például szükség van szállítójárműre, nagyobb méretű repülő jármű esetében akár utánfutóra. A keverőtartály, a keverőeszközök, az aggregátor éppúgy elmaradhatatlanok, mint a szerszámok, pótalkatrészek, és persze a megfelelő szakképesítések megszerzése sem olcsó mulatság.

Nézzük tételesen a felsoroltakat! Egy szolgáltatásra is alkalmas permeteződrón nettó 5–10 millió forint között kapható, akkumulátorral és ipari töltővel. Ezek az összegek 10–30 liter kapacitású drónokra vonatkoznak, amelyek napi 50–150 hektárt képesek lekezelni.

A legegyszerűbb keverőtartályok ára 300–400 ezer forinttól kezdődik, de a felső kategóriások több millióba is kerülhetnek. Az áramot, rendszeres töltést biztosító aggregátoron nem érdemes spórolni, hiszen szezonban akár napi 10–12 órát is működnie kell, nem szabad tehát sajnálni rá a 400–700 ezer forintot.

Ami pedig a kezelőt illeti, a növényvédelmi drónpilóta képzés vidéken nagyjából 700 ezer forint körül kezdődik, de a fővárosban az 1 milliót is meghaladhatja. Ha mindent összeszámolunk, a teljes végösszeg valahova 12 és 22 millió forint közé esik, és akkor az idei komoly mértékű inflációt még nem is kalkuláltuk bele.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

EFSA: biztonságos szinten a növényvédőszer-maradékok

2025. június 16. 13:10

Az EFSA 2023-as adatai szerint az EU-ban a legtöbb élelmiszerben kimutatható maradékok szintje biztonságos.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Jöhet a drónos permetezés! - Indulnak az első tanfolyamok

2023. február 12. 09:38

Nemcsak a növényvédelemben alkalmazhatók sikerrel a drónok, hanem a mezőgazdaság más területein is úttörő szerepük lesz, például a monitorozásban.

A XAG drón éjszaka is képes vetni

2020. július 25. 12:51

A XAG drón éjszaka is képes dolgozni, ennek több előnye is van: egyrészt meghosszabbítja a munkaidőt, másrészt a megfigyelések szerint naplemente után kevésbé szeles az időjárás.

Folytatódnak a drónos növényvédelmi bemutatók

2018. április 6. 07:05

Tekintse meg Ön is a legmodernebb technológiát működés közben, és ismerje meg az előnyeit, felhasználhatóságát.

Adatesővel segítik a gazdákat

2023. január 21. 09:42

A dFarm mérnökei saját szenzorhálózatot fejlesztettek, de platformjukba emellett mások adatait is képesek integrálni, hogy a gazdák, agronómusok minél jobb döntéseket hozhassanak. Saját erőből indultak, és egyelőre Magyarországon terjeszkednek, de befektetőkkel és külföldi érdeklődőkkel is tárgyalnak már.