15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Növényvédelem

Mi lesz veled növényvédelem?

Agrofórum Online

A mezőgazdasági növényeink egészségvédelme, vagyis a növényorvoslás helyzete meglehetősen változékony. A Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara hagyományos, és idén 18. alkalommal megrendezett Növényorvos napot a ,,Mi lesz veled növényvédelem” kérdéskör határozta meg. Meghatározó körülményeket teremtenek az európai uniós szabályozások, amelyek értelmében 2030-ig meg kell feleznünk a felhasznált növényvédő szerek mennyiségét.

Ezzel mi alapvetően egyetértünk. Azzal a részével nem értünk egyet a szabályozásnak, hogy a felhasznált mennyiségeket úgy szeretnék megfelezni, hogy minden ország felezze meg a saját mennyiségét. Ez pedig azért igazságtalan, mert hazánkban megközelítőleg az európai uniós átlag felénél tartunk.

-mondta az eseményen Nobilis Márton Pál, az Agrárminisztérium államtitkára.

H az egyes környezetvédelmi, és egyéb szabályozásokat körültekintőbben betartóktól további elvételt tervez az Európai Unió, és azokat tovább szankcionálja, az nehezen ad okot egyetértésre.

Mi azért küzdünk, hogy az európai uniós átlag felét kelljen elvenni. Se állatorvos, se növényorvos nélkül nincs biztonságos magyar élelmiszeripar.

-tette hozzá az államtitkár.

Kétségtelen, hogy a növényorvosok szerepének erősítése nagy jelentőséggel bír hazai berkekben is. Hiszen többek között a minőségi növényvédelemtől függ a termésmennyiségünk, ezáltal az élelmiszerbiztonságunk is. A növényorvosi szakma képezi a termelés, a mennyiségi és minőségi termelés alapját, így a minőségi élelmiszer-előállítás alapját is.

A kihívások azonban egyre fokozódnak, és egyre jelentősebb súly nehezedik mind a gazdálkodó, mind a növényorvos vállára, miközben az élelmiszerellátásunkat biztosító szakmák megítélése finoman szólva sem túl rózsás annak dacára, hogy 3-4 mezőgazdasági termelő akár több száz ember élelmezési ellátását is képes biztosítani, vagyis megteremteni a létezésünk alapját…

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

Ritka kártevők a repcében

2019. december 6. 04:37

Az őszi káposztarepce az a szántóföldi növénykultúránk, amelynek növényvédelmében az állati károsítók döntő jelentőséggel bírnak és amelynek a termesztési költségeiben az ilyen károsítók elleni védekezés adja az egyik legnagyobb tételt.

Jelentős a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke kártétele

2019. augusztus 14. 05:36

A kukorica állományokban jelentős mértékű a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke fertőzés. Országrészenként nagyok ugyan az eltérések, de a jelentősebb termőterülettel rendelkező tájegységekben a legerősebb a kártétel.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: itt az idő kihelyezni a szignalizációs eszközöket!

2022. augusztus 30. 11:36

A kikelt árpa- és búzanövényeken máris megjelentek a gabonaféléken szívogató levéltetvek.

Puszpángmoly: mit fogott a csapda október második hetében?

2023. október 15. 14:10

A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakmai irányításával működő selyemfényű puszpángmoly csapdahálózatának fogási adatait láthatják. A munkához az MTA ATK Növényvédelmi Intézetének Csalomon típusú csapdáit használják.