A mezőgazdasági növényeink egészségvédelme, vagyis a növényorvoslás helyzete meglehetősen változékony. A Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara hagyományos, és idén 18. alkalommal megrendezett Növényorvos napot a ,,Mi lesz veled növényvédelem” kérdéskör határozta meg. Meghatározó körülményeket teremtenek az európai uniós szabályozások, amelyek értelmében 2030-ig meg kell feleznünk a felhasznált növényvédő szerek mennyiségét.
Ezzel mi alapvetően egyetértünk. Azzal a részével nem értünk egyet a szabályozásnak, hogy a felhasznált mennyiségeket úgy szeretnék megfelezni, hogy minden ország felezze meg a saját mennyiségét. Ez pedig azért igazságtalan, mert hazánkban megközelítőleg az európai uniós átlag felénél tartunk.
-mondta az eseményen Nobilis Márton Pál, az Agrárminisztérium államtitkára.
H az egyes környezetvédelmi, és egyéb szabályozásokat körültekintőbben betartóktól további elvételt tervez az Európai Unió, és azokat tovább szankcionálja, az nehezen ad okot egyetértésre.
Mi azért küzdünk, hogy az európai uniós átlag felét kelljen elvenni. Se állatorvos, se növényorvos nélkül nincs biztonságos magyar élelmiszeripar.
-tette hozzá az államtitkár.
Kétségtelen, hogy a növényorvosok szerepének erősítése nagy jelentőséggel bír hazai berkekben is. Hiszen többek között a minőségi növényvédelemtől függ a termésmennyiségünk, ezáltal az élelmiszerbiztonságunk is. A növényorvosi szakma képezi a termelés, a mennyiségi és minőségi termelés alapját, így a minőségi élelmiszer-előállítás alapját is.
A kihívások azonban egyre fokozódnak, és egyre jelentősebb súly nehezedik mind a gazdálkodó, mind a növényorvos vállára, miközben az élelmiszerellátásunkat biztosító szakmák megítélése finoman szólva sem túl rózsás annak dacára, hogy 3-4 mezőgazdasági termelő akár több száz ember élelmezési ellátását is képes biztosítani, vagyis megteremteni a létezésünk alapját…