Növényvédelem

Mi lesz veled növényvédelem?

Agrofórum Online

A mezőgazdasági növényeink egészségvédelme, vagyis a növényorvoslás helyzete meglehetősen változékony. A Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara hagyományos, és idén 18. alkalommal megrendezett Növényorvos napot a ,,Mi lesz veled növényvédelem” kérdéskör határozta meg. Meghatározó körülményeket teremtenek az európai uniós szabályozások, amelyek értelmében 2030-ig meg kell feleznünk a felhasznált növényvédő szerek mennyiségét.

Ezzel mi alapvetően egyetértünk. Azzal a részével nem értünk egyet a szabályozásnak, hogy a felhasznált mennyiségeket úgy szeretnék megfelezni, hogy minden ország felezze meg a saját mennyiségét. Ez pedig azért igazságtalan, mert hazánkban megközelítőleg az európai uniós átlag felénél tartunk.

-mondta az eseményen Nobilis Márton Pál, az Agrárminisztérium államtitkára.

H az egyes környezetvédelmi, és egyéb szabályozásokat körültekintőbben betartóktól további elvételt tervez az Európai Unió, és azokat tovább szankcionálja, az nehezen ad okot egyetértésre.

Mi azért küzdünk, hogy az európai uniós átlag felét kelljen elvenni. Se állatorvos, se növényorvos nélkül nincs biztonságos magyar élelmiszeripar.

-tette hozzá az államtitkár.

Kétségtelen, hogy a növényorvosok szerepének erősítése nagy jelentőséggel bír hazai berkekben is. Hiszen többek között a minőségi növényvédelemtől függ a termésmennyiségünk, ezáltal az élelmiszerbiztonságunk is. A növényorvosi szakma képezi a termelés, a mennyiségi és minőségi termelés alapját, így a minőségi élelmiszer-előállítás alapját is.

A kihívások azonban egyre fokozódnak, és egyre jelentősebb súly nehezedik mind a gazdálkodó, mind a növényorvos vállára, miközben az élelmiszerellátásunkat biztosító szakmák megítélése finoman szólva sem túl rózsás annak dacára, hogy 3-4 mezőgazdasági termelő akár több száz ember élelmezési ellátását is képes biztosítani, vagyis megteremteni a létezésünk alapját…

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

A szárazság továbbra is meghatározó - azért a vetésfehérítő bogarakra érdemes figyelni!

2019. április 29. 03:17

A növények fejlődésére és a károsító helyzetre is a szárazság nyomja rá bélyegét. Az őszi árpa kalászol, a búza 2. szárcsomós stádiumban van, a tavaszi kalászosok bokrosodnak.

Április végi SOS teendők a kiskertben

2022. április 30. 17:41

Áprilisban, főleg most az utolsó két hétben rendkívül sok eső esett, ami egyrészt jó, mert hirtelen beindul és zöldül a gyeptől a gyomokig minden. De a gombabetegségekre például jobban oda kell figyelni.

A KITE gyomirtási technológiájával a maximális haszonért

2023. március 17. 13:36

A kukorica növényvédelmének gerincét a gyomirtás alkotja, annak a hatékonysága nagyban meghatározza a termesztés eredményességét.

„A kukorica gyomirtásban alacsony hektárköltség és maximális hatás egyszerre adott az IKR Kukorica Poszt Golddal”

2022. június 15. 05:36

A kukoricatermesztők egyetértenek abban, hogy sosem volt annyira lényeges a fajtákban kódolt maximális termésmennyiség elérése, mint most.