Növényvédelem

Mi okozza, amikor a fa egyik oldala kipusztul?

Agrofórum Online

Nem ritka látvány, amikor egy fa egyik fele élettelen, a másik pedig teljes pompájában virágzik. Vajon mi okozza ezt?

A kertészek tudják, ha egy fa elpusztul, azt el kell távolítani. De mi a helyzet akkor, ha a fa csak az egyik oldalán halott? Ha a fa másik oldalán még vannak egészséges levelek, először is ki kell deríteni, hogy mi a baj. Bár egy ilyen fa többféle betegségben is szenvedhet, nagy az esély arra, hogy valamilyen gyökérproblémával állunk szemben.

A legnagyobb eséllyel ez okozza a bajt

A rovarkártevők komoly károkat okozhatnak a fákban, de az ritka, hogy csak a fa egyik oldalát károsítsák. Hasonlóképpen a lombbetegségek is inkább a fa teljes lombkoronáját károsítják vagy pusztítják el, mintsem csak a felét.

Ha azt látja, hogy egy fának csak az egyik oldalán vannak levelei, nem valószínű, hogy rovarkártevőről vagy levélbetegségről van szó. Kivételt képeznek azok a fák, amelyek egy fal vagy kerítés közelében élnek, és a lombkoronájukat az egyik oldalon lelegelhetik a szarvasok vagy a haszonállatok.

Ha azt látja, hogy egy fa az egyik oldalán elpusztult, az ágak és a levelek elhaltak, akkor érdemes szakembert hívnia. Valószínűleg gyökérproblémával áll szemben. Ilyen tüneteket okozhat például az, ha a törzs körül, a talajszint alatt nagyon szorosan körbetekeredett gyökérzet. A girbegurba gyökerek ilyenkor elvághatják a víz és a tápanyagok szabad áramlását az ágak felé. Ha ez a fa egyik oldalán történik, a fa egyik fele elhal, így a fa valóban csak felerészben él. Ebben az esetben érdemes eltávolítani a fa gyökerei körül lévő talaj egy részét, hogy megnézze, ez okozza-e a problémát. Ha bebizonyosodik ez a feltételezés, akkor a nyugalmi időszakban le lehet vágni a problémás gyökérrészeket.

Egyéb lehetőségek

Többféle gombafaj is okozhat ilyen problémát. A legelterjedtebbek egyike a fitoftórás gyökér- és szárkorhadás, illetve a verticilliumos hervadás. Ezeket olyan kórokozók okozzák, amelyek a talajban élnek, és jelentős mértékben befolyásolják a víz és a tápanyagok szabad áramlását. Ezek a gombák a fa teljes kipusztulását is okozhatják. A fitoftórás gyökérrothadás főként a rossz vízelvezetésű talajokon jelentkezik, és sötét, vízzel átitatott foltokat vagy gócokat okoz a törzsön. A verticilliumos hervadás általában csak a fa egyik oldalán lévő ágakat érinti, és a tünetei sárguló levelek és elhalt ágak formájában jelentkeznek.

Forrás: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/trees/tgen/tree-is-dead-on-one-side.htm

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

Gombaölő szeres védekezések aktualitásai kalászosokban

2022. április 22. 12:02

Ezekre a betegségekre kell fokozottan odafigyelni a vegetáció hátra lévő szakaszában, amelyet az időjárás nagy mértékben befolyásolhat.

Figyeljünk a sárgarozsdára!

2023. április 16. 10:03

A sárgarozsda elleni védekezés nem egyszerű, különösen abban az esetben nem, ha megkésünk a védekezéssel.

Felszívódó, rézmentes megoldás a szőlő peronoszpóra elleni védelmére

2023. március 2. 06:36

A peronoszpóra (Plasmopara viticola) a szőlő egyik meghatározó gombabetegsége.

Új (gondolat)vetés a csávázásban

2019. augusztus 13. 08:20

Az Európai Unió hatósága az egyes rovarölő hatóanyagok betiltásával pontosan kettészelte az őszi kártevők elleni stratégiánkat. Ezidáig a talajlakó és gyökérzetet támadó és a talajfelszín feletti növényi részeket károsító rovarfajok ellen egyidőben és egy helyen – csávázással – lehetett védekezni. Jelenleg kalászosaink föld feletti részeit károsító levéltetvek, kabócák elleni beavatkozást el kell választani a talajban élő lárvák elleni védekezéstől.