Növényvédelem

Újabb akadály hárult el a növényvédelmi drónok legális használata elől

Agrofórum Online

Az idén elindult növényvédelmi drónpilótaképzés első hallgatói sikeres vizsgát tettek.

Az utóbbi időben nagyon nagy lett az érdeklődés a drónos növényvédőszer-kijuttatás iránt, ugyanis sokkal takarékosabb és hatékonyabb kijuttatási mód tud lenni. Egy jó darabig a jogszabályi háttér sem tette lehetővé ennek legális alkalmazását, sem a pilóták képzése, sem a növényvédelmi drónok típusengedélyeztetése, sem az engedélyezett növényvédő szerek tekintetében.

Nagy része ezeknek a problémáknak megoldódott, ugyanis hazánkban a permetező drónok típusengedélyeztetését a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) el tudja végezni, így a gépek kaphatnak forgalomba hozatali engedélyt. A termelők jelenleg 17 engedélyes típus közül választhatnak. A megvásárolt permetező drónt regisztrálni is szükséges a Légiközlekedési Hatóság elektronikus felületén. Ezen túl idén a drónpilóta képzés is elindult, a végzettek nyilvántartását a Nébih honlapján meg is lehet tekinteni.

A képzésről és a jelenlegi helyzetről Tóth Sándor végzett drónpilótát kérdeztem, a www.dronemunka.hu tulajdonosát.

Mennyire nehezen teljesíthető a képzés, milyen részei vannak, amelyek szükségesek a végzettség megszerzéséhez?

Két képzés szükséges a legális munkavégzéshez. Az első speciális képzés a pilóta nélküli légijármű irányító igazolvány. A képzésnek az A2 kategóriás igazolvány a bemeneti feltétele. Ez egy nem könnyű, a drónok üzemeltetéséhez szükséges minden területre kitérő, több hónapos tanfolyam. A tanfolyam végén elméleti és gyakorlati vizsgát kell tenni.

A második a növényvédelmi drónpilóta képzés. Ennek feltétele a fent említett pilóta nélküli légijármű irányító igazolvány és a II. forgalmi kategóriájú növényvédő szerek vásárlására és felhasználására jogosító engedély, az úgynevezett „Zöld könyv”. Ez a tanfolyam már a drónos permetezésre fókuszál, a végén szintén elméleti és gyakorlati vizsgával.

Milyen feltételei, problémái vannak jelenleg még a legális kijuttatásnak?

Jelenleg nincs drónos kijuttatásra engedélyezett növényvédő szer. Legálisan csak a növényvédő szernek nem minősülő anyagokat (lombtrágya, termésnövelő anyag), készítményeket lehet drónnal kijuttatni.

Milyen növényvédelmi ismeretekkel kell rendelkezni a kijuttatáshoz?

A drónpilótának a fent említett Zöld könyvvel kell rendelkezni, más növényvédelmi ismeret, végzettség nem szükséges. Információim szerint, ha lesznek engedélyezett szerek a jövőben, akkor a növényvédelmi végzettséggel nem rendelkező drónpilótáknak szerződni kell növényvédelmi szakirányítóval, akinek a kezelt területen kell tartózkodni a permetezéskor.

A közeljövőben várhatók-e engedélyezett szerek drónos kijuttatásra? Melyek lehetnek az elsők?

Folynak a növényvédő szer engedélyezések, kísérletek. Arról, hogy mely készítmények lesznek az elsők és mikor, sajnos nincs információm.

Egyetlen akadálya van már csak tehát a hivatalos kijuttatásnak. Ez pedig az engedélyezett növényvédő szerek hiánya drónos kijuttatásra, ugyanis drónnal kizárólag pilóta nélküli légijárművel való kijuttatásra engedélyezett növényvédő szer juttatható ki. Ez a fajta kezelés nem egyenlő a légi kijuttatással, jogszabályilag külön kategóriába sorolt. Ez az oka annak, hogy a növényvédő szereket is külön engedélyeztetni kell drónra, nem elég, ha légi kijuttatásra van engedélye. A kiterjesztésre vonatkozó kérelmet a Nébih-hez kell benyújtani az alábbiak szerint:

  • benyújtandó dokumentumok: a hivatalos kérelem, a drónnal végzett GEP hatékonysági vizsgálat eredményei, a drón típusa és az alkalmazott fúvókák leírása, az elsodródásra vonatkozó adatok, információk

Egy lépésre vagyunk tehát a teljesen legális drónos növényvédelmi kezelésektől, ígéretek szerint a közeljövőben az utolsó akadály is elhárul és megnyílhat a kapu az új kezelési mód előtt széles körben is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

Az EFSA élelmiszerekben található peszticid-maradékokkal kapcsolatos adatokat tett közzé

2021. május 31. 07:37

A nemrégiben közzétett tudósítás szerint a peszticid-maradékok megengedett határértéket meghaladó koncentrációjú előfordulása csökkent 2019-ben.

Mikrobiológiával a talajgombák ellen

2023. május 17. 08:34

A gondosan dédelgetett növényeinket számos környezeti veszély fenyegeti. A talajainkban felszaporodott kórokozók egyre nagyobb gondot jelentenek a növénytermesztésben, mert az állományok gyors leromlásához, akár a teljes pusztulásukhoz is vezethetnek.

Inváziós kártevők: a nyugati virágtripsz

2019. március 28. 09:03

A nyugati virágtripsz egy ma már világszerte elterjedt, rettegett inváziós kártevő, mely hazánkban a hajtatott zöldség- és dísznövénytermesztés meghatározó károsítója. Európában megközelítőleg 30 éve van jelen, és az ellene való védekezés több kultúra védelmét alapjaiban határozhatja meg.

Ne csak az ormányosokat keressük a repcetáblán, hanem a nyomaikat is!

2023. március 18. 07:34

Elérkeztünk a repce szárat károsító ormányosai elleni védekezéshez.