Növényvédelem

Vadkender: a kapásokat követve csírázik, gyors ütemben terjed a szántóföldeken

Agrofórum Online

A vadkender (Cannabis Sativa) Közép-Ázsiából származik. Nálunk mindenütt előfordul, egyre jelentősebb, elsősorban szántóföldi gyom. Jelentősége, hogy pollenje allergén, a nehezen irtható gyomnövények közé tartozik, fejlett egyedei ellen a legtöbb herbicid hatástalan.

Az utak, fasorok széléről gyors ütemben terjed a szántóföldekre. Megtalálható romos területeken és szeméttelepek környékén is. Egyöntetűen, gyorsan kel, jó kompetíciós képességekkel rendelkezik, a haszonnövényt elnyomja, a termés mennyiségét csökkenti, a kalászosok betakarítását megnehezíti.

A vadkender növényről

Magas, elágazó, jellegzetesen kender illatú, kétlaki növény. Sziklevelek kerek oválisak, majdnem ülők. Lomblevelei 3-5 levélkéből ujjasan összetett szeldeltek, hosszan tojásdadok, hegyesek, mirigyektől pontozottak és apró, sűrű szőröcskéktől érdesek. Szára egyenes, vadon legtöbbször elágazó, 0,5–2,5 m magas.

Virága, a termős virágok a szár csúcsán leveles fűzérszerű virágzatban állnak, a levél hónaljában, a porzós virágok a szárcsúcsán dús bogernyőben, fürtvirágzatban állnak, a virágzat végig mirigyszőrös. Virágzása júliustól augusztus végéig tart. Termése a makkocska széles, ovális, oldalról nézve ék alakra kissé összenyomott.

Tarlóápolással, talajműveléssel lehet védekezni ellene. Mindez a vadkender felszaporodásának elkerülését célozza. Amennyiben a mechanikai védekezés nem elégséges, a tavaszi posztemergens kezeléssel irtható a vadkender a gabonából.

A kendermag (angolul: hemp seed) már évezredek óta szerepel az emberi táplálkozásban, kiemelkedő táplálkozási értéke miatt. Esszenciális aminosav-, esszenciális zsírsav- és étkezési rosttartalma ideális táplálékforrásul szolgált.

De csak az utóbbi évtizedekben történő kutatások bizonyították be, hogy a kendermag ösztönös fogyasztásának volt racionális alapja. A növény több mint 60 gyógyhatású anyagot tartalmaz:

  • Javítja az immunrendszer működését, ezáltal több immunológiai betegség kiegészítő kezelésére szolgál.
  • Segít megszüntetni a menstruációs, a neuralgiás és a reumás eredetű fájdalmakat.
  • Csillapítja a görcsöket, a hasfájást, valamint az onkológiai betegségek orvosi terápiájának negatív mellékhatásait.
  • Külsőleg alkalmazva meggyorsítja a sebek gyógyulását.
  • Segítséget nyújt bőrsérülések, viszketegség, nyálkahártya-gyulladás, vörös, allergiás jellegű bőrkiütések kezelésében.
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

Vírusfertőzött csicseriborsó: miért fontos tudni róla?

2025. március 6. 08:10

Németországban most először azonosították a borsó nekrózisos sárga törpülés vírust (PNYDV) csicseriborsóban.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: optimális az időpont a gyomirtásra

2023. április 19. 09:38

Az elmúlt héten tovább folytatódott a változékony, esővel tarkított áprilisi időjárás.

Kétszer ad, aki gyorsan ad – talajoltás a napraforgóban

2018. április 9. 14:20

A napraforgó termesztésében mindig a gyorsaság, a kellő időben elvégzett agrotechnikai beavatkozásokon múlik a siker.

A kukorica korai gyomirtása, avagy mi kell a tiszta sorokhoz

2022. március 8. 07:00

Még nem vagyunk túl a télen, az viszont jól körvonalazódik, hogy az elmúlt szezonhoz hasonlóan ez az évszak sem bővelkedett eddig csapadékban, az utolsó hetek kirívóan szeles időjárása pedig az ország több vidékén okozott porviharokat.