Agrárhírek

Ökológiai másodvetés: szabályok 2021-ben

Agrofórum Online

Az aratás végeztével sokan azonnal a másodvetések földbe kerülésén kezdenek dolgozni. A zöldítés gyakorlatában kötelező előírások vannak az úgynevezett ökológiai másodvetések vonatkozásában, de célszerű a gazdálkodói gyakorlatba hasznosan beépíteni ezt a termesztési elemet.

A másodvetések követelményei a SAPS+zöldítés rendszerében 2021-ban:

Az ’ökológiai jelentőségű másodvetés’ (EFA másodvetés) a Zöldítés gyakorlatában meghatározott fogalom. A gazdálkodó bármelyik, a MePAR-ban támogatható területként nyilvántartott tábláján megvalósítható.

A támogatás érvényesítéséhez a főszabályok ezeknél a másodvetéseknél a következők:

A másodvetések nem számítanak 1:1-ben ökológiai jelentőségű területnek (EFA-nak). A több mint 15 hektár szántóföldi területtel rendelkező gazdálkodók területeinek 5%-ának kell EFA területnek lennie. Ebből a parlagon hagyott területtel ellenben (amely teljes területével számít bele az EFA-ba) az ökológiai jelentőségű másodvetés csak 0,3-as szorzóval súlyozott, azaz 10 hektár másodvetés csak 3 hektár EFA-nak minősül.

A keverékre vonatkozó előírások alapján ökológiai másodvetésre minimum 2 faj keverékéből álló vetőmagkeverék alkalmazható. Fontos a kétféle növény helyszíni beazonosíthatósága.

Az elszámolható fajok listáját a 10/2015. (III. 13.) FM rendelet 3. számú melléklete tartalmazza, mely bőven túlmutat a megszokott keresztesvirágú növényekből álló zöldítési gyakorlaton. Érdemes böngészni a mellékletet, ha hasznosan szeretnénk megoldani ezt a kötelező elemet.

Az egységes kérelem beadásakor már a tervezett vetés időpontját, helyét és méretét jelölni kellett, később nem szabad elfelejteni, hogy a tényleges vetés és a beforgatás időpontját 15 napos határidővel be kell jelenteni a kérelem felületén.

Az ökológiai másodvetés vetésének időpontja nem lehet október 1. napja utáni időpont.

A másodvetésnek legalább 60 napig kell lennie az adott területen ahhoz, hogy elfogadható legyen ökológiai másodvetésként. Jellemzően ezt ellenőrzik is a Kincstár munkatársai.

A vetéstől a leforgatásig tilos a növényvédőszer használata ezeken a parcellákon, beleértve a csávázószert is! Ennek tényét pedig a gazdálkodó a gazdálkodási napló ide vonatkozó lapjainak szakszerű vezetésével igazolhatja a helyszíni ellenőrzés során. Így a GN01, GN06, GN07, GN19 és amennyiben releváns, a GN17 és GN18 betétlapjait kell bemutatni az ellenőröknek, valamint 5 évig meg kell azt őrizni! 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szigorúbb védekezés: afrikai sertéspestis Szlovákiában

2025. május 9. 16:10

Szlovákiában házisertéseket is érint az ASP, ezért a magyar sertéstartóknak még szigorúbban kell betartaniuk a járványvédelmi szabályokat.

Aranyvessző: természetes gyógyír vagy túlértékelt csodaszer?

2025. május 9. 11:10

Az aranyvessző hazánkban is ismert gyógynövény, amelyet évezredek óta használnak különféle egészségügyi problémák enyhítésére.

Vietnam fokozza az európai agrár-erdészeti exportot

2025. május 6. 16:10

Vietnam természeti adottságai lehetővé teszik olyan termékek előállítását, amelyek az EU-ban kevésbé hozzáférhetők.

Crister Stark kiemelkedő munkájáért érdemrendet kapott

2025. május 6. 14:10

Crister Starkot, a svéd ipar és a mezőgazdaság érdekében tett kiemelkedő munkájáért, Svédország egyik legrangosabb kitüntetésével díjazták.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

A tájelemekről - nem csak zöldítőknek I. rész

2019. május 21. 08:27

Számos kutatás foglalkozik a mezőgazdasági térségek tájszerkezetének vizsgálatával, az eredmények egybehangzóak: egyértelmű párhuzam vonható a szántóföldek terjeszkedése, illetve a természetközeli felszínborítás és ezzel együtt a biodiverzitás csökkenése között.