2019-ben Spanyolországban indult el a Corteva Agriscience, globális mezőgazdasági vállalat TalentA programja, melynek elsődleges célja az agráriumban dolgozó nők fejlődésének támogatása. A komplex képzési program keretein belül a vállalat széleskörű szakmai, oktatási és pénzügyi lehetőséget biztosít a résztvevők számára. A Corteva 2019 óta közel 1000 mezőgazdaságban dolgozó nő számára biztosította a programban való részvétel lehetőségét világszerte.
A március 8-án, a nemzetközi nőnapon megrendezett online média klubon Borsos László, a Corteva magyarországi ügyvezetője elmondta, hogy a Corteva elkötelezett az újabb és újabb együttműködési lehetőségek kiaknázása mellett. Ennek ékes példája a TalentA program is, mely a nők mezőgazdasági szerepvállalásában rejlő potenciál megláttatását, és gyakorlati támogatását tűzte ki célul. Mint mondta, a vállalat elsősorban nagyüzemi területen dogozik, de ez nem zárja ki a házikerti volumenek támogatását sem, mindezt a hatékonyabb termelés, a növekvő népesség táplálása, az élelmiszer-biztonság, a klímaváltozásból adódó kihívások leküzdése érdekében.
Pázmándi Rita, a Corteva vállalati kommunikációs specialistája hangsúlyozta, hogy a generációváltásnak is nagy szerepe van a nők bizonyos társadalmi szegmensekben (többek között az agráriumban) való megítélésének változásában. Egy általa idézett tanulmány szerint a nemek közötti egyenlőtlenség – a teljesség igénye nélkül – pénzügyi, a technológiai források korlátozott hozzáférhetőségében nyilvánul meg. Ez a határokon átívelő jelenség az, amely lépésre ösztökélte a vállalatot is: a Corteva, a nők agráriumi szerepvállalását, e területen foganatosított kezdeményezéseit hivatott megtámogatni, gyakran egyéb, akár érdekvédelmi szervezetekkel karöltve.
A TalentA kezdeményezést 2019-ben indította útjára a vállalat Spanyolországban, majd tekintettel annak sikerére, kiterjesztette további 7 országra. A program megközelítőleg 1000 mezőgazdaságban dolgozó nő számára biztosította a programban való részvételt. Az egyes államokban ugyan a szervezés tekintetében előfordulnak különbségek, ugyanakkor a vállalat hozzáférést biztosítva a modern oktatáshoz, az együttműködési lehetőségek feltárásával segíti hozzá az ambíciózus nőket céljaik megvalósításához.
A 2013-ban alakult Magyar Női Unió (MNU) egy olyan egyesület, melynek célja a vidéken élő nők életének megsegítése. Batthhyány-Schmidt Margit, az MNU elnöke elmondta: nagy öröm számukra az, hogy egy ilyen innovatív támogatási és képzési program valósulhatott meg a Corteva és egyesületük együttműködésével, amely 2021. október 15-én a Vidéki Nők Nemzetközi Napja alkalmából indult. A programot sikeresen teljesítő résztvevők a képzés végén részt vehetnek egy mikroprojekt pályázaton, melyen lehetőségük van összesen bruttó 3,25 millió forint támogatási összeg elnyerésére. A szakértői bizottság által elbírált pályázatok 2023 őszén kerülnek bemutatásra a program zárásaként megrendezett díjátadó eseményen. A nyertes projektek egy három alkalmas mentoráláson vesznek részt, melynek keretében szakmai kérdésekben és projektjük elindulásának támogatásában is segítséget kapnak.
Idén a programra nyitottak számára a www.talentahu.org oldalon, 2023. április 10-ig van lehetőség jelentkezni, és egyben itt tájékozódhatnak a program részleteiről is.
Dr. Daróczi Zoltán, tréner, szervezetfejlesztő, tanácsadó, egyetemi oktató, a TalentA program előadója szerint a program jelentősége, hogy az egész országot felöleli. A vezetői attitüd elsajátítását, a tárgyalás és értékesítés jelentőségét is kidomborító képzés, többek között prezentációs technikák, kommunikációs tréningek segítségével támogatja a résztvevőket.
Nagy Zsófia, A Fűszeres Lány, aki a TalentA program tavalyi első helyezettje, arról beszélt, hogy milyen tapasztalatokkal lett gazdagabb a folyamat során során. A vállalkozásfejlesztés nem volt zökkenőmentes, és talán sokunk számára inspiráló információ lehet, hogy különösebb családi háttér nélkül jutott el arra a tevékenységi szintre, amelyen jelenleg tart. Immár saját termékek fejlesztésével, 50 viszonteladó segítségével terjeszti a saját Mini Fűszeres Arborétum Projektje keretein belül termelt fűszerekből alkotott keverékeit. A termesztési fortélyok megismerésére pedig autentikus környezetbe ágyazott workshopok is lehetőséget kínálnak az érdeklődők számára. Nagy Zsófia a termesztésre szánt területet fiatal gazda pályázat segítségével vásárolta meg. A TalentA révén pedig hozzáértőktől tanulhatott, gyakorlati tapasztalatot gyűjthetett, és nőtársai által inspirálódva, a pénzügyi fejlesztés, növény és talajvédelem területeibe is betekintést nyerhetett a már fentebb említett információkon túl. Mint mondta, a program rendkívül átfedő volt, amely a szakmai ismereteken túl barátságok, gyümölcsöző munkakapcsolatok kialakulásának is teret adott.