Az Egyesült Királyság az EU-korszak szabályozásának feloldásával kívánja fellendíteni a belföldi, brit bortermelést. "Ezek a reformok nagy lendületet adnak bortermelőinknek" - mondta Therese Coffey mezőgazdasági miniszter.
A Nagy-Britanniából származó bor eddig alig játszott nemzetközi szerepet. Az iparág azonban folyamatosan növekszik. Most a kormány még tovább akarja lendíteni a termelést – a Brexitnek köszönhetően.
– Fellendítik a gazdaságot, munkahelyeket teremtenek, és támogatják élelmiszer- és italágazatunk fontos részét. Az intézkedések várhatóan 180 millió fontot (mintegy 207 millió eurót) szabadítanak fel befektetésre – mondta Coffey.
Kormányzati információk szerint most feloldják azokat a korlátozásokat, amelyek korábban megakadályozták az új termékek gyártását. A palackozók import bort pezsgővé alakíthatnak át. A csomagolási előírásokat – például egyes pezsgők zárófóliájának szabályozását – szintén feloldják az olcsóbb alternatívák lehetővé tétele érdekében.
„A gyártóinkat túl sokáig hátráltatták a nehézkes, elavult uniós szabályozások” – mondta Coffey. „Megadjuk nekik a boldoguláshoz szükséges szabadságot.” A Bor- és Szeszkereskedelmi Egyesület vezetője, Miles Beale üdvözölte az újítást.
A nagyobb rugalmasság bevezetésével a bortermelők és -importőrök nem kényszerülnek semmi más korlátozásra, hanem újításokat vezethetnek be”
– tette hozzá Beale.
A brit bortermelés az utóbbi időben jelentősen megnőtt. A Chapel Down, az egyik legnagyobb gyártó bejelentette, hogy az eladások több mint 50 százalékkal nőttek 2022-ben, 790 000 palack rekordra ugrott a mennyiség. Iparági információk szerint az elmúlt öt évben 70 százalékkal nőtt a megművelt terület. Főleg fehér- és habzóborokat készítenek.
A termőterületek főleg Dél-Angliában találhatók, ahol a Golf-áramlat miatt enyhe éghajlat uralkodik. A legfontosabb exportországok Norvégia, az USA, Kanada és Ausztrália. A hagyományos bortermelő országokhoz, például Olaszországhoz, Franciaországhoz vagy Németországhoz képest azonban Nagy-Britannia messze lemarad.
A konzervatív londoni kormány bejelentette, hogy az év végén számos uniós időszak törvényét hatályon kívül helyezik. Az eredetileg bejelentett 4000 törvény helyett ma már csak mintegy 600-at érintenek – számolt be a német proplanta agrárhonlap. A konzervatív keményvonalasok a Brexit „elárulásával” vádolják Rishi Sunak miniszterelnököt. A szakértők ugyanakkor hangsúlyozzák, ellenkező esetben hiányosságok keletkeznének a munkajogban és a fogyasztóvédelemben.