A hagyomány tisztelete, és a fejlődés iránti vágy biztos alapokat teremt a továbblépéshez a Villányi borvidéken. A rendszerváltás utáni időszakban e régió szakemberei eszméltek az elsők között, így meghatározó szerepet vállalnak hazánk borkultúrájának alakításában, és az évek során sorban érdemelték ki ,,Az év bortermelője” címet már a kilencvenes évektől. A borvidéken egészen a római korig nyúlik vissza a szőlőtermesztés, és az idők során beszivárgó etnikai hatások mind hozzátettek valamit a borkészítési technológia gyakorlatához. Rövid összefoglalót kísérlek meg első sorban a fajtára kiélezve a Franc&Franc 2023 Fórumról, elnézést kérve a borszakíróktól, borászoktól hogy egy kissé idegen terepre merészkedem...
A cabernet franc-ról
Illatossága és frissessége magával ragadó.
Intenzív, ízletes málna és tisztára mosott kavicsok
a tavaszi patak forrásában, a feketeribizli levél finom
fanyarságával kombinálva.
– Oz Clarke, borszakíró
A fajta eredetét bizonytalanság övezi, ugyanakkor minden jel arra mutat, hogy a francia világfajtának titulált szőlő baszkföldi ,,gyökerekkel” redelkezik. Globális elterjedését a klimatikus körülményekhez való kiváló alkalmazkodó képességének köszönheti: a termeszthetőség határain belül szinte bármilyen termőhelyen megállja a helyét. Neve vélhetően a latin carbonra, vagyis szénre, így a bogyó sötét színére utal, míg más területeken breton, a Loire mentén bouchet-ként terjedt el.
A bőtermő, közép-korai fakadással és éréssel jellemezhető fajta Villányban dolomiton, mészkőn, agyagon, márgán egyaránt, valamint hordalékos talajon is szép borokat ad. Szüreti időpontja szeptember végére, október elejére tehető. Viszonylag élénk savszerkezettel, közepes-magas tannintartalommal (inkább magas) jellemezhető, bár a cabernet sauvignon utóbbi tekintetében győzedelmeskedik a franc felett. Villányban inkább a teltebb, testesebb, alkoholdominánsabb arcát mutatja. Jól reagál a hordós érlelésre, de visszafogott hordóhasználat mellett is szépen fejlődik, jól adja a fekete és piros bogyós gyümölcsös, fűszeres jegyeket.
Adatok a főbb termelő országokból
Franciaország: 32.700 ha (Bordeaux, fajtaborként első sorban a Loire mentén fordul elő), Olaszország: 7000 ha (Friuli, Veneto, Toscana), USA: 3200 ha (Kalifornia, Washington, New York), Chile: 1578 ha, Magyarország: 1433 ha, Argentina: 1000 ha. Egyéb: 5000 ha Afrika. A világ egyik legjobb telepítése hazánk található, és ennek közel harmada Villányban van.
Villányról
A Villányi borvidék kiterjedése közel 4500 ha, mely D, D-K, D-NY fekvésű, 40 km hosszan elhúzódó terület, centrális területén Siklóssal, mely napjainkban csupán 2316 ha szőlőültetvénynek ad helyet.
Kontinentális klímájában szubmediterrán hatások érvényesülnek. Anapsütéses órák száma évente 2150 óra, az évi középhőmérséklet pedig 11 oC. A tengerszint feletti magasság 150-350 m, az átlagcsapadék (700 mm/év) eloszlása viszonylag heterogén.
A többnyire szervesanyagban gazdag, meszes alapkőzeten képződött löszös, agyagos talajok kiváló terepet biztosítanak a kultúra műveléséhez. A keleti területeken találhatók a meredekebb lejtők, ahol a talajképződés meghatározó eleme, a márga dominál. Nyugati területein a mészkő lösszel keveredve uralkodó. A borászok megfigyelései szerint a siklósi területeken művelt szőlők borainak savtartalma némileg magasabb, ugyanakkor elmondható, hogy a táj többé-kevésbé egységes stílusú boroknak ad teret.
Ha Villány, akkor cabernet franc, ha pedig cabernet franc, akkor Villány!
A cabernet franc kétségtelen, hogy új hazára lelt a borvidéken, ahol jelenleg az ültetvények 15% teszi ki (kékszőlő fajták 1899,311 ha-on (82%), melyből a fajta 354,6 ha). A Villányi borvidék 2014-től hosszas kooperáció után átdolgozta eredetvédelmi rendszerét, és életre hívott egy új borvidéki márkát, mely fajtabor immár kiemelkedő vezértermékké vált a régióban. A villányi cabernet franc Classicus esetéében nincsen hozamkorlátozás, nincsen kötelező jelölés. Legfeljebb 13 t/ha, 90 hl/ha hozamot ír elő a szabályozás. Seprős újborból készíthető.
A Villányi Franc Premium: legfeljebb 8,5 t/ha terméshozamból nyert legfeljebb 60 hl/ha mennyiségi követelményt ír elő a szabályozás. Legalább 1 éves fahordós érlelést írnak elő, és a hosszú, palackos érlelés is kedvező hatást eredményez. A Super Premium kategória esetében legfeljebb 5 t/ha, illetve 35 hl/ha a hozam, és minimum 2 évig szükséges érlelni amellett, hogy a hordó tartalma kötelezően 100% franc.
A kékszőlő ültetvények 18%-át teszi ki a franc, a teljes ültetvény 15%-át. Classicus esetében még nem használható a Villányi Franc név, csak villányi cabernet franc-nak nevezik. Ebben a kategóriában legfeljebb 13 t/ha a terméshozam, amiből maximum 90 hl/ha bor készíthető.
A borok nemzetközi szinten is rendszeresen bizonyítanak, a cabernet franc pedig borvidékről borvidékre, országról országra járva más és más arcát mutatja, amely sokszínűség remek alapként szolgál a hazai és nemzetközi tételek párhuzamos vizsgálatára. Ez a gondolatmenet hívta életre az idei ,,Mediterrán életérzés” koncepciót, melyet meglovagolva számos villányi és toszkán cabernet franc-t kóstolására nyílt lehetőség a Franc&Franc 2023 Fórumon. Jóllehet, hogy Toszkána-Villány viszonylatában a szőlők termőhelyét talajtani, valamint a csapadékviszonyait illetően jelentős átfedések jellemzik, mégis a cabernet franc egészen változatos kibontakozásának lehettünk tanúi.
,,Találkozások„ a Fórumon
Bock Pince Emiliano Falsini
Villányi Franc Ördögárok-dűlő 2023 Limite Cabernet Franc IGT 2023
Bock Pince Emiliano Falsini
Villányi Franc Ördögárok-dűlő 2022 Limite Cabernet Franc IGT 2022
Bock Pince Emiliano Falsini
Villányi Franc Ördögárok-dűlő 2021 Limite Cabernet Franc IGT 2021
,,Egység a sokszínűségben: Franc-ok Villányból”
Az előadást Horkay András DipWSET, a CEWI vezetője tartotta. A kóstolt tételek az alábbi palackokból kerültek ki:
Mokos Pincészet Cabernet Franc 2020
Koch Csaba Villány Villányi Cabernet Franc 2020
Ipacs Szabó Birtok Nászút helyett Villányi Franc 2020
Ruppert Borház Villányi Franc 2019
Csányi Pincészet Kővilla
Vinatus szőlőbirtok és Pincészet Villányi Franc 2018
Cega Pincészet Villányi Franc 2017
Sauska Villányi Franc Makár 2016
Szemes Pincészet Villányi Franc ,,Délután” 2020
Bock Pince Villányi Franc Essencia 2020
Riczu Tamás Borászata Villányi Franc 2019
Vylyan Szőlőbirtok és Pincészet Villányi Franc Mandulás 2019
Cabernet Franc-ok Toszkánából
Előadó: Peter McCombie MW, Simone Tacconi
Tenuta Meraviglia Cabernet Franc 2020 Bolgheri DOC
Tenuta Aia Vecchia ORLETO 2019 Toscana IGT
Tenuta Meraviglia Maestro di Cava 2018 Bolgheri DOC Superiore
A Fórum programját színesítette továbbá Gianni Annoni „A dél hangulata a tányéron” című gasztronómiai előadása, valamint dr. Stefano Dini az olajok világába vezette be a jelenlévő vendégeket. A konferencia programja egy kerekasztal beszélgetéssel zárult, ahol az előadók értékelték az elhangzottakat és izgalmas gondolatokat ébresztettek a jövő nézve.
Hogy mit tartogat a 2024-es Franc&Franc konferencia? Érdemes fél szemmel Villányra figyelni, mert az biztos, hogy idén is remek cabernet franc-okkal találkozhatunk.