Támogatások, pályázatok

Kompenzáció vágósertésre: elindult a kártalanítás!

Agrárminisztérium

A sertéstartó gazdálkodók számára nyújt segítséget a kormány új intézkedése, amely a ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) miatt kialakult korlátozások következményeit hivatott enyhíteni.

A ragadós száj- és körömfájás betegség miatt több ezer vágásérett sertést nem tudtak levágni hazánkban. E probléma kezelése – így a további korlátozás alá eső területek sertéstartóinak segítése – érdekében is jelent meg a kormány különleges állattenyésztés-ágazati intézkedésekről szóló 82/2025. számú rendelete.

Az érintett térségekben működő vágósertést tartó gazdák kompenzációra lehetnek jogosultak, ha az állataikat az aktuális piaci átlagárnál alacsonyabb áron tudták csak értékesíteni.

Akár 40 százalékos árkompenzáció is járhat

A kompenzáció mértéke az értékesítési ár és a hivatalosan megállapított piaci átlagár különbségének akár 40 százalékát is elérheti. A támogatás célja a hirtelen kialakult piaci veszteségek részleges enyhítése, azon gazdaságok esetében, amelyek a fertőzöttség miatt kijelölt korlátozott zónákban működnek.

A járási hivatalnál kell igényelni

A kártalanításhoz szükséges kérelmeket elektronikus úton kell benyújtani a területileg illetékes járási hivatal állategészségügyi osztályához, a tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig.

A szükséges dokumentumok:
– az állattartó által kiállított számla hiteles másolata,
– az ENAR 2611-es szállítólevél állattartói példányának másolata,
– a „Állategészségügyi bizonyítvány a gazdaságból” állatorvosi igazolás példányának másolata.

A kifizetések a Nébih áradatai alapján történnek

A támogatás alapját az Agárközgazdasági Intézet Nonprofit Kft. által meghatározott havi piaci átlagár képezi, amely nyilvánosan elérhető a Nébih honlapján.

A támogatás már elindult

A program elindítását követően már 25 kérelem érkezett be a hatóságokhoz. A kormány célja, hogy minden rászoruló gazdálkodó időben megkapja a számára jogosan járó támogatást, és a fertőzési gócok okozta károk mérsékelhetők legyenek.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Több milliárdos vízügyi támogatással az aszály ellen

2025. június 30. 12:10

Ingyenes vízdíj, vízvisszatartó fejlesztések és öntözésmodernizáció: komplex kormányzati intézkedések támogatják a gazdákat az aszály ellen.

Több milliárdos pályázat segíti a tanyán élők fejlesztéseit

2025. június 23. 13:10

Ősszel indul a 15 milliárd forintos keretösszegű támogatás, amely korszerű infrastruktúrát és élhetőbb környezetet céloz a tanyákon.

Támogatás fenntartható vízgazdálkodási közösségeknek

2025. június 18. 13:10

Szeptembertől pályázhatnak a vízfelhasználás hatékonyságát javító gazdálkodói közösségek, akár 75 millió forintot is elnyerhetnek.

Támogatás a kukoricatermelőknek az aszály után

2025. június 17. 13:10

Július 1-jétől nyújthatók be a kérelmek a rendkívüli, uniós krízisalapból finanszírozott támogatásra a kukoricatermelőknek.

Óriási lehetőség előtt áll a magyar agrárium

2023. április 18. 14:41

A gazdaságátadás szabályozása, a hamarosan megjelenő pályázatok és egy mentorprogram segítségével profi gazda lehet az is, aki most vágna bele.

Nagy István: cél a magyar élelmiszeripar modernizációja

2022. január 22. 12:36

Az Élelmiszeripari üzemek komplex fejlesztése című felhívás kapcsán eddig 64 kérelem részesült több mint 46,2 milliárd forint támogatásban.

Felértékelődik az erdők szerepe - februártól helyettes államtitkár felel az erdőkért

2020. február 10. 14:49

A jövőben kiemelt szerepet kapnak az Agrárminisztériumnál az olyan stratégiai jelentőségű ügyek, mint az öntözésfejlesztés vagy az erdőgazdálkodás.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!