4℃ -4℃
február 23. Alfréd, Polikárp, Mirtill
Támogatások, pályázatok

Ősszel folytatódik a pályázati dömping

Agrofórum Online

2016-ban a Miniszterelnökség 69 pályázati felhívást hirdet meg 1264 milliárd forintos keretösszegben.

Kis Miklós Zsolt, a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkára a Vidékfejlesztési Program megjelent és megjelentetni tervezett pályázataival kapcsolatban tartott sajtótájékoztatót. Beszámolt az eddigi tapasztalatokról, valamint a megnyíló felhívásokról és a 2020-ig tartó uniós ciklusban rendelkezésre álló források felhasználási lehetőségeiről.

A Vidékfejlesztési Program keretében a 2014-2020 közötti uniós programozási időszakban mintegy 1300 milliárd forintot különítettek el, amelyből 2016-ban (a vonatkozó Éves Fejlesztési Keret szerint) a Miniszterelnökség 69 pályázati felhívást hirdet meg 1264 milliárd forintos keretösszegben. A legtöbb felhívásra – amennyiben a források megengedik – a megnyitástól számított 24 hónapig lehet támogatási kérelmet benyújtani, így a 2016-ban meghirdetett felhívásokra 2018-ig, vagy a források kimerüléséig lehet pályázni. A fennmaradó keretösszeget 2017-ben hirdetik meg.

A Vidékfejlesztési Program keretében a mai napig összesen 37 darab pályázati felhívást ismerhettek meg az érdeklődők. A ciklusban rendelkezésre álló keretösszegből több mint 900 milliárd forintot már meghirdettek.

*

Az elmúlt időszak tapasztalatait összegezve megállapította, hogy néhány pályázat esetében, elsősorban a szarvasmarha-, a sertés- és a baromfitartó telepek korszerűsítésére, illetve egyes településfejlesztési, energetikai beruházások vonatkozásában 3-4-szeres túligénylés mutatkozott, így az ilyen pályázatok befogadását fel kellett függeszteni.

Az élelmiszeripari termékekre, illetve azok értéknövelésére 140 milliárd forintos keretösszeg áll rendelkezésre, de már most szeptember 25-ig majdnem 205 milliárd támogatási igényt nyújtott be 1100 kérelmező. Ellenpélda is van – fejtette ki az államtitkár –, mert a mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztésére, ahol 50 milliárd Ft keretösszegre lehet pályázni, mindössze 59 pályázat érkezett 2,10 milliárd Ft összegben. Igaz, hogy 2400 db vízjogi engedély-kérelem van folyamatban.

Rákérdeztünk: Ennek mi az oka?

A válasz: Kissé nehézkes az ügyintézés, a rendezetlen birtokviszonyok miatt bonyolult a földtulajdonosok beruházáshoz való hozzájárulásának beszerzése (bérelt földek esetében) és a csatornarendszerű vízkivételi helyek műszaki állapota sem megfelelő, korszerűsítésre szorul (B.M. kompetencia).

*

A jövőre vonatkozóan kiemelte, hogy egyes fókuszterületekhez kapcsolódó pályázatok prioritást élveznek:
– Versenyképességet növelő pályázatok;
– Fiatal gazdák pályázatai;
– Élelmiszeripari fejlesztéseket célzó pályázatok.

Ez utóbbira rákérdeztünk: Eddig 140 milliárd keret összegről volt szó, de a köztudatban 300 milliárd Ft van. Melyik szám igaz?
A válasz: Az utóbbi, ugyanis 200 milliárd Ft kerül meghirdetésre vidékfejlesztési célokra, ebből az említett 140 milliárd Ft élelmiszeripari beruházás, 40 milliárd a borászat és a többi egyéb élelmiszer-feldolgozás. Ezt egészíti ki a GINOP pályázati lehetőség 100 milliárd Ft-tal, amely élelmiszeripari kis- és középvállalkozások számára kerül kiírásra.

*

Megemlítette, hogy a napokban – szeptember 30-ig – újabb pályázati lehetőségek jelennek meg pl.: fiatal gazdák számára induló támogatás 38 Mrd Ft, kertészeti gépbeszerzésre (korlátozottan) 18 milliárd Ft, és ez év december 31-ig összesen: 305 milliárd forint összegben kerül fejlesztési pályázat kiírásra a 1476/2016. (VIII. 31.) Korm. határozat alapján.

*

Végezetül, új elemként az előleg kifizetések körének bővítéséről beszélt. A KAP-nál egy éves tapasztalattal rendelkezünk – mondta –, amely több környező országgal ellentétben, ha nem is mindig zökkenőmentesen, de összességében jól vizsgázott. Ennek mintájára az AKG és az ökogazdálkodási pályázatok esetében is szorgalmazzuk az előlegfizetés lehetőségét.

*

Ehhez és persze általában a pályázatok elbírálásához, ellenőrzéséhez a jelenleginél nagyobb „besegítő” szakembergárdára van szükség, mert a pályázati dömping csak így kezelhető.

(Dr. Bódis László – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent a külterületi utak fejlesztését segítő pályázat

2025. február 4. 14:40

A felhívásra kizárólag a pályázati felhívás 3. mellékletében szereplő vidéki térségekben működő települési önkormányzatok vagy azok konzorciumai nyújthatnak be támogatási kérelmet.

Fiatal gazda pályázat: tízmilliókkal segítik a fiatalokat

2025. január 15. 17:10

Az elnyert támogatásból 14,6 millió forint összeg szabadon fordítható olyan beruházásokra, amelyeket a pályázat nem támogat.

Mezőgazdasági kisüzemek támogatása

2025. január 9. 07:10

Újabb pályázat jelent meg beruházásra kisüzemek részére.

Fiatal gazda pályázat, akár 83 százalékos támogatási intenzitással!

2025. január 3. 10:10

A korábbi évektől eltérően a támogatás inkább beruházási alapú, de 14,6 millió forint jövedelempótló támogatás kapcsolódik hozzá.

Online elérhető a KAP Stratégiai Terv

2022. december 15. 11:54

A 2022-es év nagy sikere, hogy november 7-én az Európai Bizottság elfogadta Magyarország KAP stratégiai tervét, mely történelmi lehetőséget jelent a magyar vidék és agrárium számára.

Több mint 145 millió eurót kap hazánk árvízvédelemre és vízgazdálkodás fejlesztésre

2020. március 18. 08:02

Az Európai Bizottság kedden Magyarország mellett további 6 uniós tagállam - Horvátország, Csehország, Lengyelország, Portugália, Románia és Spanyolország - részére hagyott jóvá összesen több mint 1,4 milliárd eurós támogatást.

2021 az agrárfejlesztések éve lehet

2021. február 9. 07:38

A koronavírus mellett a Közös Agrárpolitika (KAP) az, ami 2021-ben is dinamikusan alakítja majd a mezőgazdaságot.

A kistelepüléseket is támogatják a KAP 2027-ig tartó időszakában

2023. április 2. 09:36

Az Agrárminisztérium a vidéki kistelepülések fejlesztése érdekében többféle támogatási lehetőséggel készül a Közös Agrárpolitika 2027-ig tartó időszakában.