Támogatások, pályázatok

Társadalmi egyeztetésen a Jégesőkár megelőzésére szolgáló beruházás című felhívás tervezete

Agrofórum Online

Elindult a „Jégesőkár megelőzésére szolgáló beruházás” című (VP3-5.1.1.2-16 kódszámú) felhívás tervezetének társadalmi egyeztetése. A felhíváshoz kapcsolódó észrevételeket, javaslatokat 2016. október 10-ig várja a Miniszterelnökség  a véleményezésre kialakított partnerségi fórumban.

Elindult a „Jégesőkár megelőzésére szolgáló beruházás” című (VP3-5.1.1.2-16 kódszámú) felhívás tervezetének társadalmi egyeztetése.
A felhíváshoz kapcsolódó észrevételeket, javaslatokat 2016. október 10-ig várja a Miniszterelnökség a véleményezésre kialakított partnerségi fórumban.

A felhívásról bővebben az alábbiakban olvashat.

A mezőgazdasági termelés egyik legnagyobb kihívása az időjárási szélsőségekkel szembeni kitettség, ami a magyar mezőgazdaság versenyképességének tartósan korlátozó tényezőjévé vált.
Magyarországon a jégkár az egyik leggyakrabban előforduló káresemény. Az elmúlt években a mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer I. pillérében bejelentett károsodott terület közel 20%-át tette ki a jégkárral érintett terület. A mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer csak a jégkárok egy részét – a legalább 30%-os hozamcsökkenést okozó jégkárokat – kezeli, melybe nem tartoznak bele a minőségi jégkárok és a vidéki népességet érő egyéb jégkárok, ezért a jégeső által okozott kár jelentősége ennél lényegesen nagyobb. Országos szinten annál hatékonyabb a jégeső-elhárítás, minél nagyobb összefüggő területet lefed, ugyanis a rendszerbe be nem vont területről érkező zivatarfelhők elleni védekezés nehéz, ezekhez a hatóanyag gyakran már későn érkezik. A jégeső-elhárító rendszer kialakításával a jégeső előfordulásának gyakorisága, valamint a jégesőkben található jégszemcsék mérete és ez által az általuk okozott kár mértéke csökkenthető.

A már működő megoldásokat kiegészítő és az ezek hatékonyságát is növelő országos jégeső-elhárító rendszer kiépítése valamennyi mezőgazdasági termelő érdekét szolgálja. Egy több megyét lefedő rendszer létrehozása ugyanakkor jelentős koordinációt igényel, ezért ezen intézkedés keretében gazdák összefogásával megvalósított vagy közjogi szerv által végrehajtott beruházás támogatható.

Keretösszeg:
A felhívás meghirdetésekor a támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 1,8 milliárd Ft.

Támogatást igénylők köre:
A felhívás keretében kollektív beruházásra vonatkozó támogatási kérelem benyújtására van lehetőség.
A felhívás keretében kollektív beruházásnak minősül:
a) A mezőgazdasági termelők egy csoportja által végrehajtott, a gazdák összefogásával megvalósított beruházás.

A mezőgazdasági termelők egy csoportjának minősül a mezőgazdasági termelők együttműködése, melynek jogi formája lehet termelői csoport, termelői értékesítő szervezet, mezőgazdasági, erdészeti termelők tagságával működő szövetkezet, konzorcium, valamint mezőgazdasági tevékenységet végző szociális szövetkezet.

b) A mezőgazdasági termelők részére megszervezett, közjogi szerv által végrehajtott beruházás.

Támogatási kérelem benyújtására konzorciumi formában is van lehetőség.

A Kormány a Partnerségi Megállapodásban célul tűzte ki az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást, illetve a kockázat megelőzés és kezelés előmozdítását. A cél elérését a Kormány a mezőgazdasági termelők együttműködésével megvalósított, vagy a mezőgazdasági termelők részére közjogi szerv által megszervezett kollektív beruházás keretében tervezi megvalósítani a felhívásban foglalt feltételek mentén.

A támogatási kérelmet benyújtó szervezetek az együttműködés keretében vállalják, hogy:
• projektjük megvalósításával hozzájárulnak a Partnerségi Megállapodásban foglalt környezetvédelmi célok eléréséhez;
• a 100%-os intenzitású támogatással megvalósuló projekt fenntartását biztosítják.

Önállóan támogatható tevékenységek:
A jégesőkár megelőzésére szolgáló tevékenységek:
a) Legalább egy megyére kiterjedő jégeső-elhárító rendszer – például talajgenerátoros jégeső-elhárító megoldás – kialakítása.
b) Legalább egy megyére kiterjedő, meglévő jégeső-elhárító rendszer továbbfejlesztése vagy felújítása.

A támogatási kérelem benyújtásának határideje:
A támogatást igénylő a felhívás keretében értékelési időszakonként egy támogatási kérelmet nyújthat be, amely egy megvalósítási helyre vonatkozhat.
A támogatási kérelmek benyújtására 2016. december 19. napjától 2018. december 18. napjáig van lehetőség.
Ezen időszak alatt az alábbi értékelési határnapokig benyújtásra került projektek kerülnek együttesen elbírálásra:
2017. január 19.
2017. február 20.
2017. március 20.
2017. június 19.
2017. szeptember 19.
2017. december 19.
2018. március 19.
2018. június 19.
2018. szeptember 19.
2018. december 18.

További részletes információt itt talál.
 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tavaszi fagy: hogyan kaphat előleget 2025-ben az érintett termelő?

2025. július 15. 14:10

2025 tavaszi fagykára után a Kincstár gyorsított előlegfizetést kínál a károsodott szőlő‑ és gyümölcsültetvényeknek – így működik.

Több milliárdos vízügyi támogatással az aszály ellen

2025. június 30. 12:10

Ingyenes vízdíj, vízvisszatartó fejlesztések és öntözésmodernizáció: komplex kormányzati intézkedések támogatják a gazdákat az aszály ellen.

Több milliárdos pályázat segíti a tanyán élők fejlesztéseit

2025. június 23. 13:10

Ősszel indul a 15 milliárd forintos keretösszegű támogatás, amely korszerű infrastruktúrát és élhetőbb környezetet céloz a tanyákon.

Támogatás fenntartható vízgazdálkodási közösségeknek

2025. június 18. 13:10

Szeptembertől pályázhatnak a vízfelhasználás hatékonyságát javító gazdálkodói közösségek, akár 75 millió forintot is elnyerhetnek.

Akár 2 nap alatt támogatáshoz juthatnak a gazdák

2021. március 3. 13:56

A gazdálkodók már akár két nap alatt is hozzájuthatnak az idei évi mezőgazdasági támogatások jelentős részéhez, így pénzügyi nehézségek nem hátráltathatják a felkészülést a tavaszra. Az OTP Agrár megújult konstrukciójával már 35 féle támogatás előfinanszírozható, – tekintettel a két éves uniós átmeneti időszakra – a korábbi támogatási keretek szerint.

Megkezdődött a közvetlen agrártámogatások végkifizetése

2025. március 1. 14:10

A Magyar Államkincstár 2025. február 25-én megkezdte a a 2024. évi Egységes Kérelem keretében beadott támogatási kérelmek végkifizetését.

OTP Agrár: új konstrukcióval segítik a gazdákat

2019. augusztus 30. 11:21

Az agrárium tartós fejlődésének, jövedelmezősége növekedésének alapfeltétele a termelékenység javulása, ennek kialakításában pedig kulcsfontosságú szerepet játszik az elmúlt években felpörgött agrárhitelezés.

EU-s számmisztika: reálértéken akár 15 százalék is lehet az agrártámogatások kurtítása

2018. május 16. 10:21

Az uniós tagállamok kétharmada nem ért egyet azzal a javaslattal, ami 2020 után szerintük aránytalany mértékben megnyirbálná a közös agrárpolitika költségvetését.