Terményárak

A búza ára újabb rekordot döntött

Agrofórum Online

Az európai búza jegyzése 3 híján elérte a 300,-EUR/to-s árat. Igaz nem a múlt héten, hanem november első keddjén. Ilyen árat az elmúlt 20 évben nem láttunk és ez minden eddigi várakozást felülmúlt.

A búza árának alakulásában az is sajátosság, hogy ha a globális számokat nézzük, nincs igazán kiugróan nagy gond – a világ termelése több, mint tavaly, a készletek sem csökkennek és mégis, a búza ára szárnyal. Az ok, hogy jobban nő a felhasználás, mint a termelés és bár globálisan elegendő a készlet az egyes helyi tényezők miatt törékeny a helyzet. A kritikus helyzet továbbra is az USA-ból indult a tavaszbúza kínálatának csökkenése miatt, amit tetézett a kanadai kiesés. Az USA-ban a tavaszbúza decemberi határidős szállítására a jegyzés idén márciusban 6,5 USD/bu körül volt és ez most elérte a 10,5 USD/bu-t, ami 61 %-os emelkedést jelent. A többi búzaféleség is drágult folyamatosan és most úgy tűnik, az orosz exportadó sem jelent visszatartó erőt. A múlt héten Egyiptom többségében orosz búzát vett decemberi szállításra és ez átmenetivé tette a korábbi napok tartott áralakulását.

Hasonlóan Szaúd-Arábia sem számít nagy valószínűséggel a búza árak csökkenésére, 600 ezer tonnára hirdetett vételi tendert, de végül 1,2 millió tonnát kötött le. Ez azért érdemelt figyelmet, mert az éves 3 millió tonnás import-igényét így gyakorlatilag ki is töltötte – ezzel a mostani vétellel 2,7 millió tonnás kötésállományt regisztráltak.

A búza árában az hozhat majd megnyugvást, ha a déli félteke termelési számai tényleg hozzák a most remélt eredményeket és Ausztrália, Argentína termése jó lesz. A mostani állapot szerint ez reális várakozás, de addig még sok időjárási tényező szólhat közbe. Az sem hagyható figyelmen kívül, hogy az északi régiókban a mostani vetések hogy haladnak és itt már most jelentkeznek csúszások. Az USA-ban a vetések kevesebb, mint fele jó/kiváló, Franciaországban a megérkezett eső kedvez a vetéseknek. Az orosz-ukrán területeken viszont már csapadékhiányt jeleznek és ez mérsékelheti a pozitív várakozásokat.

A búza helyzeténél még drámaibb a repce helyzete. A novemberi jegyzés kifutásakor az árszint a duplája volt annak, mint ami jellemző volt 2014-2020 közötti 6 évben. Akkor az árszint 350-400 EUR/to között mozgott, most a záróár 693,5 EUR/to lett. A kanadai repce jegyzését 1975-ig tudtam visszakövetni a barchart.com ábráján és addig soha nem volt 1000,-kanadai dollár felett az ár tonnánként. Ennél a terménynél azonban egyértelműen a termelés zuhanása áll és ez eredményezi ezt a soha-nem-látott rekordszintű árat.

A kukorica most kicsit háttérbe szorult – folyik a betakarítást, nagy izgalom nincs, fontos áralakító tényező az etanol felhasználása és készletszintje az USA-ban, de a betakarítás állása még mindig erősen befolyásoló tud lenni. A héten is ez volt jellemző, a betakarítás lassulása tartotta meg az árakat, sőt kissé még feljebb is tudta tornászni.

Európában a novemberi jegyzés kifutása látszólag lejjebb vitte az árakat, de ez nem tényleges változás, a későbbi határidőre szóló jegyzések még amellett is tartottak, enyhén inkább emelkedőek voltak, hogy az európai termés-előrejelző ügynökség (MARS) a héten emelte az EU várható kukorica termésátlagát. Most 7,79 to/ha-t várnak, ami 6,4 %-kal több, mint a tavalyi, de nagyjából megegyezik az ötéves átlaggal. Az érdekes, hogy ezen belül Franciaország, Németország és Lengyelország is az átlagosnál jobb átlagban bízhat. A legnagyobb növekedés Romániában várható, ahol a hozamok 41%-kal lehet a tavalyi fölött, de ez a tavalyi alacsony érték miatt van, az ötéves átlagot 5,65 to/ha csak mérsékelten haladja meg. A leggyengébb termés nálunk lesz, ők 6,63 to/ha-ral számoltak, ami 23%-os visszaesés tavalyhoz képest. Az ötéves átlaghoz képest Szlovénia, Horvátország és mi állunk a legrosszabbul 10 % fölötti hozamcsökkenéssel.

A helyzetet tükrözi az árak alakulása is, táblázatunkban több terület árait is feltüntettem. Az exportnál elérhető árak esetében nehezen pontosítható változás indult el a fuvarköltségek újból megkezdődött emelkedése miatt. Egyelőre nem látni pontosan mekkora a változás, de szokásos exportpiacaink felé akár 25-30 %-os emelkedés is bekövetkezhet, ha az üzemanyag és járulékos költségek emelkedése folytatódik.

Diagrammunkon az ársávot folyamatosan bővíteni kell, de most már nem csak az európai jegyzések miatt, hanem a hazai árak alakulása miatt is.

A kukorica jegyzése volt az egyetlen, ami korrigált és az október elejei 95-100.000,-Ft/to-s ársávból a jegyzés a Budapesti Értéktőzsde Áruszekciójában is 93.000,-Ft/to körül áll a jövő márciusi-májusi határidőre. Ez még mindig nem éri el az export irányába szükséges árcsökkenést, de már közelít ahhoz. Az figyelmeztető jel, hogy a bolognai tőzsdén is csökkent a múlt héten a kukorica ára és akár egy árcsökkenési hullám is elkezdődhet itthon, főleg, ha a belföldi kereslet átmenetileg mérséklődik.

A legutóbbi betakarítási jelentés alapján 5,74 to/ha az eddigi átlaghozam és nem tartom valószínűnek, hogy elérjük a MARS jelentésben szereplő 6,63 to/ha-t. A napraforgó betakarítása befejeződött és a jelentés alapján 2,602 to/ha átlagot értünk el, a MARS jelentés 2,81 to/ha-ral számolt, ami az ötéves átlag 2,93 to/ha átlagával szemben mindenképpen kiesést és így alakult ki, hogy a vetésterület növekedése nem hozott a tavalyi 1,74millió tonnánál jobb eredményt.

A következő napokra nagyon várom, hogy essen végre az eső, nekünk, mezőgazdaságban érdekelteknek most az lenne a ’jó idő’, ami másoknak a rossz. Az előrejelzések 10-30 mm-t jeleznek, ami kevés, de legalább valamelyest enyhülhet a vízhiány a talajokban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Esetleges béketárgyalások előtti támadásokat áraz a piac

2024. november 21. 07:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, miközben a repce olcsóbb lett.

Ukrajna először lőtt ki nagy hatótávolságú rakétákat Oroszországra, és ez felhúzta a búza árát

2024. november 20. 07:40

Európában a malmi búza stagnált, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa viszont mínuszban zárt.

Kilőtt a búza ára Biden lépése miatt

2024. november 19. 07:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Négy mínuszos nap után drágult a búza

2024. november 16. 07:10

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Terményárak: szerdáig tartott a szárnyalás

2021. január 26. 12:14

A 3. héten látszólag alapvető változás jött, pedig csak egy tényező mozgatta a piacokat és ez a sokat emlegetett spekuláció.

Folytatódott az áremelkedés – nincs határ?

2021. október 19. 07:02

A belföldi piacon egyelőre nem robbant bomba, bár közel vagyunk ahhoz, hogy főként a kukorica árak hirtelen fordulatot vegyenek.

Továbbra sincs vége az áremelkedésnek

2021. november 22. 09:47

Az európai piacon és itthon is erősödés volt jellemző, szinte minden terméknél egyöntetű volt a mozgás.

Reményt csalódás követett – nem tudtak megkapaszkodni a jegyzések

2020. február 12. 06:47

A kukorica ára egy helyben topog, gyakorlatilag nem volt érdemi elmozdulás – az USA-ban teljesen oldalazó a mozgás, Európában a párizsi tőzsdén inkább kissé csökkenő tendencia alakult ki, gyenge forgalom mellett.