Június második hetében a csapadék alakulása és a napi maximum hőmérséklet határozta meg a jegyzések alakulását.
Az európai és az észak-amerikai jegyzéseket is leginkább az befolyásolta, hogy az időjárás jelentések folyamatosan nagyon magas napi hőmérsékleteket jelentettek és ez a csapadékhiány miatt minden termény esetében már adhatott okot aggodalomra. A hét folyamán azonban ez érdemi áremelkedést nem eredményezett, az elemzések ugyan várták ezt, de nem tudott bekövetkezni. A helyzetet inkább az oldalazó mozgás jellemezte a gabonaféléknél.
A héten az olajosmagvak piacát komolyan befolyásolta, hogy Indonézia engedélyezte 1,16 M tonna pálmaolaj exportját és ez a növényi olajok piacán jelentős árcsökkenést hozott. Ennek hatása mind az európai repceárakra, mind az észak-amerikai árakra hatással volt és ez a döntés ugyan egyelőre július végéig érvényes, de nem zárható ki, hogy augusztus elejétől további könnyítések lesznek.
A héten az ukrán-orosz konfliktus helyzetében nem volt változás, a nyilatkozatok és a tények egymásnak ellentmondanak továbbra is. Az orosz nyilatkozatok a gabona kivitelének biztosításáról leginkább arról szólnak, hogy az Azovi-tenger vidékén tárolt gabona elszállítását igazolják. Az ENSZ és egyéb szervezetek sem tudtak érdemi áttörést elérni, a legutóbbi nyilatkozatok alapján az ukrán termények kiszállítására csak európai szárazföldi útvonalokon van esély. Mindezek közben az ukrán agrárminisztérium közlése szerint a tavasziak vetése befejeződött, sőt a betakarítási munkák is részben megkezdődtek. Nagy gondot jelent továbbra is a tárolókapacitások foglaltsága, a 20 millió tonnányi tárolt terményre ugyan jóval kevesebb terményt várnak az idén, mint a tavaly betakarított mennyiség volt. Az USDA (az USA Mg. Min.-a) becslése alapján a 2021/22-es 86 millió tonnányi termés (búza és takarmánygabonák együtt) után idén 52-53 millió tonna termény betakarítása várható és remélhető és ezek elhelyezése komoly gondot jelent, főként, ha az export nem tud érdemben elindulni.
A rövidtávú helyzetet az WorldAgWeather térképe mutatja be, a nyugat-európai csapadékhiány és az elmúlt napok forrósága a betakarítás megkezdését eredményezte, szélsőséges eredményekkel. A térkép az elmúlt 14 nap csapadékának eltérését mutatja a több éves átlagtól:
Az árak alakulása az európai piacon, a párizsi tőzsdén szerintem inkább lanyhuló jellegű volt, továbbra is úgy tűnik, hogy a 2022/23-as szezonban kieső árualapok miatti kínálat-csökkenést a piac már feldolgozta. A háborús konfliktus elhúzódása több szezonra is hatással lesz, ami a tartósan magas európai árakat fenntarthatja. Ez viszont már kereslet csökkenést is hozhat, ami akár ellátási problémákban is megnyilvánulhat.
Az árak alakulását mutatja grafikonunk és táblázatunk is:
A hazai piaci helyzetben a legérdekesebb fejlemény az árpa betakarításának megkezdése volt. Régen szembesültünk azzal, hogy a megtermelt árualap minősége annyira kérdőjeles legyen, mint most az árpáé. Az első napok eredményei nagyon alacsony, akár 50 kg/hl-t sem elérő hektolitertömeget is mutatnak. Nem hallottam az alföldi területekről 60-62 hl-tömegű árpáról és ez az értékesítésben még gondot jelenthet. A szabványos és a tőzsdei előírás is megköveteli a legalább 62 kg/hl tömeget, még a régi gyakorlat is csak kevéssé fogadta el az alacsonyabb eredményeket – az export meg kifejezetten nem teljesíthető ezen szint alatt.
Reményeink szerint a dunántúli és a későbbi eredmények jobbak lesznek, így a szerződések teljesítése nem jelent majd gondot, de kialakulhat egy alacsonyabb árszint is a minőségnek megfelelően.
Az árakat illetően az árpára 110 – 117,5 eFt/to között voltak az ajánlatok, a budapesti tőzsdén is az augusztusi szállításra 124e Ft/to-s árat jegyeznek.
Az egyéb termékekre még folynak a találgatások, úgy látszik a búza tőzsdei és piaci ára is 140-145 eFt/to között stabilizálódik, míg az ó-termésű kukorica jegyzése csökkent. A búza áránál érdekesség, hogy a nemzetközi jegyzések későbbi határidőre továbbra is alacsonyabbak, mint a betakarításkoriak. A kukoricánál a párizsi jegyzés egészen jövő májusig ugyanaz, mint az októberi, nincs felár a későbbi szállításokra.
Az olajosmagvak árának alakulása kérdéses, repcére nem hallottam új árat, de a MATIF árszintjének csökkenése itthon is fogja éreztetni hatását véleményem szerint.