Szeptember első hete a főbb terménypiaci jegyzéseknél csökkenést hozott, a korábbiakkal szemben most valóban a kereslet-kínálati tényezők voltak a meghatározók.
A hét legfontosabb eseménye még így is a pénteki USDA (az USA Mezőgazdasági Minisztériuma) becslés volt, mert ettől vártuk több kérdéses tényező megerősítését vagy cáfolatát.
A legfontosabb és minden cikkre érvényes összegzés talán az lehetne, hogy az augusztusi becsléshez képest a kereslet-kínálat feszültsége csökkent, jellemzően pozitív lett a termelési oldal és kevésbé negatív a keresleti. A fontosabb számok: a búza termelését a világon összességében, Kínában és az EU-ban, majd a későbbieket érintően Ausztráliában is nagyobbra várják, míg az orosz és ukrán termés mennyiségét nem csökkentették. Az egyenleg +3,37 M tonna a termelésnél és +2,96 M tonna a felhasználásnál, a különbség kicsinek tűnik, de mivel pozitív, ezért jelentősége nagyobb: kisebb ütemben csökkennek tovább a szezon végi zárókészletek, sőt az EU-26-ban még nőhet is a 2021. évi zárókészlethez képest.
A kukorica esetében is nagyobb termés várható (1197,77M to +11,65M to) és kisebb mértékű felhasználás növekedés (1186,62 M to + 4,38 M to), itt is javítva a készletszintet. Ami megerősítést kapott, az Kína kukoricatermésének emelkedése, az augusztusi előrejelzéshez képest 5 M tonnával nagyobb lehet a termés és a változatlan felhasználás mellett ez mind készletnövelő lehet. A világ kereskedelmében alapvető változást hozott Kína nagy importja, nem kizárt, hogy ez is csökkenni fog – újabb tényező, ami a feszültség csökkenését hozhatja.
A szójabab esetében is az USA nagyobb termése az egyik kulcsfontosságú tényező és a várakozás szerint a termés felülmúlja a felhasználást, ismételten a készletszint javulását eredményezve. Mindez még látványosabb magyarázatot nyer az USDA adatai alapján készített diagramunkon, melyen a készlet arányát tüntetjük fel és látható, mitől volt árrobbanás tavaly. A búza hosszú évek óta először váltott csökkenésre, a szója egy hosszabb kiegyenlített időszak után lejjebb fordult és a kukorica is a 2012/13-as szezon óta jószerivel először vált feszítettebbé. A három fő termék piaci kínálata úgy szűkült, hogy kilátásba került egy következő, szintén hiányos szezon. A mostani adatok alapján azonban még az sem kizárt, hogy a búzánál is további kedvező hírek érkeznek a déli féltekéről és ezzel a szezon még kiegyenlítettebb lesz. Mindezek vezettek oda, hogy az amerikai és az európai áraknál is a fundamentális tényezők a technikai tényezők fölé tudtak kerekedni.
A jegyzésekben voltak technikai korrekciók is és ezeket hétfőre várták, részben meg is érkeztek, majd kedden tovább erősödött a piac, de ami általánosabb, az a fizikai piacok árainak enyhe lemorzsolódása volt. A fekete-tengeri árakat a búza esetében 300,- USD/to, a kukoricánál 260,- USD/to körül jegyzik, mindkét terméknél az elmúlt napok csökkenését tartott tendencia követte. Az egyes térségek, országok saját adatai még finomíthatnak a számokon, de most olyan irány kialakulása kezd körvonalazódni, ami inkább kizárja a további áremelkedéseket.
Szokásos táblázatunk is mutatja az árváltozások irányát, a távolabbi határidők a fizikai piacokon már lemorzsolódnak.
A hazai árak folytatták korábbi menetelésüket, illetve magasan tartott szintjüket és változatlanul az eladhatósági szint felett vannak. Ez most nem csak az export árak alapján jelenthető ki, de sokszor már a belföldi vevők sem akarják megfizetni az erősen megemelkedett árakat. Vannak, mint mindig, akiknek azonnal kell az áru vagy a hely és ezért létrejönnek üzletek, de összességében úgy látszik, lecsengett az első forduló a nyári betakarítású terményeknél. Kezdődik azonban a kapások ideje és a ma nyilvánosságra került hó elejei adatok alapján csökkentette a NAK a napraforgó várható átlagtermését 2,65 to/ha-ra (eddig 2,73 volt) és a kukorica várható hozamát is 6,67 to/ha-ra az eddigi 7,2 to/ha-ról. Ez utóbbit még mindig optimistának tartom, a partnerektől kapott információ alapján inkább a 6,0-6,3 to/ha közé kerülhet az országos, súlyozott átlag.
A budapesti tőzsdei ármozgásoknál a napraforgó nem reagált az elmúlt napok eredményeire, de a kukorica ára 79.000,- Ft/to-ra emelkedett, míg a búza jegyzése decemberre 81.300,- Ft/to-n áll az augusztus közepi kötés óta.
A nemzetközi jegyzések és a hazai kínálat sajátosságai miatt úgy vélem, hogy a napraforgó ára emelkedhet a betakarítás alatt, főként, ha az eredmények nem lesznek jobbak. A kukorica árszintje már most is az exportárak felett van, de amíg nem jelentkezik érdemi lehetőség olcsóbb importra, addig várhatóan maradnak a 80.000,- Ft/to fölötti árelképzelések, amit a budapesti tőzsde határidős árai is és a végfelhasználói piaci árindikációk is alátámasztanak. A mai milánói tőzsdei árak már 4 EUR/to-val lejjebb kerültek – a táblázatunkban szereplő árakhoz képest ez mintegy 1400,- Ft/to-s csökkenést jelent, és meggyőződésem, hogy ez még nem az új-termés árszintje, hanem az ó-termés utolsó árait tükrözik inkább. Mindez akár azt is jelentheti, hogy az olasz piacon román vagy bolgár kukorica is megjelenhet, aminek árszintje 250,- EUR/to körülre jön most ki hajós tételben leszállítva olasz kikötőkbe a piaci információk alapján. Ezért látható már most is, hogy vagonba rakva legalább 3.000,- , de inkább 5.000,- Ft/to-val lejjebb van a vevők elképzelése, mint a hazai árszint.
Meglátjuk, mit hoz a szeptember, eddigi is érdekes volt a szezon, ez folytatódhat a következő hetekben is.