Terményárak

Átláthatóbb gabonaárakat tesznek közzé az oroszok

Agrofórum Online

Az orosz Gabonaexportőrök Uniója megkezdte a búzaexport tájékoztató jellegű árainak nyilvános közzétételét.

Az orosz gabonaexportőrök szövetsége kedden kezdte meg az orosz búza indikatív exportárainak közzétételét, miután a mezőgazdasági minisztérium tisztviselői és a vezető exportőrök múlt heti találkozóján az exportról tárgyaltak.

240-245-250

A szakszervezet tájékoztatása szerint a fekete-tengeri Novorosszijszk kikötőjéből származó, 12,5 százalékos fehérjetartalmú búza indikatív exportára tonnánként 240 dollár volt októberre, 245 dollár novemberre és 250 dollár decemberre.

Nyolcvan százalék

A számok a szakszervezet tagjai körében végzett felmérésen alapulnak, amelyek Oroszország teljes gabonaexportjának 80 százalékát biztosítják.

Megadják az árakat

„A szakszervezet tagjai megállapodtak abban, hogy a tisztességes exportárjegyzések megértése alapján kiszámítják és megadják a piacnak az árakat, figyelembe véve az emelkedő termelési költségeket, a magas kamatlábakat és a fizetési késéseket” – emelte ki a szakszervezet vezetője, Eduard Zernin a brit Reuters hírügynökségnek adott nyilatkozatában.

Zernin hozzátette, hogy az egyes exportőrök döntik el, hogy követik-e a közzétett árakban foglalt útmutatást.

250 dollár alatt nincs üzlet

Két, az ügyet közvetlenül ismerő forrás a múlt héten azt mondta a Reuters hírügynökségnek, hogy a moszkvai szakminisztérium arra kérte az exportőröket, ne adják el a búzát tender útján nemzetközi felvásárlóknak a 250 dolláros minimális tonnánkénti ár alatt, ezzel gyakorlatilag bevezették az árküszöböt.

Saját árazási mechanizmus

Az indikatív árak rendszeres közzététele a világ legnagyobb búzaexportőrének első kísérlete arra, hogy saját árazási mechanizmust alakítson ki az exportra vonatkozóan. A szakszervezet korábban azzal vádolt egyes exportőröket, hogy túl sok búzát adtak el túl alacsony áron.

Megszűnik az információhiány

„Kiütjük az úgynevezett exportőrök fő érvét, akik az árazási helyzet kapcsán felmerülő információhiánnyal magyarázzák az agresszív dömpingárakat a szektorban” – fűzte hozzá Eduard Zernin nyilatkozatában.

(Kép: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Jó időjárást áraztak be a chicagói piacon

2025. július 5. 11:10

Európában a malmi búza ára 0,1 százalékkal, a repce kurzusa 1,8 százalékkal csökkent, a kukorica 2,9 százalékkal drágult, a takarmánybúza ára stagnált.

Mélybe lökték az árakat az enyhülő geopolitikai feszültségek

2025. június 28. 11:10

Európában a malmi búza 5,8 százalékot, a kukorica 1,3 százalékot, a repce 6,2 százalékot drágult, a takarmánybúza kurzusa pedig 5 százalékkal zuhant a héten.

Hat százalékkal drágult a kukorica Európában

2025. június 21. 11:10

Európában a malmi búza 2,6 százalékot, a kukorica 5,9 százalékot, a repce pedig 2,1 százalékot drágult, míg a takarmánybúza kurzusa 7,6 százalékkal zuhant ezen a héten.

Alaposan megmozgatta a piacot a bioüzemanyag-bekeverési javaslat

2025. június 14. 11:10

Amerikában inkább emelkedtek, míg Európában csökkentek a főbb terményárak ezen a héten. A gabona határidős ára megugrott pénteken.

Az orosz export lassulása ellenére csökken a búza ára

2023. október 11. 11:10

Szinte mindegyik főbb termék ára csökkent a tengerentúlon és Európában a keddi kereskedési nap során a terménypiacokon.

Komoly élelmiszertartalékokat akar fenntartani Oroszország

2023. január 20. 11:34

Vlagyimir Putyin orosz elnök kijelentette, hogy Oroszországnak stabil élelmiszertartalékokat kell fenntartania, szükség esetén bizonyos export korlátozásával.

Megint a globális referenciaértékkel lett olcsóbb az orosz búza

2021. június 2. 05:17

Oroszország, a világ egyik legnagyobb búzaexportőre a múlt héten kezdte meg a képletalapú gabonaexport-adók mértékének meghatározását.

A sátán növénye lenne a kaukázusi medvetalp?

2024. március 13. 07:10

A kaukázusi medvetalp hazánkban is ismert és „rettegett” gyomnövény, hiszen erősen mérgező és súlyos, akár több hónapon keresztül gyógyuló sebeket ejt a bőrön.