18℃ 12℃
április 24. György, Fidél, Debóra
Terményárak

Az erős rubel miatt stabil az orosz búza exportára

Agrofórum Online

Az orosz ótermésű búza exportára többnyire stabil volt a múlt héten, amit az erős rubel és alacsonyabb chicagói és párizsi búzaárak is támogattak - közölték elemzők. A 12,5 százalékos fehérjetartalmú orosz búza a fekete-tengeri kikötőkben a fedélzeten, olyan szállítással, amikor az eladó saját költségén juttatja el a kikötőbe a termést tonnánként 278 dollárba került a múlt hét végén.

Ez gyakorlatilag változatlan árszint az előző héthez képest – közölte az IKAR mezőgazdasági tanácsadócég. A nyáron érkező új termés határidős ára tonnánként 272 dollár volt a múlt hét végén, de az IKAR arra számít, hogy ez hamarosan csökkenni fog.

A Sovecon, egy másik jelentős tanácsadó cég közölte, hogy az ótermésű búza ára 1 dollárral 275 dollárra emelkedett, míg az árpa árszintje 3 dollárral emelkedett, 250 dollárra tonnánként – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

Oroszországban az árváltozás jelenlegi üteme lassú, de az exportőrök belső kereslete erős, amely a Sovecon szerint azt jelenti, hogy a kereskedők búzát halmozhatnak fel, mielőtt Oroszország június 2-án bevezetné új képletalapú exportadóját. Ezt az adót Moszkva azért vezeti be, mert megpróbálják megakadályozni az élelmiszerek további jelentős belföldi drágulását. Részben a koronavírus-járvány hatására növekedtek az árak Oroszországban.

Ezen a héten száraz idő várható Oroszország búzatermelő régióiban. „Ezt szorosan figyeljük, mivel hamarosan újabb esőzésekre lesz szükség a kora tavaszi búza fejlődéséhez” – közölte a Sovecon. Az orosz gazdák 4,7 millió hektárra vetettek tavaszi búzát, vagyis a tervezett terület 36,7 százalékán végeztek már a munkálatokkal. Az IKAR arra számít, hogy rekordméretű területet vetnek be a központi régióban.

Közben Fehéroroszországban már majdnem befejezték a 2021-es tavaszi gabona vetését, mintegy 1,1 millió hektárra kerültek különféle növények – derült ki a minszki mezőgazdasági minisztérium adataiból. Fehéroroszország közölte, hogy a gabona tervezett betakarítási mennyiségét 2021-ben 8,5 millió tonnára tervezik növelni, a tavalyi 8 millió tonnáról.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Esőzést várnak egyes európai búzatermelő vidékeken

2025. április 19. 11:10

Európában a malmi búza 3,5 százalékkal, a kukorica 1,6 százalékkal került kevesebbe, és a repce 5,8 százalékkal, a takarmánybúza kurzusa 0,7 százalékkal emelkedett a héten.

Drágul a búza a gyengébb dollár miatt

2025. április 12. 11:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a repce ára gyakorlatilag stagnált. A takarmánybúza kurzusa azonban 0,3 százalékkal emelkedett.

A kínai vámtarifák miatt zuhant a szójabab ára

2025. április 5. 11:10

Chicagóban a búza 0,1, a kukorica 1,5, a repce 1,4 százalékkal drágult, ám a szójabab 4,5 százalékkal került kevesebbe, mint a múlt héten.

A kukorica ára több hónapos mélypontról pattant vissza

2025. március 29. 11:10

Piaci elemzők szerint a kukorica ára Chicagóban pénteken az elmúlt több mint három hónap legalacsonyabb árszintjére zuhant.

Esőzésekre számítanak az amerikai búzaföldeken

2023. február 7. 08:03

Attól tartanak, hogy a kínai kormány elrendelheti az amerikai szójabab és kukorica meglévő kínai vásárlásainak törlését.

Kilőttek az árak a vártnál alacsonyabb készletadatok miatt

2020. október 1. 06:33

A párizsi árutőzsdén egyértelmű volt a vásárlói fölény, a malmi búza, a repce, a kukorica és a takarmánybúza is többe került a nap végén.

Az ellátási problémákra fókuszáltak a kereskedők

2023. június 10. 09:49

Továbbra is vevői fölény jellemezte a terménypiacokat, így a hét alapvetően zöldben, azaz áremelkedést hozó mutatókkal fejeződött be.

A múlt héten ismét csökkent az orosz búza exportára

2024. február 21. 15:10

Az orosz búza exportára a múlt héten tovább csökkent a világpiaci árak gyengülése és – elemzők szerint – a szállítások némi növekedése közepette.