A tengerentúlon és Európában is iránykeresés jellemezte a hétfői kereskedést. Chicagóban a búza 0,3 százalékkal, a kukorica pedig 0,7 százalékkal került kevesebbe, mint pénteken; a szójabab 0,6 százalékot, a repce pedig 1 százalékkal erősödött. Európában a malmi búza stagnált, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, a repce viszont olcsóbb lett.
A chicagói határidős búza árfolyama egy ideig emelkedett a harmadik egymást követő kereskedési napon hétfőn, ám végül enyhe mínuszban zárt. A drágulást az exportkereslet élénkülése okozta, beleértve a ritka értékesítést Kína irányába, ami segített ellensúlyozni a nagy fekete-tengeri készletek okozta nyomást.
A szójabab ára emelkedett, míg a kukorica kurzusa is csökkent, miután tisztább kép rajzolódott ki az előrehaladott amerikai betakarításról.
A kissé gyengébb dollár némi támogatást adott a chicagói határidős ügyleteknek, bár bőven a globális kínálat és a befektetők aggodalmai kaptak nagyobb figyelmet. Utóbbi az izraeli konfliktus eszkalációja miatt alakult ki, a Hamász palesztin fegyveres csoport támadásának fejleményei rányomták a bélyegüket a piacra.
A búza napközben elérte a legmagasabb értékét az elmúlt két hétben, meghosszabbítva a visszapattanást a közel hároméves mélypontjáról.
A legerősebb amerikai heti exportértékesítés lehetett látni több mint egy éve, és a második ritkaság az őszi búza Kínába történő eladása volt, ezek növelték az árakat a múlt hét végén.
„Kína vásárolt egy kis amerikai búzát, és további üzletekre számítanak. A gyengébb minőségű amerikai búza versenyképes a piacon” – mondta egy szingapúri kereskedő.
Az amerikai búzaeladások alátámasztották a kínai kereslet élénkülését, állítólag az ázsiai ország nagy mennyiségben vásárolt francia búzát is a múlt hónapban. Egyes elemzők és kereskedők a búzapiac fellendülését is valószínűnek tartják, a figyelem a szárazság által sújtott déli féltekén a betakarítások felé fordul, és azzal a jelentős short pozícióval rendelkező befektetési alapok felé.
„A fekete-tengeri eredetű termékek kapcsán kialakuló verseny és dominancia azonban továbbra is erős” – közölte az Agritel tanácsadó cég egy feljegyzésében.
A legnagyobb importőr Egyiptom a múlt héten közel 1 millió tonna Fekete-tengeri búzát vásárolt, főleg Oroszországból, magáncégek tárgyalásain és nemzetközi pályázatok révén.
Az orosz IKAR mezőgazdasági tanácsadó cég kissé megemelte előrejelzéseit a az ország teljes gabonatermelését és exportjával kapcsolatban erre a szezonra.
Európában a malmi búza a pénteki szinten 237,25 euróba, a kukorica 1,5 eurós áremelkedést követően 201,75 euróba, a repce 1,25 eurós mínusz hatására 424,25 euróba, a takarmánybúza pedig 0,2 angol fontos plusz után 184,75 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.