Amerikában kiegyenlített piacot lehetett látni a pénteki kereskedési napon, Európában a mínuszok domináltak a terménypiacokon.
Chicagóban a búza 0,8 százalékkal, a repce pedig 1,2 százalékkal drágult, viszont a kukorica 0,2 százalékkal, a szójabab pedig 0,5 százalékkal került kevesebbe, mint előző nap. Európában a malmi búza stagnált, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa pedig mínuszban zárt.
Pénteken emelkedett a búza ára, miután a SovEcon orosz mezőgazdasági kutatócég közölte, hogy módosította az ország búzatermésének nagyságára vonatkozó kilátásait. A SovEcon szerint ez most 84,7 millió tonnáról 82,9 millió tonnára csökken.
„Ez a kiigazítás az orosz statisztikai hivatal, a Rosstat által a közelmúltban közölt kisebb területi adatot tükrözi – 28,5 millió hektárt a SovEcon korábbi 29,2 millió hektáros becsléséhez képest –, valamint az alacsonyabb hozam-előrejelzéseket” – olvasható a cég közleményében.
38 év
A francia búzatermelésre vonatkozó előrejelzések 1986 óta a legalacsonyabb szintre, 26,3 millió tonnáról szólnak.
„Ez még inkább bizonyíték arra, hogy a világ készpénzes búzapiacára jelenleg széles mélypont várhat” – mondta Arlan Suderman a StoneX-től.
Mikor érjük el a mélypontot?
A kereskedők továbbra is pozícionálják az esetleges meglepetéseket a hétfői gabonapiaci jelentés előtt. A legtöbben arra számítanak, hogy a jelentés nagyobb terméshozamot mutat a kukorica és a szója esetében, mint azt az USDA eredetileg jósolta.
Doug Bergman, az RCM Alternatives munkatársa szerint a piac nagyon alacsony árakkal számolt, és az árak elég alacsonyak ahhoz, hogy a következő évre is visszatartsák a termelést: „A lefelé mutató kockázat innen várhatóan korlátozott lesz.”
Infláció
John Payne, az Advance Trading munkatársa szerint nehéz elérni az utolsó lépést, amely ahhoz szükséges, hogy az infláció a célszintre emelkedjen. Ez pedig továbbra is nyomást gyakorol a határidős gabona- és állattenyésztési ügyletekre, annak ellenére, hogy az idén már nagy mennyiségben értékesítettek. Payne hozzáteszi, hogy az is lehetséges, hogy a befektetési alapok kereskedőinek pozíciói miatt ez a nyomás nem marad fenn.
Devizapiaci okok
Brazília inflációja júliusban felgyorsult, ami valószínűleg megnehezíti a jegybank számára az egy éve megkezdett és júniusban megszakadt kamatcsökkentési ciklus újraindítását. Az országos statisztikai hivatal, az IBGE szerint a múlt havi fogyasztói árak 4,5%-kal nőttek 12 hónap alatt a júniusi 4,2%-ról.
A gyengülő valutát tartják az egyik oknak, amiért az infláció továbbra is magas, mivel ez drágítja az importot. Az USA-dollárral szembeni idei 12%-os reálcsökkenéssel a brazil gabonaexport jobbnak tűnik beszerzési lehetőségként a globális színterén.
Eladói nyomás
Európában a malmi búza az előző naphoz hasonlóan 217 euróba, a kukorica 0,5 eurós árcsökkenést követően 203,75 euróba, a repce 4,5 eurós lejtmenet hatására 464,5 euróba, a takarmánybúza pedig 0,1 angol fontos mínusz után 192,65 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.
(Kép: Pexels)