Inkább csökkentek a terményárak a héten. Chicagóban a búza 3,1 százalékkal, a kukorica pedig 1 százalékkal lett olcsóbb, a szójabab 1,3 százalékkal, a repce pedig 4,4 százalékkal drágult.
Európában rosszabb volt a hangulat, a malmi búza 0,8 százalékkal, a kukorica 1,2 százalékkal, a repce 3,1 százalékkal, a takarmánybúza pedig 5,7 százalékkal került kevesebbe.
Óvatos álláspont
A chicagói gabona határidős jegyzésárai vegyesen zártak a hét végén. A kereskedők óvatosak arra az esetre gondolva, ha a hétvégén olyan kereskedelmi hír jelenik meg, amely teljesen megváltoztatja a helyzetet. A gyengébb amerikai dollár is hozzájárult a mezőgazdasági határidős ügyletek közelmúltbeli megerősödéséhez. Az erősebb amerikai dollár féket tartja a határidős árak mozgását.
Megállapodásban bíznak
A befektetők a különböző piacokon abban reménykedtek, hogy az Egyesült Államok és Kína kormányától érkező ellentétes üzenetek ellenére hamarosan megoldás születik a kereskedelmi vitára.
„A kereskedők figyelemmel kísérik az Egyesült Államok-Kína kapcsolatot, miután vannak bizonyos jelek a kereskedelmi patthelyzet esetleges enyhülése kapcsán” – mondta Ole Hansen, a Saxo Bank elemzője.
A Saxo Bank adatai szerint a gabona áprilisban túlnyomórészt drágult. A szójabab, a szójaolaj és a kukorica ára is erősödött, mivel az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) azt közölte, hogy az idei évben a növények kereslet-kínálati egyensúlya szorosabb lehet.
Vámügyek
Donald Trump amerikai elnök a Time-nak adott interjújában ezen a héten nyilatkozta, hogy továbbra is meg van győződve arról, hogy a külföldi kereskedelmi partnerekre vámokat kell kivetni, és „teljes győzelemnek” tartaná, ha egy év múlva is 50%-os vámtarifák lennének érvényben.
Azt is kijelentette, hogy a következő 3-4 hétben számos kereskedelmi partnerrel kötnek megállapodást. Hszi Csin-ping kínai elnök felhívta, hogy kezdjék meg a tárgyalásokat. Kína ezzel szemben azt közölte, hogy az Egyesült Államoknak először a vámokat kell megszüntetnie azért, hogy megkönnyítse a tárgyalásokat.
Van egy kis idő
A szójabab piacán meglehetősen kiterjedt hatása lehet annak, ha az Egyesült Államok-Kína vámháborút nem oldják meg gyorsan – mondta Kieran Tompkins, a Capital Economics munkatársa. A cég azonban hozzátette, hogy elegendő idő van a két félnek a megegyezésre.
„Tekintettel arra, hogy az Egyesült Államok Kínába irányuló szójababexportjának nagy részét a negyedik negyedévben szállítják, van egy kis idő az Egyesült Államoknak és Kínának, hogy kiszabaduljanak abból az eszkalációs körből, amelyben jelenleg rekedtek” – fűzte hozzá Tompkins.
Új értékesítés
Az USDA közölte, hogy Mexikó 235.000 tonna kukoricát vásárolt pénteken a 2024/25-ös és a 2025/26-os gazdasági évre. Az USDA csütörtökön közölt exportértékesítései a The Wall Street Journal által megkérdezett elemzők várakozásainak megfelelő kukorica értékesítést mutattak. Összesen 1,15 millió tonnát az április 17-ével zárult héten.
További termékek
A kevésbé a figyelem középpontjában lévő termékek árai vegyesen mozogtak. A zab 0,3 százalékkal, a szójaolaj 2,8 százalékkal, a cukor 1,3 százalékkal, a kakaó 13,6 százalékkal, a kávé 7,1 százalékkal, a pálmaolaj pedig 1,4 százalékkal drágult. A rizs 2,3 százalékkal, a szójaliszt 1,6 százalékkal, a narancslé pedig 13,9 százalékkal lett olcsóbb.
Kilátások
A technikai alapú kereskedési adatok mintázatából egyes platformok az Egyesült Államokban havi alapon a kukorica, a repce és a narancslé drágulását jelzik. Heti alapon a narancslé, a cukor drágulhat, míg a szójaliszt ára csökkenhet. Az ilyen technikai elemzéseket többnyire az úgynevezett japán gyertyák mintázatai alapján készítik.
Ez az egyik legnépszerűbb technikai elemzési eszköz a tőzsdei és egyéb pénzügyi piacokon. Az árfolyammozgások vizuális megjelenítésére használják őket, és fontos jelzéseket adhatnak a trendek folytatásáról vagy megfordulásáról.
Ezek az információk semmilyen esetben sem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, árupiaci termékek vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy javaslatnak. A cikk készítéséhez több forrásból is felhasznált információk a múltbeli hozamokra, teljesítményekre, azok változására vonatkoznak. Az árak jövőbeni alakulására vonatkozóan nem lehetséges a múltbeli adatokból és információkból megbízható következtetéseket levonni. Az egyes terménypiaci eszközökkel történő kereskedés eltérő kockázatokkal jár, ezek nem minden befektető számára javasoltak vagy alkalmasak.
Az Agrofórum és a cikk szerzője nem vállal felelősséget azzal kapcsolatban, hogy a megfogalmazott előrejelzések és kockázatok, valamint a valós ármozgások a jövőben a piaci várakozásoknak megfelelően alakulnak és a valóságban is beigazolódnak. A cikkben szereplő adatok és trendek csupán tájékoztató jellegűek. Az Agrofórum és a cikk szerzője nem vállal felelősséget a cikkben szereplő információk alapján történő kereskedésből esetlegesen keletkező veszteségekért, költségekért és károkért. Javasoljuk, hogy az egyes befektetési döntések.
Kiemelt kép: Pixabay.