Terményárak

Nem nyugodhatnak meg a szójabab piacán a kereskedők

Agrofórum Online

Továbbra is van némi kétség a kereskedelmi megállapodással kapcsolatban. A szójabab piacára lehet a legnagyobb hatással, ha a héten minden kérdéses pontot tisztáz egymással a kínai és az amerikai fél.

Steven Mnuchin, az Egyesült Államok pénzügyminisztere ismét megerősítette, hogy Kína vállalta az amerikai agrártermékek importját a következő két évre, évente 40-50 milliárd dollár értékben, mindösszesen 200 milliárd dollár értékű amerikai áruról van szó, mely már magában foglalja az egyéb termékeket is. Ugyanakkor a kínai fél továbbra sem vállalta hivatalosan ezeket a kötelezettségeket, de várhatóan szerdán sor kerül a megállapodásra, így minden kérdéses pont tisztázódhat – hívta fel a figyelmet az Equilor Befektetési Zrt.

A Wall Street Journal szerint szerint egyénként Washington és Peking megállapodott egy új, félévig tartó kommunikációs mechanizmusban, melyet várhatóan szerdán jelenthetnek be, amikor aláírásra kerülhet a kereskedelmi megállapodás első fázisa. Az új mechanizmus tartalmaz egy vitarendezési részt, mely a megállapodásból származó, esetleges konfliktusok megoldására szolgál. Az első szakasz aláírását követően rövid időn belül megkezdődhet a második szakasz tárgyalása. Kínai szakértők rendkívül pozitívnak tartják az új mechanizmust, bár nem számítanak arra, hogy a kereskedelmi kapcsolatok visszatérnek a kereskedelmi háború előtti szintre.

Pedig az agrárpiacon sok bíznak abban, hogy a világ legnagyobb szójabab-importőr országának számító Kína újra komoly mennyiségben vásárol majd mezőgazdasági termékeket az Egyesült Államoktól. Sokakban azért merültek fel ezzel kapcsolatos kétségek, mert egyrészt nem tudni még pontosan, hogy a sertéspestis kínai terjedése milyen hatással lehet az ázsiai ország agráriumára, másrészt az ország nyugati határain nemrég könnyítette a szójabab-behozatali szabályokat Peking. Ezzel az orosz, az ukrán és a kazah termelők kerülhetnek helyzetbe. Bonyolítja a helyzetet, hogy Kína a kereskedelmi konfliktus ideje alatt Brazíliából szerezte a be a szükséges szójababot. A dél-amerikai országban idén rekordtermés várható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A szójabab olcsóbb lett a bőséges brazil csapadék miatt

2024. december 19. 07:10

Európában a malmi búza drágult, de a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa mínuszban zárt.

Még nem árazta a piac a romló orosz búzatermést

2024. december 18. 07:10

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Emelkedett a kukorica ára az export miatt

2024. december 17. 07:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, de a repce olcsóbb lett.

Olcsóbb lett a búza a globálisan javuló termés miatt

2024. december 14. 07:40

Európában a malmi búza, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, de a kukorica olcsóbb lett.

Enyhén drágult a kukorica világpiaci ára

2019. július 24. 04:37

Emelkedett a kukorica ára azt követően, hogy az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) közölte, hogy a kukoricatermés elmaradhat a várakozásoktól.

Az emelkedő gabonaárak miatt több őszi búzát vetnek

2020. november 25. 06:44

Az őszi búza nagyobb vetésterülete az első következménye az augusztusban kezdődött mezőgazdasági nyersanyagár-ralinak.

Trump jön, a mezőgazdaság dől-borul?

2024. november 9. 08:10

Szakértők szerint négy olyan nagyobb terület van, ahol komoly beavatkozások történhetnek a második elnöki időszakban.

Környezetbarát raklapokat gyártanak kukorica hulladékából

2021. január 17. 04:37

Egy amerikai vállalat CornBoard néven fa helyettesítőt állít elő olyan növényi részekből, szármaradványokból és levelekből, amelyek általában a kukoricatermés betakarítása után a mezőn maradnak.