Amerikában egyértelmű drágulást, Európában pedig iránykeresést lehetett látni a terménypiacokon a szerdai kereskedési napon. Chicagóban a búza 2,4 százalékkal, a kukorica 1,4 százalékkal, a szójabab 0,1 százalékkal, a repce pedig 0,4 százalékkal került többe, mint előző nap. Európában a malmi búza ára stagnált, a kukorica drágult, a repce és a takarmánybúza kurzusa pedig mínuszban zárt.
A chicagói kukorica határidős jegyzésára 1,4 százalékkal emelkedett szerdán, mivel a dél-amerikai terméskilátásokkal kapcsolatos bizonytalanság és a dollár kurzusának visszaesése meghozta a vevőket, és felfelé mozdult a kukorica árszintje a múlt héten beállított három éves mélypontról – mondták a kereskedők.
Energiapiaci támogatás
A búza ára végül 2,4 százalékkal emelkedett a technikai alapú vásárlások és a dollár gyengülése miatt, míg a szójabab vegyesen mozgott a hullámzó kereskedésben, ám estére enyhe pluszt lehetett látni.
Az energiapiacok támogatást nyújtottak, a kőolaj körülbelül 1 százalékkal drágult az Egyesült Államokban a vártnál nagyobb készletcsökkenés miatt. A kukorica és a szójabab néha követi a nyersolaj trendjeit a bioüzemanyagban való felhasználásuk miatt.
Az árupiaci alapok jelentős nettó short pozíciókkal rendelkeznek a kukorica, búza és szójabab határidős ügyletekben, így mindhárom piac készen áll a rövid fedezetű pozíciók lezárása kapcsán fellépő eladások fűtötte ralira. A kukorica a múlt héten hároméves mélypontot ért el, a szója pedig kétéves mélypontra jutott.
Argentin forróság
Mindeközben az előrejelzések szerint stresszes hőség várható Argentína termőterületein, ahol a nagy betakarítás előtt állnak, és a piaci szereplők továbbra is vitatkoznak Brazília fejlődő kukorica- és szójabab-termésének méretéről.
A brazil termés mérete ismeretlen, és Argentínában a szezon első forró és száraz időszaka következik
– mondta Tom Fritz, az EFG Group chicagói partnere.
Az előrejelzések alacsonyabb eredményt várnak Brazília második kukoricatermésétől, ami a kisebb bevetett területet tükrözi.
Nagyobb lehet az orosz termés
A búzában az orosz Sovecon mezőgazdasági tanácsadó cég 92,2 millió tonnára emelte az ország 2024-es búzatermésére vonatkozó előrejelzését a decemberi 91,3 millióról, és most nincs messze az adat a 2023-ban betakarított 92,8 millió tonnától.
Iránykeresés
Európában a malmi búza a szerdai naphoz hasonlóan 217,5 euróba, a kukorica 1 eurós árnövekedést követően 187,5 euróba, a repce 2,75 eurós lejtmenet hatására 437,25 euróba, a takarmánybúza pedig 0,3 angol fontos mínusz után 177,4 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.
Francia mezőgazdasági tiltakozások
Felerősödhetnek a jobb munka- és életkörülményeket követelő francia gazdálkodók tiltakozásai, és útlezárások vehetik célba Párizst – mondta az ország legnagyobb mezőgazdasági szakszervezetének vezetője.
Nem zárok ki egyetlen lehetőséget sem
– nyilatkozta Arnaud Rousseau, az FNSEA mezőgazdasági szakszervezet vezetője arra a kérdésre válaszolva, hogy a tiltakozások megzavarhatják-e a párizsi régiót.
A tiltakozásoknak, amelyek a szomszédos országokban, például Németországban már a második hete tartanak az európai uniós választási kampányhoz is lehet közük.
A tiltakozások ezen a héten számos fontos közlekedési hálózatot blokkoltak Dél-Franciaországban.
Kiemelt kép: Pixabay