3℃ -2℃
február 3. Balázs, Oszkár, Celerina
Terményárak

Terménypiac: a bővülő kínálat nyomja lefelé az árakat

Agrofórum Online

Augusztus első hetében folytatódott a betakarítással kapcsolatos kínálati nyomás miatti árcsökkenés.

A legjellemzőbb hír a búzák javuló minőségéről szólt; mind az európai, mint az orosz termés minősége jobb, mint a tavalyi volt: a fehérje tartalom mellett a hektolitertömeg is emelkedett. A piacokon ennek következtében a búzaárak csökkentek 2-5 USD/to-val, és a legutóbbi hírek már az USA-beli jegyzéseknél is egy hét alatt 7 %-os, mintegy 10 USD/to-s csökkenést eredményeztek a tőzsdéken. Általában is jellemzőbbek voltak a jó hírek, egyedül az argentínai vetésről érkeztek kedvezőtlenebb hírek, az ottani szárazság miatt a vetéseknek kellene még csapadék, a vetésterület is csökkent így itt kiesés várható. A déli féltekén a decemberi betakarításig sok idő van még hátra, de összességében a jövő keddi USDA-becslésben további mennyiségi növekedés várható a világ búzatermésében.

A becslés más országok esetében is várhatóan hoz majd emelkedő számokat – főként az orosz és az ausztrál termésnél várható a korrekció.

A kukorica esetében a chicagoi jegyzés kedden esett nagyot és azt követően már tartott maradt, ez azonban egyelőre nem jelenti, hogy nem lesz további csökkenés, mert a keddi előrejelzésben az elemzők további hozamnövekedéssel számolnak. Az európai piacokon a kukorica jegyzése stabilabb volt – főként amiatt, mert a francia területeken a héten nagyon magas hőmérsékletet és száraz időt vártak a meteorológiai előrejelzések, és ez károsan érintheti a virágzásban lévő kukoricát. A légköri aszály kialakulására a napi 35-37 C fokos maximum értékek reális esélyt adnak és ez a helyzet egészen e hét szerdáig maradhat, az átlagostól akár 10 fokkal magasabb értékekkel. Ez azonban az egyetlen térség, ahol a kukorica veszélyben van – a világ egyéb területein rekordtermés van kilátásban.

Az olajosmagvak piacán is az USA-beli rekord szójababtermés a leginkább befolyásoló tényező – a várható jó termés miatt az egész héten csökkentek a jegyzések. Az exportszámok kedvező alakulása sem tudta ezt fékezni, Kína mintegy 860 ezer tonnás szójabab vétele is inkább csak lassította a csökkenést.

A repcemag jegyzése Kanadában tovább emelkedett, majd a hét végén stabilizálódott, míg az európai jegyzés tartott volt. Közel két hónapja mozog a jegyzés a 380-385 EUR/to-s sávban, az augusztus jegyzés is ezen a szinte zárult le, egyelőre itt még bizonytalan a további irány, de inkább a tartósan magas árak várhatóak. A pálmaolaj ára továbbra is pozitívan befolyásolja a jegyzést, míg a szója inkább a csökkenés irányába mozdítaná el az árakat. A kettő eredőjétől függ, merre mozdul majd.

A magyarországi árak (lásd táblázatunkat) a repcénél térnek el a legjelentősebben a megszokottól, az AKI PÁIR adatai szerint 125.000,-Ft/to fölött voltak a piaci árak, ezek mellett a szabadpiaci érdeklődések akár 130-135.000,-Ft/to-s árakat is megadnak.

A búza ára is megtorpant, a betakarítást közvetlenül követő áremelkedés megállt, a piac a PÁIR adatai szerint is közel 2.000 Ft/to-val emelkedett július utolsó hetére a malmi búza ára. A jellemző árszint 53.000,- és 55.000,-Ft/to között van, míg a takarmány búzáért 51.000,– 52.000,-Ft/to körüli árak a jellemzőek. Későbbi szállításra is létrejöttek üzletek, általában december végéig illetve májusig való tárolással, az árba eleve beszámolva a tárolási költségeket.

A szállítások is elindultak, de itt is megfigyelhető, hogy míg gyorsan elindultak egyes szállítások, az első tételeket követően a további keresletre már várni kell. A belföldi végfelhasználók biztosították a szükséges mennyiségeket, a későbbi igényeket már termékeik értékesíthetősége szerint fogják csak beszerezni. Az árualap biztosított, akárcsak az árpánál, a búza esetében is jobb lett az átlaghozam a vártnál (országosan 5,2-5,5 to/ha) – a minőség esetében vannak kérdőjelek, de olyan növényegészségügyi probléma, mint tavaly volt, idén nem jelentkezett.

Augusztus hátralévő része most csendesebbnek látszik, a betakarítás első része befejeződött, a következő nagy feladat már a napraforgó és a kukorica betakarítása lesz. Mindkettőből jó termésre van kilátás, esély van az összességében kedvező pénzügyi eredményekre is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kilőtt a búza ára a héten

2025. február 1. 09:10

Európában a malmi búzáért 3,8 százalékkal, a kukoricáért 1,5, a takarmánybúzáért pedig 0,8 százalékkal adtak többet, a repce árszintje 4,5 százalékkal esett.

Csökkenhet a búza és a kukorica ára a jövő héten az USA-ban

2025. január 25. 08:10

Európában a malmi búzáért 1,43, a kukoricáért és takarmánybúzáért 0,2-0,2 százalékkal adtak többet, a repce árszintje 0,8 százalékkal esett.

Tízéves mélypontra zuhanhatnak a globális gabonakészletek

2025. január 24. 11:10

A kínálat 6 millió tonnával csökkenhet, miközben a fogyasztás rekordot dönt. Ez a készletek további visszaesését okozza.

Kilőtt a kukorica ára a héten

2025. január 11. 09:10

Európában a malmi búzáért 1,6, a takarmánybúzáért 0,9%-kal adtak kevesebbet, a kukoricáért 0,6, a repcéért 4,5%-kal kellett többet fizetni.

Terményárak: nagy ugrás után stabilizálódás

2020. október 6. 10:06

A szeptember vége meglepetést hozott a terménypiacokon, mert az USDA lényegesen kisebb készletekről számolt be, mint ami a várt volt.

Akár esett, akár nem, az árak emelkedtek a héten

2021. július 21. 08:24

A hazai helyzetet is meghatározza most a csapadákos időjárás, a repce betakarítása is már időnként megakadt, most a búzáért kell drukkolni, hogy ne legyen sok "eső utáni" búza.

Év végi elcsendesülés előtt

2020. december 14. 07:02

A nemzetközi piaci árak alapján az itthoni árak még mindig gyakran túlértékeltek, a korábbi árfelfutások korrekciója még nem következett be.

Terménypiac: a bizonytalanság keresletet eredményezett

2018. április 10. 14:52

Április első hete és az azóta eltelt napok az USA és Kína között kialakult adok-kapok jegyében telt.