35℃ 21℃
július 21. Dániel, Daniella, Lőrinc
Terményárak

Terménypiac: kiszámíthatatlan és rettenetes

Agrofórum Online

Február utolsó hete a világ politikai helyzetét alapjaiban megváltoztatta. A tőzsdei jegyzések ritkán látható mértékben ugrottak meg, majd estek vissza.

Az orosz támadás Ukrajna ellen olyan változásokat hozhat, amivel nem lehet előre számolni, következményei ma még kiszámíthatatlanok. Amint azt napi összefoglalónkban írtuk, ez a tavaszi vetési munkákat is hátráltathatja, most, vasárnap este kis reményt ad, hogy talán tárgyalóasztalhoz ülnek a harcoló felek és a márciusi munkákat már meg lehet majd kezdeni.

A tőzsdei jegyzések egyik meglepetése és „érzéketlensége” is volt, hogy a szerdai limit mértékű emelkedéseket követően csütörtökön és pénteken visszaestek és a nagy rally-hoz képest alig zártuk magasabban a hetet. A hihetetlen invázió a világ legjelentősebb „éléskamráját” zárhatja be, ugyanakkor a piacok reagálása arra is rámutat, nem egyedüli ez a gabona és növényi olaj forrás a világ kereskedelmében.

Az elmúlt napok fontos döntése volt, hogy Oroszországot kizárják a SWIFT-rendszerből. Leegyszerűsítve ugyan, de így talán érthetőbb, ez azt jelenti, hogy amit megvettek Oroszországtól külföldi cégek, azt nem tudják kifizetni, mert nem megy el az utalás. A rendszer olyan információs csatorna, amelyen keresztül a vevők értesíthették az eladókat, hogy a szállított áru ellenértékét elutalták. Most az van kilátásban, hogy ezt csak akkor láthatják majd, ha szinte „táskában viszik el a pénzt”. Belegondolva, hogy pl. Egyiptom több százezer tonna búzát vett Oroszországtól és egy-egy hajónyi (60.000 tonna) búza értéke 18-20 millió amerikai dollár és ehhez most az eladó nem fér hozzá, ez már tényleges akadályt jelent a forgalomban. Ez sok száz millió amerikai dollárt jelent és az USA intézkedései és a SWIFT-rendszerből való kizárás akár azt is jelenthetik, a további eladások már nem amerikai dollárban kerülnek megkötésre, hanem például jüanban… Ennek következményei egyelőre beláthatatlanok.

Az export megoszlása az USDA adatai alapján szintén mutatják, a két, most hadban álló ország kiesése több évtizeddel ezelőtti helyzetet eredményezhet. Az elmúlt években a búza kínálatában e két ország érte el a legnagyobb eredményt – míg 3 évtizede az import létszükséglet volt, mára a világ egyéb részei számára lett létszükséglet az orosz és az ukrán export, ami a legutóbbi becslés szerint a világ exportjának 28,5 %-át teszi ki:

Az egyéb termékek esetében is nagyon jelentős kiesést eredményezhet ez a háború, a hét folyamán a világ egyik legnagyobb agrár-feldolgozó cége is kénytelen volt bejelenteni, hogy szüneteltetni kénytelen ukrajnai tevékenységét. Ez a napraforgóolaj árát és piaci kínálatát érintheti elsősorban, áttételesen azonban a 2022/23-as szezont is már befolyásolhatja, mert ha elmarad a tavasziak vetése, nem lesz miből olajat préselni. Emiatt is kiszámíthatatlan ami tőlünk keletre történik.

Mindezek mellett a dél-amerikai időjárás továbbra is kérdőjeles, az elmúlt két hétben a reméltnél kevesebb csapadék érkezett, kritikus továbbra is a helyzet. Ez most ugyan háttérbe szorult, de nagyon rövid időn belül akár minden eddiginél nagyobb jelentősége lehet. A szója, a kukorica és a búza esetében is a csökkenés a dél-amerikai kínálatban minden eddiginél feljebb hathatja az árakat.

Az árak Európában tükrözik a nemzetközi mozgást – itt is látható a szerdai pánik-hangulat és a hét végi korrekció:

Úgy remélem, a következő napokban csökkenek az árak és azért, mert bízom a józanságban. A hazai helyzet egy napig követte megint a nemzetközi folyamatokat, majd megtorpant és a bizonytalanság lett úrrá. A belföldi feldolgozóknál a napraforgó kiemelt érdeklődésre számíthat, a búza kevésbé kerülhet a kereslet fókuszába, mert az már most is túlárazott. A kukorica viszont az export-árak körül mozgott, az ukrán és akár a fekete-tengeri útvonalat igénybe vevő román és bolgár kukorica szállítási nehézségei még hozhatnak extra keresletet és így áremelkedést is akár.

Úgy vélem, most az azonnali helyzet a meghatározó, a 3-6 hónapos időtáv háttérbe kerül, annak veszélyével, hogy később nem lesz időnk pótolni a most elmaradt lépéseket. Az export piacokon elérhető elméleti és sok bizonytalan tényező figyelembe vételével számolt árakat táblázatunk tartalmazza, de akár napon belül is több ezer forintos tonnánkénti áreltérések lehetnek. A múlt héten a kukorica árában akár 10.000,-Ft/to-s ármozgást is láthattunk, bár ez kérész-életű volt, és ezt is a pánik vezette.

Továbbra is akár közeli, akár az új termésű terményekről van szó, érdemes a budapesti tőzsdei árakat és ajánlatokat is követni, irányt jelezhet, mire számíthatunk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Befűtött a búza piacán a közelgő hőhullám

2025. július 19. 11:10

Amerikában és Európában is emelkedtek a főbb terményárak a héten. Chicagóban a búza 4 százalékkal, a kukorica 7,9 százalékkal, a szójabab 1,7 százalékkal, a repce pedig 4,5 százalékkal drágult.

Nagyobb lehet a vártnál az amerikai búzatermés

2025. július 12. 11:10

Amerikában inkább csökkentek, míg Európában inkább emelkedtek a főbb terményárak a héten.

Jó időjárást áraztak be a chicagói piacon

2025. július 5. 11:10

Európában a malmi búza ára 0,1 százalékkal, a repce kurzusa 1,8 százalékkal csökkent, a kukorica 2,9 százalékkal drágult, a takarmánybúza ára stagnált.

Mélybe lökték az árakat az enyhülő geopolitikai feszültségek

2025. június 28. 11:10

Európában a malmi búza 5,8 százalékot, a kukorica 1,3 százalékot, a repce 6,2 százalékot drágult, a takarmánybúza kurzusa pedig 5 százalékkal zuhant a héten.

A Danone 1 milliárd eurós leírással megválik az orosz tejipari üzletágtól

2022. október 18. 11:34

A Danone francia élelmiszeripari vállalat megválik oroszországi tejtermék-élelmiszer-üzletágától egy olyan üzlettel, amely akár 1 milliárd euró leírását is eredményezhet.

Olcsóbb lett az orosz búza az időjárási félelmek enyhülésével

2024. június 21. 10:10

Az orosz búza exportára jelentősen csökkent az egy héttel ezelőttihez képest. Az elemzők szerint enyhült a rossz időjárás negatív hatása.

A Kreml szerint az ammóniavezeték robbanása negatív hatással van a gabonaszállításokra

2023. június 9. 07:17

Oroszország azzal vádolta meg az ukrán erőket, hogy hétfőn felrobbantották a világ leghosszabb ammóniát szállító vezeték egy részét.

Az erős rubel miatt maradtak stabilak az orosz exportárak

2021. június 9. 05:33

A fekete-tengeri kikötőkből származó 12,5 százalékos fehérjetartalmú új termésű orosz búza és a július végi utánpótlás ára a múlt hét végén tonnánként 256 dollár volt.