Terményárak

Tovább csúsztak a lejtőn a terményárak

Agrofórum Online

Alapos mínuszokat hozott a csütörtöki kereskedési nap a terménypiacokon. Chicagóban a búza 3,3 százalékkal, a kukorica 1,2 százalékkal, a szójabab 0,6 százalékkal, a repce pedig 2,5 százalékkal került kevesebbe, mint előző nap. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

A kukorica és a szójabab határidős jegyzésárai tovább gyengültek csütörtökön, újabb hároméves mélypontot hozott a kereskedés, ennek oka továbbra is az, hogy bőséges készletek állnak rendelkezésre a piacokon.

A kereskedők beárazták a következő termésévre vonatkozó készlet- és termelési előrejelzéseket az Egyesült Államokban. A gazdálkodók 2023-ban rekord kukoricatermést értek el, és annak nagy részét a silókba helyezték.

17 százalékos plusz

Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) előrejelzése szerint az USA kukoricakészlete a 2023/24-es gazdasági év végén mintegy 17%-kal emelkedik, méghozzá olyan szintre, amely a legmagasabb lehet 1987/88 óta.

Az USDA szerint a szójabab készlete a 2024/25-ös gazdasági év végére várhatóan 38%-kal emelkedik, ami 2019/20 óta a legmagasabb.

Kemény verseny

A gabonafélék és a szójabab kemény versennyel néznek szembe a Dél-Amerika és a Fekete-tenger térségéből származó exportüzletekért. A héten háromhavi csúcsot elérő dollár miatt az Egyesült Államokból érkező mezőgazdasági termékek drágábbnak tűnnek az importőrök számára.

„A piacok közül sok túladott, és hatalmas short pozíciókat tartanak fenn. Eddig nincs olyan adat, amely aggodalmat kelthetne ezekben a pozíciókban, hogy a kezelőik megváltoztassák pozíciójukat” – közölte Arlan Suderman, a StoneX nyersanyagpiaci vezető közgazdásza.

Szójabab-feldolgozás

Az amerikai Nemzeti Olajmag-feldolgozók Szövetsége közölte, hogy a januári szójabab-feldolgozás a vártnál nagyobb mértékben esett vissza az előző havi rekordszintről.

Pirosban Európa

Európában a malmi búza 1,5 eurós mínusz után 206 euróba, a kukorica 0,75 eurós árcsökkenést követően 175 euróba, a repce 3 eurós lejtmenet hatására 421,5 euróba, a takarmánybúza pedig 1,7 angol fontos mínusz után 158 angol fontba került tonnánként a következő határidőre. 

(Fotó: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Befűtött a búza piacán a közelgő hőhullám

2025. július 19. 11:10

Amerikában és Európában is emelkedtek a főbb terményárak a héten. Chicagóban a búza 4 százalékkal, a kukorica 7,9 százalékkal, a szójabab 1,7 százalékkal, a repce pedig 4,5 százalékkal drágult.

Nagyobb lehet a vártnál az amerikai búzatermés

2025. július 12. 11:10

Amerikában inkább csökkentek, míg Európában inkább emelkedtek a főbb terményárak a héten.

Jó időjárást áraztak be a chicagói piacon

2025. július 5. 11:10

Európában a malmi búza ára 0,1 százalékkal, a repce kurzusa 1,8 százalékkal csökkent, a kukorica 2,9 százalékkal drágult, a takarmánybúza ára stagnált.

Mélybe lökték az árakat az enyhülő geopolitikai feszültségek

2025. június 28. 11:10

Európában a malmi búza 5,8 százalékot, a kukorica 1,3 százalékot, a repce 6,2 százalékot drágult, a takarmánybúza kurzusa pedig 5 százalékkal zuhant a héten.

Nagyot ugrott a búza ára Európában

2024. július 5. 07:10

Párizsban a malmi búza értéke 2,25 euróval a tonnánkénti 225,5 eurós szintig emelkedett a következő, szeptemberi határidőre.

Mikor vessük a kukoricát?

2020. április 15. 10:36

Minden tavasszal felmerül az örökzöld kérdés, mikor induljuk a kukoricavetéssel?  Hogy döntsön tehát a gazda, mikor vesse a kukoricát?  A legtöbbször az optimális vetésidő adja a legmagasabb termést.

Így maximalizáljuk a kukorica hozamát: megfelelő lombtrágyázás + növényvédelem

2020. május 14. 12:16

A kukorica termésátlaga erősen évjáratfüggő. Hazánkban csapadékmennyiségtől, a légköri aszállyal sújtott időszak hosszától függően 4,0 és 8,1 tonna/hektár átlageredmények váltakoztak az elmúlt években. Az idei tavasz a szárazsággal, fagyokkal szintén kedvezőtlenül indult. Az időjárást nem tudjuk befolyásolni, de két kritikus ponton megadhatjuk növényeinknek a kellő lendületet a kimagasló terméshozam megőrzéséhez.