Egy évtizeddel ezelőtt a mikrozöldek még nem voltak túl széles körben ismertek. Inkább olyan terméknek számítottak, amelyet főként a közép- és felsőkategóriás éttermek kínáltak az étlapjaikon, de ez mostanra megváltozott.
A mikrozöldeket forgalmazó helyi termelők mellett országos láncokat ellátó termesztők, valamint számtalan üvegházas termesztő lépett piacra, különösen az utóbbi öt-hat évben.
A City Roots most pénteken költözik be az új, 75 ezer négyzetméteres létesítményébe Dél-Karolinában. A cég tulajdonosai elmondták, hogy minden energiájukat a farmon belüli napenergiával biztosítják. Mindhárman építészek, így a helyi mérnökökkel együtt dolgoztak ki egy egyedülálló geotermikus fűtési és hűtési rendszert az üvegházuk számára.
Ez a rendszer körülbelül 80 százalékkal hatékonyabb, mint az ezt megelőző, ezért bíznak benne, hogy emiatt ők lesznek az első energia-semleges és szén-dioxid-semleges létesítmény a délkeleti régióban. A mikrozöldeket továbbra is organikus talajban, ellenőrzött környezetben termeszti, így nincs szükség műtrágyákra, gombaölő szerekre.
Az input költségei alacsonyabbak, de ez környezetbarát is. A mikrozöldek mindig is magasabb árfekvésű termékek voltak, de ők, lehetőségeik szerint megpróbálják lejjebb vinni az árat, hogy mainstream termékké váljanak.
Az új létesítménybe történő költözés egy olyan időszakban történik, amikor a mikrozöldek iránti kereslet némileg megváltozik. Az éttermek keresleti görbéje eltolódik, mert a karácsony utáni időszak gyengébb. A kiskereskedelmi kereslet azonban megélénkül, mivel az új évben sok fogyasztó az évkezdet miatt szívesen kezd diétázni, és jobban odafigyel arra, hogy mi kerül a tányérjára.
Egyre nagyobb az érdeklődés a fűszernövény fajták, például a koriander és a bazsalikom iránt is. A mikrozöldek iránti kereslet Valentin-nap környékén szokott leginkább megélénkülni.
(Foto: DamianH3/Pixabay)