Zöldség-Gyümölcs

Enyhe tél után irtózatos fagy: szinte teljesen tönkrement a gyümölcstermés Kanadában

Agrofórum Online

Megsemmisítette az enyhe hónapokat követő erős fagy a várható gyümölcstermést Brit Columbiában. Máris a várható ellátási gondok miatt aggódnak a helyiek a Kanada nyugati részén található tartományban.

Kanadában kevés olyan terület van, amely gyümölcstermesztésre alkalmas, még kevesebb, ahol szőlőt termesztenek és bort állítanak elő. Brit Columbia viszont kellemesen meleg, kiegyenlítetten csapadékos óceáni éghajlatának köszönhetően éppen ilyen. Azonban az idei tél megcáfolta a tartomány jó hírét.

A helyi gazdák arról panaszkodnak, hogy az idén a szokásosnál melegebben kezdődött az évszak, amit januárban a sarkvidéki levegő betörése szakított meg, a fagy martalékává téve a teljes várható gyümölcstermést: többek között az őszibarackot, szilvát, nektarint és cseresznyét.

A gyümölcsfák az enyhe időjárásban hamar rügyezni kezdek, majd hirtelen több tíz fokot esett a hőmérséklet, és a –27 Celsius-fok körüli hidegek – a „tökéletes vihar”, ahogy egy helyi termelő nevezte – következtében a bimbók elfagytak, így a nagy termésről szőtt álmoknak hamar vége szakadt. A helyiek közül többen nem tudják, hogy bevétel hiányában hogyan fogják átvészelni az évet.

A területre érkező szakértő is elmondta, hogy a kár hihetetlenül nagy, a környéken tízből tíz gyümölcsösről elmondható, hogy 100%-os a terméspusztulás. A fák ugyan túlélték a sarkvidéki hideget, de gyümölcsöt ebben az évben biztosan nem hoznak. Talán az alma- és a körtefák bírták még a legjobban a szélsőséges körülményeket.

A szőlő is megszenvedte az időjárást, várhatóan kicsi és gyenge minőségű lesz az idei termés, ami természetesen a borkészítésre is rányomja a bélyegét, továbbá nagy bajban lesznek az idénymunkások is, akik nem fognak tudni hol munkát vállalni. Ugyancsak gond, hogy várhatóan kevesebb turista fog érkezni a régióba, ami egyébként frekventált környéknek számít Kanadában.

A helyiek csak remélik, hogy az állam valamilyen formában kompenzálja majd őket.

Ne felejtsük el, itthon sem ért véget a tél. Az elmúlt napokban tapasztalt 15 fok körüli, tavaszi időjárásban a növények elkezdtek ébredezni téli álmukból. Ebben a helyzetben nálunk is katasztrófát okozhat egy erősebb hidegfront érkezése.

(Fotó: IlonaBurschl/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

DélKerTÉSZ: klímavédelem technológiai fejlesztésekkel

2025. április 4. 11:10

A klímaváltozás hatása már közvetlenül érezhető a magyar zöldségtermesztésben, derül ki a DélKerTÉSZ 2024-es beszámolójából.

Március 25. – Magyar gyümölcs tájfajták napja

2025. március 21. 12:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe alkalmából a hazai őshonos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságárára hívják fel a figyelmet.

Kilónként 72 forint a sárgarépa termelői ára Hollandiában

2025. február 28. 11:10

A domináns termelői árszint 17-18 eurócent körül van, és ez a szint az elmúlt hetekben meglehetősen stabil maradt.

Már Szarvason is elérhető a MATE „Gyümölcsfák metszése” képzése

2025. február 19. 14:40

A szintén meghirdetett Gyümölcsfák oltása egynapos képzésen megismerhetik az eredményes oltás eszközeit és azok helyes használatát.

Mit tehetek a fagyban kinn maradt citromfával?

2023. április 5. 04:36

Kinn maradt a fagyban a citromfám az elmúlt napokban. Mit tegyek vele? Levágjam az elhalt leveleket, visszametsszem a koronáját?

Hogyan védjük a fügét télen a hidegtől?

2023. október 20. 04:38

A füge teleltetésével, fagy elleni védelmével kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni. Hogyan védhetjük meg eredményesen a fügét télen a hidegtől?

A monília mellett másra is készülnünk kell

2025. március 25. 10:00

A meggy hosszabban virágzik, nehezebb helyzetben van. Ugyanis ez kedvez a moníliának, mert hosszabb ideig talál fertőzésre alkalmas virágrészt.

A téli hónapok hideghatása a gyümölcsfáinkra 

2024. február 13. 14:10

Az utóbbi évek megfigyelései alapján kijelenthetjük, hogy egyre jobban csökken a téli fagyos napok száma. Idén februárban a melegrekord is megdőlt (Szeged, 20,2 ℃).