Az Északnyugat-európai Burgonyatermesztők Szervezete (NEPG) összességében kisebb burgonyabetakarítást vár Belgiumban, Németországban, Franciaországban és Hollandiában idén, mint 2020-ban.
A jelenlegi becslések szerint ezekre a termelő országokra vonatkozóan a szövetség az idei mennyiséget 22,70 millió tonnára teszi; az előző évhez képest ez 3,4 százalékos csökkenést jelent. Az ötéves átlagot azonban 2,7 százalékkal túlléphetik. Az NEPG szerint a négy ország termelői az előző évhez képest 4,6 százalékkal, összesen 497 991 hektárra csökkentették a burgonyatermesztés területét.
2020-hoz képest azonban az átlagtermés valószínűleg 1,3 százalékkal nő. Részletesen a szakértők 8,33 millió tonnára becsülik az idei németországi fogyasztói burgonyatermést; ez 2,6 százalékkal lenne kevesebb, mint 2020-ban. Franciaországban a termelés várhatóan 3,2 százalékkal, 6,69 millió tonnára csökken.
A hollandiai mennyiség valószínűleg 12,1 százalékkal 3,25 millió tonnára csökkent. Ezzel szemben a belga burgonyatermesztők hozamfüggő okok miatt a becslések szerint 2,2 százalékkal, 4,43 millió tonnára növelték a termelést. Az NEPG szerint a lekötött szerződésen kívüli fogyasztói burgonyapiacon jelenleg az árakat támogatja a termelők eladási vonakodása. Emellett élénk a kereslet a feldolgozott áruk iránt, így a gyáraknak gondot okoz a készletek feltöltése.
Ugyanakkor a feldolgozóiparnak meg kell küzdenie beszerzési problémákkal, valamint az energia, az olaj, a csomagolóanyagok és a munkaerő költségnövekedésével. További bonyolító tényező a harmadik országokban élő ügyfelek jövőbeli igényeivel kapcsolatos, koronavírussal kapcsolatos bizonytalanság. A 2022-es betakarításra tekintettel a szakemberek olyan tényezőkre mutatnak rá, amelyek a korlátozás mellett szólnának – hívta fel a figyelmet a német proplanta agrároldal. A gázolaj, az áram és a műtrágya költségei „drámaian” emelkedtek.
A burgonyatermesztők számára is drágult a növényvédelem, ami a közelmúltban szokatlanul magas késői károsodások okozta betegségnyomás miatt aggasztó. Emellett a gabona és a repce termelői árai is meredeken emelkedtek, így ezek a szántóföldi növények vonzóbbá váltak a burgonyatermesztéshez képest termelői oldalon.