A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) friss tájékoztatójából kiderül, meddig nem kell adót fizetni a saját termesztésű termények eladása után, és mikor válik szükségessé az adószám kiváltása a szabályos árusításhoz.
Magánszemélyként a saját kertben megtermelt zöldség vagy gyümölcs alkalmi eladása ingó értékesítésnek minősül. Ez azt jelenti, hogy ha az ebből származó éves bevétel nem haladja meg a 600 ezer forintot, akkor nem kell jövedelmet megállapítani, így nem kell személyi jövedelemadót fizetni.
Ha a bevétel mégis átlépi ezt a határt, akkor az adóévben szerzett teljes összeg után már jövedelmet kell megállapítani. De ha az így kiszámolt adó nem haladja meg a 30 ezer forintot, azt nem kell befizetni. Fontos, hogy az alkalomszerű, szezonális felesleg értékesítése nem minősül üzletszerű gazdasági tevékenységnek, így önmagában nem keletkeztet áfaalanyiságot. Vagyis ilyen esetben nem kell adószámot kiváltani, nyugtát vagy számlát adni, és áfabevallást benyújtani az eladásról.
Őstermelőknek magasabb a bevételi határ
Nagyobb volumenű vagy rendszeres értékesítés esetén érdemes megfontolni a mezőgazdasági őstermelői státusz kiváltását. Az őstermelők ugyanis jóval magasabb bevételi határig élvezhetnek adómentességet. A hatályos szabályozás szerint az adóévi őstermelői bevétel 1.744.800 forintig adómentes. Eddig az összeghatárig nem kell jövedelmet megállapítani és személyi jövedelemadó-bevallást benyújtani. Sőt, az átalányadózást választó mezőgazdasági őstermelők esetében még magasabb a limit. 17.448.000 forint éves bevételig az átalányban megállapított jövedelem is mentes a személyi jövedelemadó alól.
Üzletszerű árusításnál adószám és nyugta kötelező
Ha valaki rendszeresen és üzletszerűen árulja a megtermelt portékát – például folyamatosan piacozik –, akkor ezt a tevékenységet már a hatóságok is gazdasági jellegűnek tekintik. Ilyen esetben az árusnak adószámot kell kiváltania, minden eladásról nyugtát vagy számlát kell adnia, és ha nem él az alanyi áfamentesség lehetőségével, akkor az általános forgalmi adó (áfa) bevallását is be kell nyújtania.
A NAV figyelmeztet, hogy aki adószám nélkül, feketén értékesít vagy elmulasztja a nyugta-/számlaadást, az komoly szankciókra számíthat. Egy ellenőrzés során az ilyen mulasztások miatt akár milliós bírságot is kiszabhatnak: adószám hiányáért legfeljebb 1 millió forint, nyugtaadás elmulasztásáért pedig akár 2 millió forint büntetés járhat.
Érdemes tehát a háztáji árusítás jellegéhez igazítani a működést: kisebb, alkalmi eladásnál kihasználható az adómentesség és az egyszerűsített értékesítés, nagyobb vagy rendszeres bevételnél pedig célszerű őstermelőként (vagy egyéni vállalkozóként) folytatni a tevékenységet a kedvező adózási feltételek kihasználása és a bírságok elkerülése érdekében.
Kiemelt kép: Pixabay.