Zöldség-Gyümölcs

Jelentés az MNE 2015. évi vándorgyűléséről

Agrofórum Online

Az MNE, vagyis a Magyar Növénynemesítők Egyesülete július 14-dikén tartotta ez évi vándorgyűlését Cegléden, a NAIK Gyümölcstermesztési Kutatóintézet Ceglédi Kutató Állomásán.

Az MNE, vagyis a Magyar Növénynemesítők Egyesülete július 14-dikén tartotta ez évi vándorgyűlését Cegléden, a NAIK Gyümölcstermesztési Kutatóintézet Ceglédi Kutató Állomásán. Mi jut eszünkbe Ceglédről? Nyilvánvalóan a kajszibarack. Többek között erről is szólt a vándorgyűlés, no meg persze a növénynemesítés ügyeiről. Mielőtt ezekről beszámolnék, lépjünk egy lépést hátra, vagyis vissza az MNE közgyűléséhez, amely április 16-dikán volt Szegeden. A júniusi Agrofórumban meg is jelent erről egy írásom „Nekünk Mohács kell…” címmel. Hogy milyen volt a visszhangja? Megtudhatják, ha tovább olvasnak.

A döntéshozóknak címzett írásra többféle reakció érkezett (a döntéshozóktól semmi, pedig megkapták a lapot). Az egyik kutató intézet igazgatója feldicsérő jelzőkkel gratulált. Kopácsi János átlépve a növénynemesítés gondjain, szélesebbre tárta a kritika ajtaját az írásra reagálva. (Megjelent a júliusi lapszámunkban.) Rákérdeztem néhány növénynemesítőre – akikről tudom, hogy járatják a lapunkat –, hogy mi a véleményük a róluk, értük szóló írásomról.


A kajszi reménységek

A válaszok: Csak átfutottam a cikket, de majd el is olvasom… Még nem olvastam, de hallottam, hogy jól kitálaltál. Észre se vettem, hogy írtál rólunk.
Ezek a válaszok megerősítettek abban, amivel befejeztem az akkori cikkemet: „Ha valaki ezek után feltenné a kérdést, hogy volt-e értelme megírni ezt a ’kesergőt’, azt kell mondanom: Nem.
Mert mindez – tessék mondani – kit érdekel?” Sajnálattal állapítottam meg a válaszok hallatán, hogy még azokat sem, akikért szót emeltem.

Térjünk át Ceglédre!

Erdős Zoltán igazgató köszöntője után Bóna Lajos, az MNE elnöke üdvözölte a megjelent nemesítőket, vendégeket. A vándorgyűlések – mondta – baráti, szakmai együttlétek, ahol a vendéglátónak módja van bemutatkozni, a munkáját, eredményeit ismertetni. Beszélt az ún. Nagoya egyezményről, amely 2014-ben lépett életbe, és amelynek lényege, hogy a genetikai alapokat felhasználó országok kötelesek azzal az országgal – ahonnan az adott genetikai anyag származik – a nemesítésben elért eredményen osztozni, vagyis az újfajta alkalmazásából származó hasznot megosztani. A szolgáltató ország ugyanakkor köteles a genetikai anyagaihoz a hozzáférést biztosítani. Magyarországon erre vonatkozóan még nem született meg a szabályozás. A MNE igényli, hogy a rendeletalkotás folyamatában részt vehessen.


Bóna Lajos és Erdős Zoltán

Vértes Csabáné, Szépe Ferenc főosztályvezetőt helyettesítve, a növénynemesítés aktuális kérdéseiről beszélt, valamint a vetőmag-szaporítóanyag ágazat helyzetéről, jövőjéről. (Erről részletesen az Agrofórum szeptemberi lapszámában olvashatnak.)

Új Zsuzsanna, szintén az FM képviseletében, a Bóna Lajos által elmondottakhoz szólt hozzá a Nagoyai jegyzőkönyv kapcsán.


A növénynemesítők

Erdős Zoltán igazgató következett, aki bemutatta az intézmény jelenlegi tevékenységét, az 1800-as évekre visszanyúlóan. A mostani formájában 65 éve működik a kutató intézet, amely az alapító Nyújtó Ferenc szellemiségének jegyében nemesítéssel és technológiai fejlesztésekkel foglalkozik elsősorban a kajszibarack és a szilva vonatkozásában.

Kerek Mária Magdolna – jóval túl a hetvenen – erejét meghaladó frissességgel beszélt a kajszi nemesítésről. (Egyszer majd készítek az életútjáról egy interjút.) Beszámolt arról, hogy hány ezer vizsgálatot végeznek évente, és 15-20 év, amíg egy kinemesített fajta eljut a fajtaelismerésig. Előadását azzal fejezte be: Hosszú életű legyen, aki gyümölcsnemesítésre adja a fejét.


Kerek Mária Magdolna

Surányi Dezső témavezető a szilvakutatás eredményiről számolt be. Bevallom – ami rám nézve nem éppen hízelgő –, hogy ez idáig nem tudtam, hogy a nemes szilva ősei a cseresznyeszilva és a kökény. Az előadó a szilvafélék genetikai variabilitását gazdagon illusztrált képanyaggal mutatta be. Végül egy feltett egy helyén valónak tűnő kérdést: A szilva, amelyik annyira kötődik a Kárpát-medencéhez, miért nem hungarikum?

Skola István kutató a Cegléden nemesített alanyfajtákról tartott előadást. Ezt követően Bóna Lajos elnök úr „belterjes” információkat osztott meg a nemesítőkkel. A program ebéddel, és a kísérleti házakban lévő ígéretes kajszi fajták bemutatásával zárult.

(Bódis László – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

DélKerTÉSZ: klímavédelem technológiai fejlesztésekkel

2025. április 4. 11:10

A klímaváltozás hatása már közvetlenül érezhető a magyar zöldségtermesztésben, derül ki a DélKerTÉSZ 2024-es beszámolójából.

Március 25. – Magyar gyümölcs tájfajták napja

2025. március 21. 12:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe alkalmából a hazai őshonos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságárára hívják fel a figyelmet.

Kilónként 72 forint a sárgarépa termelői ára Hollandiában

2025. február 28. 11:10

A domináns termelői árszint 17-18 eurócent körül van, és ez a szint az elmúlt hetekben meglehetősen stabil maradt.

Már Szarvason is elérhető a MATE „Gyümölcsfák metszése” képzése

2025. február 19. 14:40

A szintén meghirdetett Gyümölcsfák oltása egynapos képzésen megismerhetik az eredményes oltás eszközeit és azok helyes használatát.

A barackfák szenvedték el a legnagyobb fagykárt márciusban

2020. március 31. 08:47

A korai kajszibarack fajták már március közepére kivirágoztak, a fagyok idején már közel teljes virágzásban volt az összes kajszifajta, az őszibarackok virágzása 40-60 százalékosra tehető.

Súlyos fagykárokat szenvedtek a hazai kajsziültetvények

2023. május 3. 15:12

Április elején mínusz 3 és mínusz 8 °C közötti fagyokat mértek a magyar kajszibarack-ültetvényekben.

Érdemes virágzás végén még védekezni a monília ellen?

2025. április 17. 04:39

Érdemes-e virágzás végén még védekezni a kajszi- és meggyfáknál a moníliás betegség ellen? Mivel és hogyan?

Hogyan és mivel kezeljem a kajszifákat levéllyukacsosodás ellen?

2021. július 8. 06:03

A fertőzés elsődleges forrása a kórokozó telelési helye, vagyis a lehullott lomb és a beteg fás részek.