Zöldség-Gyümölcs

Óriási a félreértés: nem is éghajlatbarát a helyi élelmiszer

Agrofórum Online

A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szerint az Európában helyből származó alma károsabb lehet az éghajlatra, mint az Új-Zélandról importált.

Ennek oka a regionális gyümölcsök tárolása során keletkező károsanyag-kibocsátás, amely csak töredéke a szállításkor keletkezőnek. Ha az összes kibocsátást összeadjuk, akkor a WTO szerint egy regionális alma nem mindig éghajlat-barátabb, mint egy másik kontinensről származó.

A szállított gyümölcsök jobbak lehetnek az éghajlatváltozás elleni küzdelemben, mint a helyiek? A WTO azt mondja: igen. A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) tanulmányai szerint egy Európában, például Németországban termelt alma nem mindig éghajlat-barátabb, mint egy új-zélandi alma, amelyet több mint 18 000 kilométerről szállítottak az európai vevőkhöz.

Itt a félreértés

„Nagy a félreértés – mondta Ralph Ossa, a WTO vezető közgazdásza. A legtöbben úgy gondolják, hogy egy helyi termék feltétlenül jó a környezet számára. Ez nem mindig igaz, ha egy termék teljes CO2-kibocsátását figyelembe vesszük. – Az új-zélandi alma télen zöldebb, mint a németországi alma, mert a német almát hűtőházban tárolták, és ez energiát használ” – mondta Ossa.

A fosszilis energiákból, például a szénből, az olajból és a földgázból származó globális CO2-kibocsátás tovább növekszik. Az Exeteri Egyetem szakemberei idén rekordmagasságot várnak.

Az importálás nem mindig rossz

A szállításból származó kibocsátás egy termék teljes kibocsátásának viszonylag kis hányadát tette ki a WTO adatai szerint. Élelmiszer esetében ez átlagosan tíz százalék. A termelési kibocsátások között azonban nagy különbségek vannak. A világkereskedelem segíthet csökkenteni a CO2-kibocsátást.

„Ha egy zöldségnek vagy gyümölcsnek más országban van szezonja, és nem a célországban, ahol fűtött üvegházban terem, vagy hidegen tárolják, akkor a helyben előállított áruk termelési kibocsátása gyakran magasabb, mint a másik országban” – mondta Ossa.

Tehát egyáltalán nem igaz, hogy az importálás mindig rossz.

Mindeközben gyakorlatilag minden nagy nemzetközi vállalat klímasemleges akar lenni – legalábbis hivatalosan. A kutatások azt mutatják: az ambiciózus éghajlati ígéretek gyakran alig többek puszta célnál.

Másként kell cselekedni

Ralph Ossa, a Kereskedelmi Világszervezet vezető közgazdásza szerint a világkereskedelem szerepet játszhat az éghajlatot károsító kibocsátások csökkentésében – számolt be a német ZDF. Ahhoz, hogy ezt elérjük, nem kevesebbet, hanem másként kell cselekednünk. „A kereskedelem az éghajlat-politika fontos hatásfokozója lehet” – tette hozzá.

Kereskedelmi Világszervezet (WTO)

A genfi székhelyű WTO a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank mellett az egyik legfontosabb gazdaságpolitikai nemzetközi szervezet, 1995. január 1-jén kezdte meg működését. Mindenekelőtt tárgyalási fórumot kíván biztosítani a vámok és egyéb kereskedelmi akadályok csökkentésére, valamint annak nyomon követésére, hogy betartják-e a nemzetközi kereskedelmi megállapodásokat.

(Fotó: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Torma: a húsvéti asztal elengedhetetlen kísérője

2025. április 20. 16:10

Magyarország a tormatermesztés egyik európai nagyhatalma. Évente mintegy 10-11 ezer tonna tormát takarítanak be közel 1250 hektárról​.

DélKerTÉSZ: klímavédelem technológiai fejlesztésekkel

2025. április 4. 11:10

A klímaváltozás hatása már közvetlenül érezhető a magyar zöldségtermesztésben, derül ki a DélKerTÉSZ 2024-es beszámolójából.

Március 25. – Magyar gyümölcs tájfajták napja

2025. március 21. 12:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe alkalmából a hazai őshonos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságárára hívják fel a figyelmet.

Kilónként 72 forint a sárgarépa termelői ára Hollandiában

2025. február 28. 11:10

A domináns termelői árszint 17-18 eurócent körül van, és ez a szint az elmúlt hetekben meglehetősen stabil maradt.

Levéltetvek a meggy- és cseresznyefán

2018. május 3. 08:05

G. István kérdése: Hogyan védekezzek a gyümölcsfákon, első sorban a meggyen és a cseresznyén megjelenő levéltetvek ellen?

Hogyan tároljuk az almát házi körülmények között?

2020. október 26. 09:20

A gyümölcsfajok közül tárolás szempontjából az almának és a körtének van a legnagyobb jelentősége hazánkban.

Most veszélyeztet a bimbólikasztó bogár

2025. április 13. 08:10

Az almaültetvények elfeledett kártevője ismét felbukkant – korai felismerés és célzott védekezés szükséges.

A precíziós termesztési technológiák alkalmazhatósága a gyümölcsösökben

2018. március 3. 11:24

A precíziós gazdálkodás egy váz, amelyet egyéni igényeink és lehetőségeink függvényében tölthetünk meg tartalommal.