Az ózonos (O3) vízkezelési eljárások nem ismeretlenek a kertészeti gyakorlatban, ugyanakkor a freshplaza.com szerint a technológiát nem övezi nagy közbizalom a félresiklott mérnöki kivitelezéseknek köszönhetően. Ennek ellenére az erős fertőtlenítő hatással rendelkező gáz alkalmazása nagy potenciált hordoz magában.
Camila Khrulova, a svéd EnviroProcess vízmérnöki társaság munkatársa szerint az ózon használata rendkívül nagy előnyöket rejt magában, hiszen baktericid, virucid, fungicid jellege miatt a vízkezelésre szolgáló egyéb agrár-kemikáliák alkalmazása és a rezisztens szervezetek kialakulásának valószínűsége is csökkenthető. Természetes oxidáló hatásának köszönhetően a mikroszervezetek nem képesek ellenállni a körültekintő kezelést igénylő, illékony gáznak.
Az ózon nem tárolható, előállítása csak in situ lehetséges, így a sikeres kezelés megvalósításához a megfontolt, termelési folyamattól és terméktől függő dózis-meghatározás elengedhetetlen. Az eljárás – lévén nem hagy hátra szermaradékot – nagyon vonzó sterilizálási megoldást kínálhat, ugyanakkor a gáz nagyfokú reaktivitása, és instabilitása megköveteli a vízminőség maradéktalan ismeretét és a vízbe történő gázinjektálás, valamint keverés megfelelő kivitelezését.
Az ózonos vízkezelésnek számos direkt valamint közvetett jótékony hatása van, többek között a termés laboratóriumi tesztekkel igazolható mikrobiológiai csírátlanítása – amely nem gyakorol hatást a végtermék organo-leptikus tulajdonságaira.
Az EnviroProcess szabadalmazott technológiájával és keverési rendszerével igyekszik eloszlatni az ózonos vízkezelés körül keringő kételyeket.