Ház, táj

Hogyan segíti egy fakupac a kert természetes élővilágát?

Agrofórum Online

Egy gallyakból, ágakból és kisebb farönkökből álló halom a kert egyik szegletében többezer különféle állatfajnak ad otthont, amelyek meghálálják, hogy otthont nyújtunk számukra a ház körül. Hogyan segítenek nekünk ezek az állatok, és hogyan építsünk nekik hosszantartó otthont?

Számos olyan röpképtelen, csak a talajon vagy a talaj felső rétegeiben mozgó állatfaj nem talál menedéket egy olyan kertben, ahol minden őszi lehullott falevél, ág, gally összetakarításra kerül. Pedig azáltal, hogy a kertünkben biztosítunk egy-két természetes sarkot, mondjuk méhlegelő növényekkel vagy egy fakupaccal, jelentősen megnöveljük a terület biodiverzitását, azaz sokkal többféle állatfaj marad tartósan a területen.

Miért jó ez az állatoknak?

Egy háborítatlan fakupac nemcsak gerincteleneknek, bogaraknak, hanem kis emlősöknek és kétéltűeknek is otthont adhat. A nagyobb farönkök, ágak, levelek és kérgek nedves környezetben megfelelő menedékhelyet és táplálékot biztosítanak ezeknek az állatoknak. Elsőként odavonzzuk a korhadékevő mikroszkopikus élőlényeket, majd a nagyobb gerincteleneket és bogarakat, ezt követően pedig érkezhetnek az ezekkel táplálkozó kétéltűek és emlősállatok is, mint például a sün.

És ha már vacsorára maradtak, a fakupacban elegendő „szoba” jut mindenkinek, itt is éjszakázhatnak nálunk. Sőt nemcsak éjszakára húzódhatnak itt meg a vendégek, hanem az éjjel aktív, nappal menedéket kereső állatoknak is tökéletes búvóhely. A téli álmot alvó sün még a hosszú alvás idejére is felkeresheti, hiszen a fakupac belsejében fagymentes kuckót alakíthat ki magának.

Idővel, ahogy a növénymaradványok elkezdenek bomlani és humusszá alakulni, egyre több állatnak nyújtanak otthont. De addig is hosszú hónapok telnek el, ezalatt pedig gombák és mohák is megtelepednek a faanyagon.

Nagyobb rönköket és ágakat is használhatunk a fakupac építéséhez

Miért jó ez nekünk?

Egyrészt nem kis megelégedéssel tölthet el minket, hogy körülbelül fél óra leforgása alatt többmillió állat- és növényegyednek építettünk otthont, másrészt pedig egy fakupac egész évben úgy működik, mint egy madáretető vagy egy kerti tó: nézhetjük, vizsgálhatjuk a nagy sürgölődést, a gyerekekkel együtt meghatározhatjuk, milyen fajok költöztek be a fahalomba, és élvezhetjük azokat az előnyöket is, amikkel az új jövevények a kert állapotán is javítanak.

Mindezt úgy teszik, hogy a fakupac közelébe csalogatott talajlakó élőlények nemcsak a fahalom, de a kert többi részének a talajszerkezetében is kifejtik jótékony hatásukat. Több giliszta érkezik majd, a faanyagot lebontó, korhadékevő szervezetek pedig visszatáplálják a fa értékes anyagait a talajba. Az ideérkező kétéltűek, sünök pedig rovarfogyasztóként megszabadítanak minket a ház körül legyeskedő váratlan vendégektől is.

Hogyan rakjunk össze egy profi élőhelyet?

Mi olyan nagy dolog egy fakupac összehordásában, nem igaz? Tényleg nem igényel hatalmas előkészületeket és tapasztalt kezeket, de egy pár szempontot mindenképpen vegyünk figyelembe!

Egy természetes élőhelyként működő, háborítatlan fakupac könnyen összeszerelhető, és kevés karbantartást igényel.

Száraz leveleket, gallyakat is használunk a fahalomba töltőanyagként

Amire szükségünk lesz:

  • karvastagságú ágakra,
  • 4-6 erős, hosszú, egyenes ágra,
  • kisebb gallyakra,
  • száraz falevelekre,
  • száraz fakéregre.

Első lépésként keressünk egy nedves, árnyékos helyet (terebélyes fa alatt, vagy árnyékos sarokban), és a nagyobb rönkökből készítsünk egy alapot: rakjuk egymás mellé ezeket a nagyobb gallyakat, és kicsit nyomjuk le őket, hogy ne mozogjanak el.

Ezután a 4-6 erős, hosszú ágat szúrjuk le a földbe a rönkök mindkét oldalán, hogy megakadályozzuk az elgurulásukat. Nem kellenek erre a célra 1 méternél hosszabb ágak, de ekkorát érdemes leszúrni, mert ezek az ágak fognak abban is segíteni, hogy a fakupac fenti rétegei se mozduljanak el.

Az első lépésben lefektetett rönkök közötti réseket lazán tömjük ki először száraz falevelekkel, majd a tetejükre helyezzünk elszórtan száraz fakérget is.

Ezt követően folytassuk így a nagyobb rönkök, kisebb ágak, majd gallyak elhelyezését a kupacra. Minden ág- vagy gallyréteg közé tegyünk leveleket és kérget, ahogy azt az első rétegnél is tettük. Érdemes piramis alakzatba építkezni, így a csapadék is jobban eloszlik majd a rétegek között. Annak érdekében, hogy stabil legyen a kupacunk, helyezzük a nagyobb rönköket a halom aljához közelebb.

Az építéssel gyakorlatilag készen vagyunk, már csak két dolog maradt hátra.

A ragadozó bogarak, mint a futrinkák megtelepedése számunkra is segítség

Karbantartás és megfigyelés

A szárazabb időszakokban öntözzük meg a kupacot öntözőkannával vagy kerti locsolóval, arra vigyázva, hogy ne engedjünk erős, nagy vízsugarat a kupacra, mert kimoshatjuk vele a leveleket, kérgeket, kisebb gallyakat és a már benne lakókat is.

Ha véletlenül egy nagyobb vihar vagy figyelmetlenség miatt leborult a kupac, pótoljuk rá a leesett vagy elmozdult rétegeket.

Ezen kívül már csak annyi feladatunk maradt, hogy csendben figyeljük, mennyi állat költözik be az új élőhelyre. Üdvözölhetünk majd itt százféle bogarat, pókokat, százlábúakat, ezerlábúakat, békákat és ászkarákokat is. Fényképezzünk, jegyzeteljünk bátran!

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tökfélék mindenhol – a lopótök, a laskatök és a luffatök

2024. november 12. 05:40

A tökfélék között is nagy térigényűnek számít a lopótök, a laskatök és a luffatök. De nem ez az egyetlen különlegességük: mi mindent lehet készíteni a lopótökből, mi a különbség a laskatök és a fügelevelű tök között, és hogyan készíthető a luffatökből szivacs?

Mit jelent a hideg és a meleg komposztálás?

2024. november 5. 05:40

A komposztálás egy olyan eljárás, amely természetes biológiai folyamatokon alapul, és amelynek eredményeképpen humuszképző anyagok és szervetlen ásványi sók keletkeznek. Ezen belül megkülönböztetünk hideg és meleg komposztálást.

Őszi termések a lakás díszeire – díszítsünk a természet ajándékaival!

2024. október 29. 05:40

Csodálatos kirándulásokat lehet tenni az őszbe burkolózó erdőkben, mezőkön és az utak mentén számos kincsre bukkanhatunk. Ha tehetjük, gyűjtsünk mi magunk bogyókat, terméseket az asztali- és ajtódíszeinkre!

Körültekintésre int a Nébih: jelentősen megnövekedett a gombamérgezések száma!

2024. október 27. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ismételten felhívja a gombagyűjtők figyelmét, hogy minden esetben mutassák be gombaszakértőnek a begyűjtött gombafajokat!

Második esély – ötletek a kert és udvar megújításához és szépítéséhez újrahasznosítással I. rész

2018. június 7. 07:48

Hogyan lehet az elhasznált, öreg tárgyainkból kertszépítő kellék? Hogyan tudjuk kicsinosítani az udvar megváltozott, megbomlott szépségű szögleteit?

Ház, táj Képgaléria

Hazánk kincsei IV. rész - A Bábolnai Arborétum

2023. május 31. 05:36

Bábolna egy rendkívül takaros település, amiben megtalálható minden, amire szüksége van egy embernek. Hála elődeinknek, akik úgy gondolták, hogy még egy szépen kialakított zöld övezet hiányzik a képből... És megszületett a bábolnai arborétum.

GMO kérdés szójában - avagy a gőz a hajókürtre van kötve?!

2018. július 9. 18:06

A fenti címmel küldött egy figyelemre méltó írást harangozó János bátyai szójatermesztő, aki – ahogy ez az írásából is kiderül – 42 éve foglalkozik (birkózik) e jeles hüvelyes növénnyel.

Kisasszony hava

2018. augusztus 16. 14:33

Ha lesz, aki rászánja magát és elolvassa az akkor írottakat, sok tekintetben a mára alig változott „való világgal” szembesül: raktározás, árak, azonos minőség nagy tömegben, fémzárolt vetőmag használat.