Ház, táj
Ház, táj

Kerti kalendárium – novemberi teendők a házikertben

Kerti kalendárium – novemberi teendők a házikertben

Agrofórum Online

Még egy utolsó, nagy lendületre van szükségünk a házikerti munkák elvégzéséhez: nemcsak a kerti bútorokat kell letisztítva bevinni, a kerti csapokat vízteleníteni, a madáretetőt és –itatót kihelyezni, hanem most alapozzuk meg a sikeres tavaszi növénytermesztést is! Nézzük, milyen munkálatok várnak ránk a novemberi kertben!

Október utolsó napján fejeződik be a gazdasági óév, és november elején veszi kezdetét az újév – hangzik a tapasztaltak tanítása. Bár az időjárás a maga kivédhetetlenségével mindent felülírhat, általában ezekben a hetekben fejeződnek be az évet záró munkálatok, és veszi kezdetét az új évre való felkészülés. Ez nemcsak a szántóföldeken, hanem a kertünkben is így van: hogy a tavaszt teljességében és minden kerti ajándékával tudjuk élvezni, most számos munkát el kell végezni. Az előző hónapok listáját követve nézzük végig, milyen teendőket kell beosztanunk ebben a hónapban a gyümölcsösben, a veteményesben, a díszkertben és a négy fal között.

Tennivalók a gyümölcsösben

November elején még elültethetjük a gyümölcstermő fákat és cserjéket. Ültetést követően kupacoljuk fel a tövüket! Folytassuk a koronaritkító metszéseket a nyugalomba vonult, többéves gyümölcsfáinkon: az elöregedett, sérült ágakat mindenképpen távolítsuk el! A metszéssel egy kalap alatt gyűjtsük össze a gyümölcsfák átoltásához szükséges oltóvesszőket, és kötegekbe tároljuk a pincében, nedves homokba állítva.

Folytassuk a koronaritkító metszéseket a nyugalomba vonult, többéves gyümölcsfáinkon – az elöregedett, sérült ágakat mindenképpen távolítsuk el!

A fügebokor, gránátalma és kivi tövénél az ágak és hajtások közeit gondosan töltsük ki lombbal vagy lekaszált fűvel. Bár sokan vásárolnak a téli fagyvédelem érdekében különböző anyagokból (kókuszrost, fólia, egyéb szintetikus anyag) védőzsákot, a többéves, egészséges növények enélkül is kibírják a telet. Fiatalabb növények bombabiztos védelméért válasszunk természetes, jól szellőző anyagból készült zsákot.

Fagyveszélyes területeken megkezdhetjük az alacsony művelésű szőlők fedését, és ne felejtsünk el az új telepítésű tőkékről is gondoskodni! November végére mindenképpen végezzünk ezekkel a munkálatokkal!

A bogyós gyümölcsbokrokat is vegyük szemügyre: metsszük le a befelé növő és a sérült hajtásokat, így a napsugár minden bogyót el tud érni, és a szellő is könnyebben áthatol rajta. Tartsuk szem előtt, hogy csak fagymentes időben szabad metszőollóhoz nyúlni!

A birs betakarítása után fejezzük be az utolsó szüreti munkánkat is a naspolya szedésével.

Ami a növényvédelmi munkákat illeti: a fák törzsére mielőbb rakjuk fel a hernyóenyves övet, amelyek alkalmasak a téli kis és nagy araszoló hernyóinak gyérítésére. Ahol szükséges, a vadállatok (pl.: nyulak, őzek) kártétele ellen kötözzük be a gyümölcsfák, díszfák és fiatal tőkék törzsét.

Tennivalók a veteményesben

Az ágyások java része már üres, így megkezdhetjük a kötöttebb talajú kertekben a felásásukat. Miközben felássuk a talajt, juttassunk ki elegendő szerves trágyát is, amit beforgatunk az ásóval. A szerves trágya mennyiségének meghatározásában segít, ha tudjuk, mi fog jövőre az ágyásba kerülni: paradicsom esetében 5-10 kg/m2, korai burgonyának 5-7 kg/m2 szükséges. Az uborka ágyásába 6-9 kg trágya kerüljön négyzetméterenként. A leginkább tápanyagigényes zöldségfélék egyike a karfiol, ennek az ágyásába 10-15 kg vegyes (szarvasmarha-, juh- és sertés-) trágyát kell egy ásónyom mélységre beforgatni. Kisebb könnyebbség ősszel, hogy ekkor az ásást nem szükséges elmunkálni. A trágyázás pedig költséges, de abszolút megtérülő befektetés, ezért ne fukarkodjunk a tápanyag utánpótlásával!

Bátran ültessünk még fodros kelt, amelynek húsos, vastag levelei hősként tűrik a fagyot is

Azokban a kertekben ahol a talaj nem kötött, inkább homokos vályog vagy homok, nem muszáj felásni a veteményes talaját. Sőt sokan kifejezetten ellen vannak az ásásnak, mivel így a talaj szerkezetét, és így a hasznos szervezetek életterét megbolygatjuk: a felszínhez közelebb élő mikroorganizmusok a talajt megforgatva mélyebbre kerülnek, a mélyebben élő élőlények pedig pár „emelettel” feljebb kerülnek. Ez a „költöztetés” csökkentheti a talaj termékenységét és gátolja a természetes talajbiológiai folyamatok hosszútávú érvényesülését, ezért sokan azt javasolják, hogy ne ássuk, hanem csak lazítsuk fel a földet.

A megmaradt ágyásokban szedjük fel az utolsó lakókat is, a téli póréhagymát és a kelbimbót. Utánuk egy-két ágyásba bátran ültessünk fodros kelt, amelynek húsos, vastag levelei hősként tűrik a fagyot is – még idén örülni fogunk a kiváló főzelék- és köret-alapanyagnak. Ezenkívül most vethetünk még petrezselymet is: idén már nem fog kikelni, mert igen lassan csírázik, de tavasszal gyors növekedésnek fog indulni. Még november közepéig, az időjárástól függően vethetünk spenótot és sóskát, sőt korai termesztésre vethetünk zöldborsót is. Az úgynevezett „tél alá” vetéshez alkalmas fajtákról a kertészetben vagy gazdaboltban érdeklődjünk.

November végéig mindenképpen iktassuk be a munkálatok közé a szamóca fagyvédelmét is!

Tennivalók a díszkertben

Megkezdhetjük a díszfák és díszcserjék esetében is a fatisztogatási és –ápolási munkákat. Az alacsony növésű díszbokrok (pl.: tearózsa) töve köré földkupacot emelhetünk, így védve a növényt a téli fagyoktól. A magas törzsű rózsák ágrendszerét is metsszük meg kissé, majd borítsuk be több réteg újságpapírral, és húzzunk rá egy strapabíró papírzsákot.

Még nyílnak a kertünkben az őszirózsák (Aster fajok) és a krizantémok is. Mindkét növényfaj csak akkor virágzik dúsan, ha tápanyagban gazdag földbe ültettük, ezért ezeknél a fajoknál is pótoljuk a felélt tápanyagokat.

A kerti díszfüvek mindenképpen takarásra szorulnak télen, ezért a szárukat fogjuk össze, szorosan kössük össze, hogy a téli csapadék minél kevésbé jusson a tövébe, és ne rohassza el a növényt.

További tennivalók

Folyamatosan gondoskodjunk a madarak etetéséről és itatásáról! Minden nap tegyünk ki számukra friss vizet! Erre különösen a fagyok beköszöntével kell figyelnünk. Az etetőben lévő eleség mennyiségére és minőségére is fordítsunk kellő figyelmet!

Ha lehetőségünk van rá, a madarakon kívül más, a kertünkbe látogató hasznos élőlényt is igyekezzünk segíteni

Ha lehetőségünk van rá, a madarakon kívül más, a kertünkbe látogató hasznos élőlényt is igyekezzünk segíteni a téli hónapokra történő felkészülésben: a sündisznó, egyes sikló-, béka- és gyíkfajok az összehordott levél- és gallykupacokban talál télire búvóhelyet magának a kertben, ezért amennyiben forgatni vagy áthelyezni készülünk ezeket a növénymaradványokat, mindenképpen óvatosan tegyük. A legjobb, ha november közepétől már nem bolygatjuk ezeket a rakásokat. Ha időnk, energiánk engedi, készítsünk rovarhotelt a beporzó rovarok és a ragadozó, kártevőpusztító rovarok támogatására!

A kerti bútorokat zárt pincehelyiségben, nem fűtött raktárban vagy szobában kell elhelyeznünk. Vigyük be a fagyérzékeny cserepes növényeket is, számukra keressünk olyan helyet, amely hűvös, fagytól és csapadéktól egész télen védve van, és viszonylag világos.

Víztelenítsük a beépített öntözőrendszereket (csöveket, szórófejeket is) és a kerti csapokat! Amennyiben ezt elmulasztjuk, nagyon drágán tudjuk tavasszal helyrehozni a károkat, amiket a fagy okoz. A műanyag öntözőcsöveket, csatlakozókat és a szórófejeket is érdeme bemenekíteni, mert bár kibírják a téli időjárást, mégis így nagyságrendekkel meghosszabbítjuk az élettartamukat.

A gyepet szellőztessük meg erre alkalmas gyepszellőztető géppel

A gyepet szellőztessük meg erre alkalmas gyepszellőztető géppel, így sikeresen eltávolítjuk az elhalt gyökereket és gyomnövényeket a pázsitból.

A padláson szétterített diót, mandulát, mogyorót célszerű megtörni és a magokat száraz, szellős helyen vászonzacskóba tárolni. A héjukat ne dobjuk a szemétbe, mert a szalonnasütéskor jó fűtőanyagként fog szolgálni, ugyanis füstmentes parazsat ad. Ellenőrizzük a télire elrakott zöldségek tárolóit is!

A kerti zöldhulladék kiváló komposzt-alapanyag

Az összegyűjtött lombot ne szállítsuk el a kertből! Lehetőleg egy fedett helyen halmozzuk fel, később értékes segítségünk lesz: felhasználhatjuk talajtakaró anyagként, téli fagyvédelem ellen a kevésbé fagytűrő, kint telelő növények tövénél, vagy tavasszal kiváló komposzt-alapanyagként bekeverhetjük a tárolóba.

Egészséggel és örömteli kerti munkákkal teljes novembert kívánok mindenkinek!

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mindent az indiai futókacsáról

2024. július 3. 05:40

Amióta a spanyol csupaszcsiga szó szerint lerohanta a hazai kerteket, azóta kétségbeesetten keressük a megoldást a falánk csigák ellen. Na, de hogy jön a képbe ez a vicces kinézetű kacsa?

Vegyük komolyan a tűzgyújtási tilalmat!

2024. július 1. 05:40

Az elmúlt hét napjaira kiadott hőségriasztások mellett jelentősen megnőtt az erdőtüzek kockázata is, ezért 2024. június 20-tól Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyékben a hatóságok tűzveszélyes időszakot hirdetnek ki.

Ne vásároljunk nyaralás alkalmával növényeket külföldön!

2024. június 30. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal minden évben felhívja a külföldre utazók figyelmét a növényegészségügyi szabályokra, amelyeket szigorúan be kell tartanunk. A hazai élővilág védelme érdekében ne hozzunk haza külföldről növényeket, mert kórokozót vagy kártevőt is behurcolhatunk az országba!

Igazodjunk ki az időjárás-előrejelzésen!

2024. június 27. 05:40

Mi a különbség a zivatar, a felhőszakadás és a zápor között? Mit ígér a hidegfront, és mit a meleg? Mikor kell bemenekíteni a fél teraszt, és mikor nem kell félteni a kerti berendezést?

Így kell a rózsát metszeni, nevelni

2022. március 17. 11:43

A kertek egyik legszebb ékessége a rózsa virága. Ahhoz, hogy a több ezer fajtát számláló dísznövény teljes pompájában tudja a szemünket gyönyörködtetni, értő, szerető, gondos kezekre van szükség. Megkérdeztük Dr. Boronkay Gábort, a MATE Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet Dísznövénytermesztési és Zöldfelületgazdálkodási Kutatócsoport tudományos főmunkatársát, milyen munkálatoknak van itt az ideje, mire kell figyelnünk, ha azt akarjuk, szép és egészséges rózsák növekedjenek kertünkben. Az Egyetem kutatója a következők szerint, részletekben gazdag útmutatóval válaszolt.

Az integrált növényvédelem fontossága ültetvényekben - gyakorlati példák

2018. december 20. 07:59

A talajművelésen és a helyes metszésen kívül a gyomirtás időzítése is fontos eleme az integrált védekezésnek. Több kártevő faj a gyomokon szaporodik fel és onnan kezdi a gyümölcsök károsítását. Nem lehet eléggé hangsúlyozni a tavaszi lemosó permetezések mellett az őszi záró permetezés fontosságát is.

Miért nem fejlesztett erőteljes lombot a gömbjuhar?

2022. május 30. 04:36

Gömbjuhar fám, mely több, mint 15 éves, furcsán viselkedik. Idén alig volt levele, azok is erőtlenek, szinte csak a termései láthatók a fa koronájában. Mi baja lehet?

Metszésmód a szőlő optimális nedvkeringésének fenntartásával

2019. január 29. 08:58

A szőlő tőkebetegségeivel szembeni védekezési eljárások egyik alappillére a helyes metszés. A WINETWORK projekt keretében összegyűltek a szőlő tőkebetegségeivel és a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazmával kapcsolatos elméleti és gyakorlati ismeretek, illetve azok a jó gyakorlatok, melyek alkalmazásával az európai szőlő- és bortermelést nagyban fenyegető két betegség megfékezhető. Ezek közé tartozik a metszés is.