Ház, táj blog

Metszés tavasztól télig I. rész – mit metsszünk télen?

Agrofórum Online

A metszés sikere az időzítésen múlik: ha a megfelelő időben végezzük, gyümölcstermő növényeink bőtermők, dísznövényeink pompásak és egészségesek lesznek. De mitől függ, melyik növényt mikor metsszük? Mely növények metszésének van itt az ideje télen?

A metszés helyes időzítése a növények növekedési ciklusának ismeretén alapszik. Amennyiben rosszkor végezzük el a műveletet, a növény összes virágrügyét levághatjuk. Ha jókor metszünk ugyan, de nem figyelünk a körülményekre, akár kórokozókat is átvihetünk egyik növényről a másikra, illetve ha nem nézünk utána az elkövetkezendő napok időjárásának – különösen télen –, a növényünk ki is fagyhat.

Ahhoz, hogy ezeket a hibákat elkerüljük, a körülmények ismeretén kívül tehát a növények növekedési ciklusa adja az alapot: télen vagy tavasszal nyíló fás szárú növényeink (fák, gyümölcstermő bokrok) virágaikat az idősebb ágakból eredő hajtásokon nevelik. A lágyszárú évelők és a nyáron virágzó cserjék hajtásain egyetlen növekedési periódusban fejlődnek virágok. A virágzás idejének ismeretén túl fontos eldöntenünk, mi a célunk a növénnyel, ugyanis ugyanannak a növénynek más évszakban végzett metszése más eredményt hoz.

A fás szárú növények nyugalmi állapotban végzett metszése általában a vegetatív fejlődést segíti (leveles hajtások erőteljes növekedése), a nyár közepén végzett művelettel az erőteljes növekedésű hajtások fejlődését megállítva a generatív fejlődés lesz túlsúlyban (bőséges virágzást indukálunk).

A virágzás ideje és a célunk ismerete után lássuk, milyen szerszámokra lesz szükségünk a különböző műveletekhez.

Megfelelő eszközök nélkül egy tapodtat sem!

Egy jó minőségű metszőolló megfelelő tárolás és használat mellett éveken keresztül megbízható segédeszköz lehet, ezért egy növényektől népes kert esetében szükséges beruházást jelent. Vastagabb ágak eltávolításához beszerezhetünk egy ágvágó fűrészt vagy ágvágó ollót – édesapám műhelyében mindkettő kéznél van, nem is lehet máshogy karbantartani a gyümölcsöskertet és a fűzfánkat. Sövények karbantartásához a legpraktikusabb megoldás egy sövénynyíró olló. Kertészeti árudákban, gazdaboltokban, áruházak kertészeti részlegein ma már nagy választék vár minket a metszési műveletek eszközeiből.

Szükséges a jó minőségű metszőolló

Megvannak az eszközök, utánanéztünk a növény növekedési periódusainak (különös tekintettel a virágzásra), és tudjuk, mi a célunk ebben az évben a növényünkkel. Most tételesen végigvesszük, melyik növények metszésének van itt az ideje télen.

Itt az idő!

Decembertől februárig az alacsony hőmérséklet és kevesebb fény miatt a legtöbb kertben nevelt növény nyugalmi állapotban van. Az első és legfontosabb szabálya a télen végzett metszésnek, hogy semmilyen növényt ne metsszünk, ha a következő három napban az előrejelzés fagyra hívja fel a figyelmet. Még fasebkezelő alkalmazásával is kockázatos, ha nincs ideje a növény visszavágott ágrészének lezáródni.

Amit télen metszünk (a fent említett körülményekre fokozottan ügyelve):
fiatal, lombhullató díszfáinkat és cserjéket: eltávolítjuk a túl vékony ágakat, az erősebbeket a hosszuk feléig visszametszhetjük, de nem kötelező (pl.: cserszömörce, borbolya, magnólia),
nyáron virágzó cserjéinket (pl.: nyári orgona, bugás hortenzia, bokorrózsa) közvetlenül a tavaszi növekedés kezdete előtt,
gyümölcstermő bokrainkat (pl.: fekete ribiszke, kék áfonya), az őszi málna vesszőit erősen visszavágjuk, a talaj szintje felett max. 5 cm-es vesszőmaradványt hagyva,
nyírfát, diófát,
szőlő oldalirányú hajtásait,
almafát, körtefát,
a füge rosszul fejlődő ágait távolítjuk el, ami a formázást szolgálja.

Gyümölcstermő fáinkat a bő termés érdekében évente meg kell metszenünk. Különösen ügyeljünk azokra az ágakra, melyek elhaltak, vagy betegséget, esetleg telelő kártevőt észlelünk rajtuk. Az egymást keresztező vagy egymáshoz érő ágakat is távolítsuk el azokkal együtt, melyek a fa közepe fele kezdtek el nőni. Rövidítsük meg a tavalyi hajtásokat, az idősebb fákon ritkítsuk meg a vesszőket.

NE metsszük!

Azoknak a növényeknek nincs szüksége téli metszésre, amelyeket a meglévő külső hajtásrészeik megvédik a legnagyobb téli hidegektől is, így bármilyen beavatkozással többet ártunk, mint használunk. Ilyen növények:
a nem télálló cserjék: selyemmályva, levendula, zanót, macskahere, teamirtusz, kefevirág,
örökzöld cserjék: rododendron, veronikacserje, babérhanga, kőtörőcserje.

A cseresznyét, szilvát a nyugalmi időszakban terjedő gombabetegségek miatt nem szerencsés ilyenkor metszeni.

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Növényfelismerő applikációk – mit érdemes tudni a használatukról?

2025. május 27. 05:40

Kézenfekvő megoldás, hogy a mindig nálunk lévő mobiltelefonokra letöltsünk egy növényfelismerő applikációt, hiszen gyorsan elővesszük, készítünk egy fényképet a kérdéses növényről, és várjuk az alkalmazás segítségét: a fajmeghatározást.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Szüret után fontos a lombvédelem

2019. július 24. 08:25

Az elmúlt időszakot a viszonylag nyugodt, fronthatástól mentes időjárás jellemezte. Záporok, zivatarok csak az ország kisebb térségeiben zavarták meg a nyárra jellemző 30 C feletti nappali hőmérsékletet. A tartósan száraz időben alig van éjszakai harmatképződés, emiatt az időjárás most elsősorban a kártevőknek alakul kedvezően.

Szőlő: van ahol a feketerothadás szüretel

2018. július 12. 05:50

Kertészeti kultúrákban a csapadékosabb vidékeken a hosszú ideig tartó levélnedvesség igen kedvező feltételeket teremt az alma- és körtevarasodás fertőzés terjedéséhez. A betegség egyaránt veszélyezteti a lombozatot és a gyümölcsöket.

Lehullott a szilva levele - ez normális jelenség augusztusban?

2018. július 30. 07:57

S. Mária kérdése: Szilvafáim levelein először sok apró lyukat láttam, később narancsvörös foltokat, most pedig drasztikusan elkezdett hullani a levele. Öntözöm a növényeket, így nem lehet kiszáradás. Vajon mi lehet a baj?

Nagyon sok a moníliás fertőzés

2018. szeptember 13. 07:00

Szeptember első dekádját a csendes, nyugodt nyárvégi időjárás jellemezte. A nappali hőmérséklet általában 25-30 0C között mozgott, éjszakánként viszont már nem volt több 10-15 0C- nál. A levegő magas páratartalma miatt éjszakánként erős harmatképződést lehetett tapasztalni. A kedvező időjárás nem akadályozta a mezőgazdasági munkákat. Jó ütemben halad a szőlő szürete és a téli alma betakarítása.