Ház, táj

Metszés tavasztól télig I. rész – mit metsszünk télen?

Agrofórum Online

A metszés sikere az időzítésen múlik: ha a megfelelő időben végezzük, gyümölcstermő növényeink bőtermők, dísznövényeink pompásak és egészségesek lesznek. De mitől függ, melyik növényt mikor metsszük? Mely növények metszésének van itt az ideje télen?

A metszés helyes időzítése a növények növekedési ciklusának ismeretén alapszik. Amennyiben rosszkor végezzük el a műveletet, a növény összes virágrügyét levághatjuk. Ha jókor metszünk ugyan, de nem figyelünk a körülményekre, akár kórokozókat is átvihetünk egyik növényről a másikra, illetve ha nem nézünk utána az elkövetkezendő napok időjárásának – különösen télen –, a növényünk ki is fagyhat.

Ahhoz, hogy ezeket a hibákat elkerüljük, a körülmények ismeretén kívül tehát a növények növekedési ciklusa adja az alapot: télen vagy tavasszal nyíló fás szárú növényeink (fák, gyümölcstermő bokrok) virágaikat az idősebb ágakból eredő hajtásokon nevelik. A lágyszárú évelők és a nyáron virágzó cserjék hajtásain egyetlen növekedési periódusban fejlődnek virágok. A virágzás idejének ismeretén túl fontos eldöntenünk, mi a célunk a növénnyel, ugyanis ugyanannak a növénynek más évszakban végzett metszése más eredményt hoz.

A fás szárú növények nyugalmi állapotban végzett metszése általában a vegetatív fejlődést segíti (leveles hajtások erőteljes növekedése), a nyár közepén végzett művelettel az erőteljes növekedésű hajtások fejlődését megállítva a generatív fejlődés lesz túlsúlyban (bőséges virágzást indukálunk).

A virágzás ideje és a célunk ismerete után lássuk, milyen szerszámokra lesz szükségünk a különböző műveletekhez.

Megfelelő eszközök nélkül egy tapodtat sem!

Egy jó minőségű metszőolló megfelelő tárolás és használat mellett éveken keresztül megbízható segédeszköz lehet, ezért egy növényektől népes kert esetében szükséges beruházást jelent. Vastagabb ágak eltávolításához beszerezhetünk egy ágvágó fűrészt vagy ágvágó ollót – édesapám műhelyében mindkettő kéznél van, nem is lehet máshogy karbantartani a gyümölcsöskertet és a fűzfánkat. Sövények karbantartásához a legpraktikusabb megoldás egy sövénynyíró olló. Kertészeti árudákban, gazdaboltokban, áruházak kertészeti részlegein ma már nagy választék vár minket a metszési műveletek eszközeiből.

Szükséges a jó minőségű metszőolló

Megvannak az eszközök, utánanéztünk a növény növekedési periódusainak (különös tekintettel a virágzásra), és tudjuk, mi a célunk ebben az évben a növényünkkel. Most tételesen végigvesszük, melyik növények metszésének van itt az ideje télen.

Itt az idő!

Decembertől februárig az alacsony hőmérséklet és kevesebb fény miatt a legtöbb kertben nevelt növény nyugalmi állapotban van. Az első és legfontosabb szabálya a télen végzett metszésnek, hogy semmilyen növényt ne metsszünk, ha a következő három napban az előrejelzés fagyra hívja fel a figyelmet. Még fasebkezelő alkalmazásával is kockázatos, ha nincs ideje a növény visszavágott ágrészének lezáródni.

Amit télen metszünk (a fent említett körülményekre fokozottan ügyelve):
fiatal, lombhullató díszfáinkat és cserjéket: eltávolítjuk a túl vékony ágakat, az erősebbeket a hosszuk feléig visszametszhetjük, de nem kötelező (pl.: cserszömörce, borbolya, magnólia),
nyáron virágzó cserjéinket (pl.: nyári orgona, bugás hortenzia, bokorrózsa) közvetlenül a tavaszi növekedés kezdete előtt,
gyümölcstermő bokrainkat (pl.: fekete ribiszke, kék áfonya), az őszi málna vesszőit erősen visszavágjuk, a talaj szintje felett max. 5 cm-es vesszőmaradványt hagyva,
nyírfát, diófát,
szőlő oldalirányú hajtásait,
almafát, körtefát,
a füge rosszul fejlődő ágait távolítjuk el, ami a formázást szolgálja.

Gyümölcstermő fáinkat a bő termés érdekében évente meg kell metszenünk. Különösen ügyeljünk azokra az ágakra, melyek elhaltak, vagy betegséget, esetleg telelő kártevőt észlelünk rajtuk. Az egymást keresztező vagy egymáshoz érő ágakat is távolítsuk el azokkal együtt, melyek a fa közepe fele kezdtek el nőni. Rövidítsük meg a tavalyi hajtásokat, az idősebb fákon ritkítsuk meg a vesszőket.

NE metsszük!

Azoknak a növényeknek nincs szüksége téli metszésre, amelyeket a meglévő külső hajtásrészeik megvédik a legnagyobb téli hidegektől is, így bármilyen beavatkozással többet ártunk, mint használunk. Ilyen növények:
a nem télálló cserjék: selyemmályva, levendula, zanót, macskahere, teamirtusz, kefevirág,
örökzöld cserjék: rododendron, veronikacserje, babérhanga, kőtörőcserje.

A cseresznyét, szilvát a nyugalmi időszakban terjedő gombabetegségek miatt nem szerencsés ilyenkor metszeni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tökfélék mindenhol – a lopótök, a laskatök és a luffatök

2024. november 12. 05:40

A tökfélék között is nagy térigényűnek számít a lopótök, a laskatök és a luffatök. De nem ez az egyetlen különlegességük: mi mindent lehet készíteni a lopótökből, mi a különbség a laskatök és a fügelevelű tök között, és hogyan készíthető a luffatökből szivacs?

Mit jelent a hideg és a meleg komposztálás?

2024. november 5. 05:40

A komposztálás egy olyan eljárás, amely természetes biológiai folyamatokon alapul, és amelynek eredményeképpen humuszképző anyagok és szervetlen ásványi sók keletkeznek. Ezen belül megkülönböztetünk hideg és meleg komposztálást.

Őszi termések a lakás díszeire – díszítsünk a természet ajándékaival!

2024. október 29. 05:40

Csodálatos kirándulásokat lehet tenni az őszbe burkolózó erdőkben, mezőkön és az utak mentén számos kincsre bukkanhatunk. Ha tehetjük, gyűjtsünk mi magunk bogyókat, terméseket az asztali- és ajtódíszeinkre!

Körültekintésre int a Nébih: jelentősen megnövekedett a gombamérgezések száma!

2024. október 27. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ismételten felhívja a gombagyűjtők figyelmét, hogy minden esetben mutassák be gombaszakértőnek a begyűjtött gombafajokat!

Élőhely-rekonstrukció a hazai erdőkben

2023. június 29. 05:37

Ahogy sorra meglátogatjuk a tájvédelmi körzeteket, arborétumokat, nemzeti parkokat, vadasparkokat, egyre több helyen fektetnek energiát abba, hogy a látogatók megértsék a természeti környezet védelmére irányuló törekvéseket. A hazai erdők élőhely-helyreállítása is ezek közé a folyamatos munkálatok közé tartozik.

Behurcolt növényfajból özönnövény II.

2023. március 1. 05:36

Milyen ipari felhasználásra szánták a selyemkórót? Hol okoz nagy gondot a Kínában őshonos sárga selyemmályva, és hogyan veszélyezteti a biológiai sokféleséget az ártéri japánkeserűfű? Ismét az özönnövények nyomában vagyunk.

Sziklakert újratöltve

2022. április 1. 07:37

Hogyan leheljünk életet egy elhanyagolt sziklakertbe? Nézzük lépésről lépésre, miként varázsoljuk ismét üde színfolttá!

Mérgező gyomnövények II. – nadragulya, foltos bürök, kaukázusi medvetalp

2021. március 29. 04:39

Ne adjunk esélyt a mérgező gyomnövényeknek, hogy a kertünkbe kerülve vagy a tavaszi-nyári kirándulásaink alkalmával érintkezésbe kerüljünk mérgező hatóanyagaikkal. Ismerjük meg a leggyakrabban előforduló fajokat, hogy idejében felismerjük őket és megelőzhessük vagy hamar orvosolni tudjuk a bajt!