Ház, táj

Zöldségnövények termesztése kis helyen, virágtartóban – a gyakorlat

Agrofórum Online

Melyik zöldségnövény-fajt és –fajtákat termeszthetjük sikeresen kis helyen, akár az erkélyen? Melyik növényeket neveljük cserépben, virágládában, függőkosárban vagy termesztőzsákban?

Az előző cikkben felmértük már a rendelkezésre álló hely lehetőségeit, és meghatároztuk, milyen a megfelelő virágtartó a kis helyen történő növénytermesztéshez. Most vegyük sorra, hogy az egyes virágtartókba milyen növényeket érdemes nevelni, és miben áll a gondozás és a növényvédelem sikere.

A függőkosártól a termesztőzsákig

A függőkosarainkba bátran ültessünk olyan zöldségféléket, amelyeknek vannak csüngő habitusú fajtái (pl.: csüngő paradicsom- és szamócafajták), vagy olyanokat, amelyek viszonylag kisméretűek maradnak (pl.: törpe növekedésű zöldbab, többször vágható levélsaláta).

Virágcserepekbe is ültethetünk egy-egy növényt, így saját, külön életterük van, nem nőnek egymás nyakára, és könnyebben hozzáférünk a növényekhez a gondozás során. Virágcserépbe történő ültetésre alkalmas lehet a chili és a szamóca is.

Virágládákba szabadabban garázdálkodhatunk, ide kerülhet levélsaláta, retek, újhagyma, cékla, gömbölyű sárgarépa, de még a determinált növekedésű paradicsom is.

A borsó-és babféléket, padlizsánt, cukkinit, a folytonnövő paradicsomot és a paprikát nagyobb virágtartóba szükséges ültetni. Ezeket a növényeket többet kell öntözni, és a támasztékukról se felejtsünk el gondoskodni (ehhez megfelelő bambusz-, fa- vagy műanyag támasztékok többféle méretben kaphatóak a kertészetekben).

Főként a burgonya kis helyen történő termesztéséhez találták ki a termesztőzsákot. A termesztőzsák segítségével a kis helyen termesztett krumpli nevelését és a gumók betakarítását egyszerűbben meg lehet oldani. A henger alakú termesztőzsák mérete általában 45x34x34 cm-es, ebbe 3-4 db vetőgumót helyezzünk. A zsákot oldalt két masszív fogantyúval látják el, egyik oldalán pedig felnyitható nyílás segíti a gumók betakarítását a zsákból.

Ennek a zsáknak a gombatermesztésben alkalmazható fajtáját is széleskörűen alkalmazzák olyan gombafajok esetében, amelyek a zsákból és annak oldalfalán teremnek (pl.: laskagomba, pecsétviaszgomba, shittake gomba).

A fenti felsorolásból a következő összesítő táblázatban láthatjuk csoportosítva a növényeket:

VirágtartókAlkalmas zöldségek
Függőkosárcsüngő paradicsomfajták csüngő szamócafajták törpe növekedésű zöldbab levélsaláta
VirágcserépCsili Szamóca
VirágládaRetek Újhagyma Cékla Sárgarépa Levélsaláta Determinált növekedésű paradicsom
Nagyobb virágtartóPadlizsán Cukkini Paprika Folytonnövő paradicsom Borsó Bab
TermesztőzsákBurgonya

Jó tanács a kezdetekhez

Miután beszereztük a virágtartókat, és látjuk, mennyi növényt tudunk bennük tisztességesen felnevelni, indulhatunk a vetőmag-beszerző körútra. Érdemes először olyan növényekkel próbálkozni, amelyek gondozása egyszerűbb és 1-2 hónap alatt már szedhetők (pl.: retek, spenót), hogy megjöjjön a kedvünk a folytatásra.

Jó tanács: ha nagyon belejöttünk, és szeretnénk kipróbálni további növények termesztését, akkor használjuk ki, hogy tavasszal már javarészt kiürülnek a rövid tenyészidejű növények otthonai (pl.: retek, spenót, cékla, fejes saláta), így további növényfajok palántáit (pl.: paradicsom, csili, szamóca) is ültethetjük a helyükre, hogy egész évben biztosítsuk a zöldségellátást. Ha szeretnénk különböző fajtákkal kísérletezni, akkor minden évben változtathatunk a kínálaton – próbáljunk ki különleges zöldségfajtákat is!

A megfelelő ültetőközeg

Az erkélyen történő zöldségtermesztéshez használjunk jó minőségű palánta- és magvető földet. Ez az ültetőközeg bővelkedik a leginkább a gyökérképződéshez és a növényvédelmi szempontból kritikus kezdeti növekedéshez szükséges tápanyagokkal.

Ez a termesztőközeg tartalmaz tőzeget, agyagot, folyami homokot, valamint a szervesanyag-bázist adó komposztált marhatrágyát, komposztot vagy gilisztahumuszt.

A palántázáshoz vásárolt földkeverék szervesanyag-tartalmának (m/m%) legalább 70%-nak kell lennie, a nitrogén-tartalmának (N) legalább 1,0 m/m%-nak, a kálium-tartalmának (K2O) 0,3 m/m%-nak, a foszfor-tartalmának (P2O5) pedig 0,1 m/m%-nak kell lennie. A termesztőközeg kémhatása (pH) 6,6 ± 0,5 körüli.

Amire egész évben figyeljünk – gondozás és védelem

Az erkélyen, kisebb helyen termesztett növények jobban ránk vannak utalva, mint a kertben nevelkedők: nagyon oda kell figyelnünk a víz-és tápanyagigényükre, kevésbé viselik el, ha kiszárad a földjük, de ettől nem kell megijedni! Ha akár egyszer is kimaradt az öntözés, vagy nyaralás alatt nem tudtunk megkérni senkit a locsolásra, utólag ne akarjuk pótolni a vízmennyiséget, mert berohad a növények gyökere! Folytassuk annyi vízzel az öntözést, amennyit a növény igényel.

Sajnos az erkélyen nevelt növényeknél is számolnunk kell az esetlegesen megjelenő betegségekkel és kártevőkkel. Ha időben észleljük a hívatlan látogatókat, hatékonyabban és eredményesebben védekezhetünk ellenük, ezért is éri meg mindennap egy kevés időt fordítani a növényeink vizsgálatára – ha bármilyen rendellenességet, eltérést tapasztalunk, igyekezzünk kideríteni az okát! Saját és családunk egészsége érdekében a legokosabb, ha kis helyen nem próbálkozunk növényvédő szerek bevetésével, de erre az esetek nagy részében nincs is szükség, ha idejében észleltük a károsítót.

Külön-külön mindegyik károsítóra most nem térnék ki, de egy gyakori nemkívánatos vendéget kiemelnék a sok közül: a takácsatkáknak (amelyek közül a legelterjedtebb a közönséges vagy kétfoltos takácsatka) több száz gazdanövénye van, és különösen kedveli a zöldségnövények közül a paradicsomot, a paprikát, a babot és az én tapasztalataim szerint az epret is. Ha a levél színén apró halvány foltokat látunk, a levél fonákán pedig nagyon finom, pókhálószerű képződményt, biztosak lehetünk benne, hogy megfertőzte a növényünket. A takácsatkák táplálkozásukkal (szívogatásukkal) gyengítik a növényt, és súlyos fertőzés esetén a növényi fejlődésben zavar támadhat, a levelek elszáradhatnak. Sajnos kevés lehetőségünk van az erkélyen a védekezésre, mindenesetre gyéríthető a számuk egy alapos zuhannyal vagy nedves törlőruhával történő tisztítással. Az elszáradt, atkáktól hemzsegő leveleket távolítsuk el a növényről! Atkaölő szereket zárt térben egyáltalán ne, gyerekes családoknál az erkélyen sem ajánlott alkalmazni!

A kemény munka gyümölcse

A legfinomabb levesek, a legkarakteresebb köretek és a legízletesebb egytálételek készülhetnek az erkélyen termett zöldségfélékből egész évben. Szívből ajánlom a zöldségeinkből nyári menünek a cukkinis-padlizsános lecsót, vagy a bohókás cukkinigondolákat. Még ha csak egy vagy két evésre elegendő belőle a családnak, akkor is megéri a fáradozást.

Eredményes és örömteli tervezést és növénynevelést kívánok minden vállalkozó szellemű növénybarátnak!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Két új, növényvédő szernek nem minősülő, növényvédelmi hatású anyag került fel a hivatalos listára

2024. november 25. 05:40

A magnézium-hidroxid és a takarmánybaltacim-pellet is bekerült az Európai Unió nyilvántartásába, mint növényvédelmi hatású egyszerű anyag. A hivatalos értékelés során meghatározzák, hogy mekkora dózisban, és milyen növénykultúrában alkalmazhatók.

Tökfélék mindenhol – az óriástöktől a pézsmatökig

2024. november 18. 05:40

Nem maradhat ki a felsorolásból a téli tökök színes és kilogrammokban gazdag csoportja sem: most jön az óriástök, a pézsmatök, a Hokkaido-tök és a Halloween-tök is.

Tökfélék mindenhol – a lopótök, a laskatök és a luffatök

2024. november 12. 05:40

A tökfélék között is nagy térigényűnek számít a lopótök, a laskatök és a luffatök. De nem ez az egyetlen különlegességük: mi mindent lehet készíteni a lopótökből, mi a különbség a laskatök és a fügelevelű tök között, és hogyan készíthető a luffatökből szivacs?

Mit jelent a hideg és a meleg komposztálás?

2024. november 5. 05:40

A komposztálás egy olyan eljárás, amely természetes biológiai folyamatokon alapul, és amelynek eredményeképpen humuszképző anyagok és szervetlen ásványi sók keletkeznek. Ezen belül megkülönböztetünk hideg és meleg komposztálást.

Kiültethető már a paradicsom palánta?

2020. április 29. 10:16

Kiültethetőek már szabadföldre paradicsom palántáim? Hogyan ültessem el őket és mire figyeljek ápolásuk során?

Mikor fejtrágyázzuk zöldségnövényeinket?

2019. június 9. 05:38

Szakcikkünk a trágyázás időzítésének és a tápanyagok megosztásának fontosságát ismerteti a szabadföldi zöldségtermesztésben.

Palántanevelés otthon? Mikor és hogyan? Mire figyeljünk?

2020. március 7. 09:17

Még sosem voltak palántáim. Érdemes laikusként is belevágni a palántanevelésbe? Mire kell figyelnem?

Mikor ültethetők ki a kertbe a palánták?

2023. március 6. 04:36

Saját vetésből származó palántáim elég nagyra megnőttek már, a rendelkezésre álló helyüket is kinőtték. Mikor ültethetők a kertbe? Esetleg fátyolfóliás takarással kihelyezhetők már most is?