Házikert

3 zöldség, amit ősszel is vethetünk

Agrofórum Online

Ki mondta, hogy ősszel nem lehet vetni zöldséget? Vannak bizony olyan zöldségfélék, amit kifejezetten ajánlott ősszel vetni, nemcsak télállósága miatt, hanem azért is, mert akkor a késő őszi időszakban is hozzájuthatunk általuk a friss zöldségekhez.

Retek

A retek az utóbbi időben az a szeszélyes növény lett, ami a tavasszal hirtelen beérkező melegekre már virágzással reagál gumósodás helyett. Így a retekfej növelése helyett sokszor már csak egy felmagzott növényünk lesz. Ellenben, ha ősszel vetjük augusztus végétől szeptember végéig, akkor még hónapos retket simán szüretelhetünk! Főleg a magaságyásokban és a mélymulcsos ágyásokban fogunk szerencsével járni, mert ott magasabb a talajhő a sima szabadföldi termesztéshez képest. Azért a csírázáshoz nem árt a meleg, de napközben még bőven van annyi hő, hogy szépen fejesedjen a retek a földben.

Rukkola és tél alá vetett tépősaláta

A rukkola és a tépősaláta az az aduász, amit évek óta augusztus végén vetünk. Miért? Mert ilyenkor a nyári meleget kedvelő földibolhák már nem károsítják, vagy legalábbis eléggé meggyérültek, másik ok, hogy a hidegben is szépen fejlődik.

A késő ősszel vetett tépősaláta a hótakaró alatt is szépen képes áttelelni akkor is, ha már leveleket hozott. Bármilyen meglepő, nem fagy el. Így enyhébb teleken mi télen is tudjuk szedni, illetve az első koratavaszi zöldségeket tiszteljük benne magaságyásainkban.

Újhagyma

Az újhagyma azért nagy kedvencünk, mert gyakorlatilag egész évben vethető. Enyhébb teleken, ha védettebb helyre duggatjuk, akkor még a zöld levei sem fagynak el. Erre pár éve már mi is rendre duggatunk el augusztus végén, szeptember közepén újhagymának valót. Mivel a talajban még van annyi hő, hogy szépen elkezdjen növekedni, a csapadékmennyiség is kedvező lehet, így az újhagyma akár novemberben is szüretelhető.

Az újhagyma és más hagymák is gazdagok vitaminokban és ásványi anyagokban, így ajánlott is a hagymafogyasztás és termesztés. A fokhagyma és vöröshagyma azért már egy szeszélyesebb verzió, őszi duggatásnál maradjunk csak a friss újhagymánál.

Bár most csak három számunkra is fontos zöldségnövényt említettünk, mint ősszel is vethető, de azért nem árt ha tudjuk, hogy ezen kívül számos más zöldséget is vethetünk ilyenkor. Egy rövidtenyészidejű fehérrépa, egy metélőpetrezselyem, egy karalábé vagy spenót is könnyebben termeszthető, ha őszre időzítjük. Ugyanígy a brokkoli is édesebb és ízletesebb lesz a hideg közeledtével és szebben is fejesedik.

Citrusok nevelése: így érzi jól magát cserépben

2025. május 13. 14:10

Mivel Magyarországon a tél hideg, a nyár pedig nem mindenütt kielégítő, így a citrusok nevelése szabadföldben kerülendő.

Waxvirág: nem csupán a virágkötők kedvence

2025. május 13. 05:40

Ismerje meg most közelebbről a waxvirágot vagy viaszágat, ezt a sokoldalú, mégis könnyen gondozható növényt!

Boglárka gondozása: így lesz hosszú a virágzása

2025. május 12. 16:10

A boglárka (Ranunculus asiaticus) színpompás virágai tavasszal igazi látványosságot jelentenek a kertben vagy a balkonon.

Mókus a kertben – aranyos látogató vagy bosszantó vendég?

2025. május 12. 11:10

A vörös mókus őshonos faj Magyarországon. Főként erdős területeken él, de egyre gyakoribb vendég a kertekben is.

Készüljön már most a júliusi munkákra!

2019. június 21. 11:35

Július hónapban rendszerint igen magas hőmérséklet uralkodik hazánkban, ezért az öntözésre kiemelt figyelmet kell fordítani, legyen szó zöldségről, vagy éppen gyümölcsről.

Búcsút mondhatunk a zöldség-gyümölcs műanyag csomagolásnak

2024. március 8. 11:10

Környezetvédelmi okokból száműzné a boltokból a friss zöldség-gyümölcs kategória műanyag csomagolását az Európai Unió. Más élelmiszer-kategóriákra nem vonatkozna a tiltó rendelkezés.

Folyamatosan növelik az üvegházak számát Oroszországban

2019. február 24. 11:32

Az idei nagy előrelépés előzménye, hogy az elmúlt évben az orosz üvegház-kapacitás 300 hektárral 2500 hektárra növekedett.

Természetes bevonatok segíthetnek az élelmiszer-pazarlás csökkentésében

2021. május 16. 04:38

A termékvédelem egyik módszere olyan bevonatok alkalmazása, amelyek hosszabb távon megakadályozzák a vízveszteséget, és lassítják a betakarítást követő bomlási folyamatokat, így meghosszabbítják a termékek eltarthatóságát.