21℃ 13℃
április 24. György, Fidél, Debóra
Házikert

A madáretetés szabályai házikertben

Agrofórum Online

Mivel télen nem minden madarunk vonul el melegebb tájakra, így időszerű lehet a madáretetéssel is foglalkozni.

Az itt maradó madarak mellett természetesen Északról is érkeznek nálunk telelő madarak. A madarak megfigyelése és etetése a kisgyermekeknek is egy érdekes feladat, így minden kertbarátot csak bíztatni tudok, hogy szoktassa oda a madarakat a kertjébe!

Az sem mindegy, hogyan etetjük a madarakat, így ezen a listán fogunk sorba menni az MME ajánlása szerint. Az interneten sok információ kering, de nagyon sok a félrevezető, így hiteles forrásként ebben a témában is a MME – Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületet érdemes követni.

Alapvető tudnivalók madáretetésről

Alapvető tudnivaló, hogy a természet úgy alkotta meg a szabályait, hogy harmonikusan működnek, és ez a madarak világában sincs másképp. A madarakat amúgy nem kellene etetni, ha természetesebb életkörülmények lennének manapság. A madarak gond nélkül továbbrepülnek, ha egy terület táplálékbázisa megcsappan, emiatt nem kellene aggódjunk.

Ha mégis etetnénk és odaszoktatnánk magunkhoz a madarakat, akkor az első tartós fagyoktól március második feléig tart nagyjából az etetési időszak.

Az első tartós fagyoktól március második feléig tart nagyjából az etetési időszak (fotó: Pixabay)

Fekete napraforgó, némi gyümölcs és állati zsiradék elegendő a madáretetéshez, nem kell több ezer forintos csilivili etetőben és magkeverékekben gondolkodni.

Ha már viszont a gyümölcsöket említettem, ez nem narancsot és banánt jelent, hanem almát és természetben szedhető bogyókat inkább!

Etető mellé itatóról is gondoskodni kell

A téli madáritató nagyon vonzó a madarak számára, sokkal érdekesebb lehet, mint maga az etető.

Amire a költési időszakban is figyelni kell

Ritkán említett, de annál fontosabb dolog: a költési időszakban már semmiképp se etessük a madarakat, mert a kis fiókák nem képesek megemészteni a magkeverékeket és tömeges pusztulásukhoz fog vezetni a jószándékkal kikövezett út is.

Nem az etetés a cél!

Most, hogy az alapvető etetési kérdéseket összefoglaltam, maradt a végére még egy fontos információ, melyet sokan tévesen közelítenek meg.

A madaraknál az etetéssel nem az a cél, hogy életben tartsuk őket, hanem az, hogy magunkhoz közelebb csalogassuk!

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Ginkgo biloba a kertbe: így ültessük és gondozzuk a páfrányfenyőt!

2025. április 22. 11:10

A Ginkgo biloba, más néven páfrányfenyő, a világ egyik legrégebbi fafaja, ami jól viseli a városi légszennyezettséget és a talajsótartalom ingadozását is. Ha egyszer meggyökeresedik, az aszályt is könnyedén átvészeli.

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Miért praktikus a hügelkultur?

2025. április 21. 05:40

Egyre több kertben építenek dombágyást (hügelkultur), melynek sok előnye van, főleg most a változó klímaviszonyok mellett. Lássuk az előnyeit!

Agrofórum metszésiskola - Alma termőkaros orsó fenntartó metszés

2019. március 24. 06:36

Hogyan kell megmetszeni tavasszal az almafát, hogy bő termésünk legyen? Melyek a termő részek, és mit kell levágni, illetve meghagyni? Mi az a termőkaros orsó forma? Az Agrofórum metszésiskolája hasznos tippeket ad dr. Szalay László közreműködésével. Az alma termőkaros orsó formájának fenntartó metszése szakszerűen.

Miért barnul meg az alma gyümölcshúsa a magház körül?

2024. január 21. 04:38

A tavalyi almatermések húsa belül megbarnult, a héjon semmi tünet nem látható, ránézésre egészségesnek látszanak a gyümölcsök. A barnulás a magok körül fejlődött ki, nem egyenletes a megjelenése. Mi lehet a baj? Szeretném a jövőben megelőzni a betegséget.

Hogyan érdemes metszeni a szuperintenzív almaültetvényben? - Tanácsok a KITE-től

2023. március 19. 17:38

Poór Miklós és fia, Poór Péter családi gazdasága régóta a KITE Zrt. technológiai partnere. Idén egy 2019-es telepítésű almaültetvényüket látogattuk meg Nyírmadán.

Fókuszban az almalisztharmat

2018. május 24. 10:42

A gyümölcsösök aktuális növényvédelmi problémáira és a lehetséges megoldásokra hívjuk fel a szakemberek figyelmét szakcikkünkben.