13℃ 6℃
március 31. Árpád, Benjámin, Benő
Házikert

Gyümölcsfák: mi a teendő szüret után?

Agrofórum Online

A szüret után sem ér véget a gyümölcsfákkal a teendő, mert jön a lombhullástól rügyfakadásig tartó időszak, melyben rengeteg dolgunk van, akár kiskerttulajdonosként is.

A legtöbb tévhit abból keletkezik a kiskerttulajdonosok fejében, hogy leterem a sok szép, napérlelte gyümölcs, és ott lehúzzuk a rolót, nincs több teendőnk a gyümölcsfákkal. Maximum egy lemosó permetezés, és kész. De persze a valóság ennél sokkal izgalmasabb és teendőkben dúsabb, ha a következő évben is sok termést szeretnék szüretelni.

Kihívások minden évben lesznek

Az egyik alapvető tézis, hogy minden év más és erre a fákat is érdemes felkészíteni. A gyümölcsök szürete után például a fák körüli teendők közé tartozik a következő év növényvédelmének megalapozása: szedegessük le a gyümölcsmúmiákat, apró, fán maradt terméseket. Ezek a pici termések várhatóan úgysem fognak beérni, de még kompótba akár jók is lehetnek, a beteg gyümölcsöknek meg nincs is helye a fán ilyenkor, mert csak fertőzési gócpontokká válnak.

Mivel az elkövetkező években sem számíthatunk sok pozitívra az aszály enyhülésében, így a fákat érdemes felerősíteni. Akár hisszük, akár nem, a fák esetében is az erősebb növények jobban ellenállók lesznek a fertőzésekkel szemben, a kártételek kiheverésére alkalmasabbak, de jobban fogják tűrni a téli fagyokat és a nyári kánikulákat is.

A fák felerősítését szervestrágyázással érhetjük el az őszi hónapokban. Ezt a szervestrágyázást viszont ősszel és tavasszal is elvégezhetjük.

Lombhullás után ugye nem tudunk már lombtrágyázni – bár ez sokak fejében még nem általános tudás, de másképp kell megoldani a fák felerősítését.

Télen minden évben reménykedünk a megfelelő csapadék és hómennyiségben, de ha le van tömörödve a talaj a fák között, akkor ennek a plusz csapadéknak a talajba, gyökérzónába való szivárgásában is aligha bízhatunk. Ilyenkor a talajművelési módunknak megfelelően érdemes lehet fellazítani a fák körüli részeket. Egy no-till technológiánál az ásóvillával is meglazíthatjuk a talajt. Így a téli csapadék jobban a talaj rétegeibe tud szivárogni és nem párolog el szeles idő esetén sem a légkörbe. (Legalábbis nem olyan mértékű lesz az elpárolgás, mert párologni természetesen mindig fog.)

Számos feladatot el kell végezni ősszel a gyümölcsfák körül, ha a következő évben sok termést szeretnék szüretelni

Szakszerű metszés a termésfokozásért, a növényvédelemért és a termésmennyiség beállításáért

A téli metszés még mindig nem annyira bevett szokás a gyümölcsfák esetében (nem minden gyümölcsfajnál kell), mint nyugati országokban és más korszerű termesztéstechnológiát ismerő országokban. A téli metszésnek sok jótékony hatása van. Egyrészt a befelé menő ágakat lehet könnyebben kiszedni és a fák térállását is jobban tudjuk szabályozni, ráadásul ismerve saját növényvédelmi módszereinket, lehetőségünk van a fákat lazítani, ritkítani.

Minél jobban át tudja fújni egy fát a szél és körbe tudja járni a nap, annál kevesebb növényvédelmi problémánk adódik, és annál egyöntetűbb és egyenletesebb lesz az érés is.

Ismerve a növények nedvkeringését, akár tápanyagtolulás is elérhető szakszerű metszéssel, ha a hajtásvégeket megfelelő módon, a fajra és fajtára jellemzően megkurtítjuk. Így nagyobb szemű termések várhatók, ami nemcsak a házikerti szinten a fogyaszthatósági élményt növeli (nagyszemű cseresznye, meggy példáján), de akár a piacosságra is jó hatással van, és akár az ízekre is.

Őszi ültetésű gyümölcsfák

Ősszel van a gyümölcsfák egyik ültetési ideje is. Ilyenkor pótolhatjuk a kiszáradt fákat is, a kertészetek megtelnek ebben az időszakban gyümölcsfákkal.

Meszezzük-e a fák törzsét?

A fák törzsének meszezése egyrészt azért ajánlott, mert a téli meleg lassabban melegíti fel a kérget, így késleltethető a kihajtás és a nedvkeringés megindulása, ami a fagykárok enyhítésében játszik nagy szerepet, de a mész fertőtlenítő hatással is bír, ami a kéregben tanyázó, áttelelésre készülő kártevők és kórokozók ellen is egyfajta védelmet nyújt.

Ugyanígy az őszi munkákhoz tartozik a vadkár elleni védőhálók felhelyezése is, hiszen téli időszakban csökken a vadak természetben előforduló táplálékainak mértéke, és egyre több a vadkár a gyümölcsösökben is ezáltal.

Japán lonc tavasszal: így készítsük elő a támrendszert!

2025. március 30. 11:10

A japán lonc természetéből fakadóan indás növekedésű, ezért csak akkor mutatja meg teljes szépségét, ha van mihez kapaszkodnia. Egy megfelelően kialakított támrendszer nemcsak támaszt nyújt a növénynek, hanem segíti annak formás növekedését is.

A vadvirágokat érdemes most elvetni a fenntartható kerthez

2025. március 30. 05:40

A vadvirágok vetése első gondolatra egyszerű lehet, hiszen csak elszórjuk a magjaikat a gyepbe és kész is, hiszen a természet is így tesz. Bár nem járunk messze az igazságtól, de ez azért csak részben fedi a valóságot!

Tavaszi átállás: így szoktassuk ki növényeinket a kertbe!

2025. március 29. 16:10

Minden fagyokra érzékeny, bent teleltetett növény számára fontos a megfelelő akklimatizálás és gondozás az első hetekben a kihelyezést megelőzően.

Vegyeságyás: amikor nem a nagykönyv szerint készül el egy kert

2025. március 29. 05:40

A vegyeságyások lényege, hogy kombináljuk a hasznos növényeket a dísznövényekkel, és mégis egy állandóan jól kinéző alkotás a végeredmény.

Így olvadt össze a DuPont és a Dow - Porfólió Farm bemutató Dombóváron

2018. október 8. 06:08

2019 júniusában lesz önálló, tőzsdén forgalmazott vállalat, de a DuPont és a Dow egyesülésével létrejött Corteva Agriscience™ Magyarországon is bemutatkozott.

Intenzív búzafajtákhoz hatékony növényvédelmi technológia

2021. április 22. 10:48

2021. március elején az látszott, hogy a tél hiánya miatt ismét számítani lehet a kórokozók korai megjelenésére. A különböző szintű védekezési programokhoz a Bayer 2021-ben négy kalászos fungicidet ajánl.

Hogyan gondozzuk tavasszal a muskátlit?

2023. április 20. 04:38

Szeretnék tájékozódni a muskátli ápolásával kapcsolatban. Kérem segítségüket, hogy miként gondozzuk tavasszal a muskátlit?

Gabonatarlók – növényvédelem

2018. október 8. 07:47

A betegségek kórokozóinak fennmaradását, továbbszaporodását és terjedését egyaránt elősegíthetik a tarlók. Ezt kétféle úton valósíthatják meg: ez egyik út a visszamaradt fertőzött tarlómaradványok jelenléte, a másik lehetőség az árvakelések megjelenése. A szerzők a tarlók állapotának a növénybetegségekre és az állati kártevőkre gyakorolt néhány hatására hívják fel a figyelmet.