Ház, táj blog

Kerti kalendárium – májusi teendők a gyümölcs- és díszkertben

Agrofórum Online

Hogyan élesszük fel a szunnyadó szobanövényeinket a tavaszi zsongásban? Kivihetjük már a teleltetett növényeket? Mi a helyzet az egynyári virágokkal és a tavaszi hagymásokkal, és milyen teendők várnak ránk a gyümölcsösben?

Csak megbízható helyről!

Egész tavasszal újíthatunk a kertünk növényállományán: ültethetünk egynyári dísznövényeket, évelőket és díszcserjéket, gyarapíthatjuk a gyümölcsfák sokaságát, vethetünk fűmagot, és folyamatosan ültethetjük ki a veteményesbe a palántákat. Mindegy, milyen növényről van szó, a legfontosabb, hogy egészséges legyen!

Bármilyen szaporítóanyagról (pl. mag, hagyma) vagy növényről legyen szó (gyümölcsfa, díszfa, cserje, palánta), mindenképpen megbízható helyről vásároljuk meg őket! Mindig ellenőrizzük, hogy a növény lombozata egészséges, a fajra jellemző színű (palánták és fiatal növények esetében ez általában sötétzöld) legyen, gyökérzetének színe pedig legyen fehéres és sűrűn elágazó. A megnyúlt, beteg, barna vagy sárga színű foltokkal tarkított lombozatú növényeket ne vásároljuk meg!

Gyümölcsös

Sajnos az idei tavasz sem tette lehetővé a határtalan örömöt: a kajszi virágzásának közepén érkezett megint az éjszakai fagy. Egy kis vigasztalásul szolgálhat, hogy a kártevőknek és a kórokozóknak sem tettek jót a márciusi és áprilisi időjárási meglepetések, de továbbra is éberen kell figyelnünk a gyümölcsfáink állapotát és a környező növényzetet: ne hagyjuk a gyomokat elszaporodni! Sarabolóval tisztítsuk meg a gyümölcsfák és gyümölcstermő bokraink gödrét, és a csapadék nélküli hetekben bőséggel pótoljuk az elmaradt esőt öntözéssel!

A virágzó gyümölcsfákat idén sem kímélte az időjárás

A füge gyenge vesszőit tőből vágjuk le, a többi vessző hegyét csípjük kissé vissza. Kötözzük karóhoz vagy kordonra a málna kilombosodott hajtásait, a gyenge tősarjakat pedig távolítsuk el! Ezzel el is végezzük a szükséges ritkítást a töveknél.

A füge gyenge vesszőit tőből vágjuk le, a többi vessző hegyét csípjük kissé vissza

Dísznövények

A májusi fagyok elmúltával végleges helyére ültethetjük a kerti szegfűt, ahogy az egynyári virágok is kikerülhetnek a díszkertbe. Közülük is gyönyörűen mutat a körömvirág, a bársonyvirág, a sarkantyúka és a mézvirág. Ha áprilisban még vártunk a kardvirághagymák eldugásával, most itt van annak is az ideje! Ültessük a magasabb növényeket a virágágyás közepére vagy középső sorába, a széleibe pedig az alacsonyabbra növőket!

Minden ültetés előtt alaposan tisztítsuk meg a gyomnövényektől a területet, lazítsuk meg a talajt, majd ültetést követően alaposan öntözzük meg a növényeket!

A rózsatöveinket vizsgáljuk át, és ha kártevőket észlelünk rajtuk, azonnal védekezzünk! Gondoskodjuk a tápanyag-utánpótlásról is!

Egynyári virágok is kikerülhetnek a díszkertbe

Estefele már gyönyörködhetünk a kertben nevelt kaktuszok virágzásában: a növényvilág „későn kelői” este 21:00-22:00 óra körül kezdenek naponta virágozni.

Szobanövények

Ha van rá lehetőségünk, a csendes, áztató eső idejére tegyük ki a szobanövényeket, hadd részesüljenek ezek a szépségek is az égi áldásban!

Az eddig védett helyen teleltetett leandert, babért, szerelemvirágot már bátran kivihetjük napos helyre a szabadba. A szobai hibiszkuszt azonban egy kicsit „edzeni” kell a napsütésre: először csak félárnyékos helyre tegyük (pl. egy védett teraszra), majd 2-3 hetet követően kerülhet ki a napra.

Vizsgáljuk át a szobanövényeket, különösen az ablakban lévőket nézzük át alaposan

A négy fal között maradt szobanövényeket nézzük át! Az elszáradt, beteg vagy kártevők által károsított növényi részeket távolítsuk el! Különösen az ablakban lévő virágokat nézzük át alaposan, mert a szellőztetések alkalmával hamar elszaporodhatnak a tripszek és a levéltetvek is a dús és egészséges növényeken! A permetezéssel mindig körültekintően járjunk el, de ha lehet, kerüljük a növényvédő szeres védekezést a szobanövényeknél!

Amelyik növényünk túlnőtte a cserepét, ültessük szét, szaporítsuk! Anyák napjára vagy akár névnapra is szép ajándék lehet egy egészséges, saját magunk által nevelt növény!

Kapcsolódó cikkek:

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Növényfelismerő applikációk – mit érdemes tudni a használatukról?

2025. május 27. 05:40

Kézenfekvő megoldás, hogy a mindig nálunk lévő mobiltelefonokra letöltsünk egy növényfelismerő applikációt, hiszen gyorsan elővesszük, készítünk egy fényképet a kérdéses növényről, és várjuk az alkalmazás segítségét: a fajmeghatározást.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Mire figyeljünk sziklakertünk kialakításakor?

2018. október 29. 09:07

A sziklakertek is alapos tervezést igényelnek, létrehozásuk komoly munkát jelent, erős fizikumot, és a terület méretétől függően több embert és napot kívánhat. Ám a befektetett munkát hosszú távon meghálálja egy semmihez sem fogható, természetes és üdítő látvány: egy kis hegyvidéki hangulat a közvetlen környezetünkben.

Madáretető másképp – „madárkarácsony”

2021. november 25. 07:36

Az egyik közösségi oldalon futottam bele egy remek ötletbe, amit pár napja meg is valósítottunk az új otthonunkban. Nézzük, hogy készül a madarak számára feldíszített karácsonyfa!

Így működik a jégesőelhárítás

2018. május 14. 08:15

Rövid videóban mutatom meg, hogy működik a jégkármérséklő-rendszer egyik állomása az egri borvidéken.

A méhbarát kert növényei

2022. február 22. 05:36

A kertünkben számos mézelő növényt nevelhetünk, amelyek több hónapon keresztül kiszolgálják a beporzó rovarokat virágporral és nektárral. Nézzük, melyek azok a legismertebb gyógy- és fűszernövények, évelő és egynyári dísznövények, amelyek segítenek a különböző méhfajoknak.