Ház, táj blog

Leggyakrabban elkövetett hibák a szobanövények gondozása során I.

Agrofórum Online

Milyen hibákat követhetünk el a növény helyének megválasztása során? Mikor nem megfelelő minőségű a helyiség levegője a növénynek? Milyen hibákat véthetünk a nem megfelelő minőségű és mennyiségű öntözővízzel, és vajon milyen virágtartóval lőhetünk mellé?

A legtöbb kedvelt szobanövény alapfajának őshazája távoli országok, és a mi hazánk éghajlatától még inkább különböző térségek. Akármennyire is gyerekjátéknak tűnik, de számtalan dologra ügyelnünk kell, amikor egy új növényt hozunk haza a házba. Nézzük sorra, melyek a leggyakoribb hibák, amelyeket elkövethetünk a szobanövény gondozása során!

Nem megfelelő hely

Az első és legfontosabb probléma, hogy a növény nem érzi jól magát abban a helyiségben, ahová került. Ennek okai lehetnek:

  • a helyiség fényviszonyai (túlságosan sötét vagy tűző napnak kitett),
  • a helyiség kihasználtsága (rossz ötlet olyan szűk helyre tenni egy nagyobb termetű növényt, ahol nem tudunk elmenni mellette anélkül, hogy állandóan félresöpörnénk a hajtásait és a leveleit)
  • a levegő hőmérsékletét szabályozó berendezés közvetlen közelébe tettük (pl.: kandalló mellé vagy klímaberendezés elé)

A növény az elhelyezését követő első hetekben megpróbál ugyan alkalmazkodni a számára nem megfelelő körülményekhez, de hamar kiderül, ha nem érzi jól magát. Hogy ne tegyük ki a növényt felesleges stressznek és ne indítsuk meg a próbálkozások hosszú sorát, két opció közül választhatunk:

  • ha egy bizonyos helyiségbe keresünk növényt, érdeklődjünk a szakembernél, hogy abba a bizonyos helyiségbe milyen növényfajok éreznék jól magukat
  • ha egy bizonyos növényt szeretnénk mindenképpen hazavinni, kérdezzünk utána, hogy melyik helyiségbe érdemes költöztetni az új zöld barátunkat.

Nem megfelelő levegőminőség

A túlságosan meleg vagy hideg levegőhőmérséklet, vagy éppen a túlzottan nagy napi hőmérséklet-ingadozás is legyengítheti oly mértékben a szobanövényünket, hogy a legféltőbb gondoskodás mellett is elpusztulhat. Ahogy mi sem, úgy a növények sem bírják hosszú ideig a kaotikus hőmérséklet-különbséget, ezért semmiképpen ne tegyük a növényt olyan szobába, ahol nem biztosítható a számára optimális hőmérséklet.

A vitorlavirág barnuló leveleivel jelzi, ha túl alacsony a levegő páratartalma

Ezenkívül vannak olyan szobanövények is, amelyek nem bírják a nagy huzatot, így nem szerencsés a lakás szellőztetési vonalába tenni. Ugyanígy nem mindegyik növény való a magasabb páratartalmú fürdőszobába.

A károsítókról annyit érdemes itt megjegyezni, hogy egyes kártevő állatoknak a túlságosan száraz, meleg levegő kedvez (pl. takácsatka), míg a fülledt, túl nedves levegő egyes gombák (pl. lisztharmat, szürkepenész) és baktériumok (pl. baktériumos levélfoltosság, hajtáshervadás) felszaporodásának megfelelő körülmény.

Nem megfelelő öntözővíz

Az öntözővíz nem megfelelő mennyisége és minősége is okozhatja a növény pusztulását. A következő hibákat követhetjük el a locsolásnál:

  • túlöntözzük a növényt, aminek eredményeképpen elrothadhat a gyökere, szára, és villámgyorsan elszaporodnak benne a kórokozó baktériumok és/vagy gombák
  • túl kevés vizet adunk a növénynek, így kiszáradhat
  • nem rendszeresen öntözzük a növényeket
  • nem megfelelő hőmérsékletű vízzel öntözünk – a túl hideg és túlságosan meleg sem tesz jót a növénynek
  • túl kemény vízzel öntözünk – a víz keménységi foka befolyásolhatja a növény tápanyag-felvételét: a túl kemény víz gátolja a növényt ebben.
Az illatos sárkányfa kényes a víz minőségére és mennyiségére – ha túlöntözzük, levelei hamar bebarnulhatnak

Fentiek elkerülése érdekében igyekezzünk betartani az egyes növényeknek adható ajánlott vízmennyiséget, ajánlott rendszerességgel, illetve ha van rá lehetőségünk, szobahőmérsékletű lágy vízzel vagy esővízzel öntözzünk.

Nem megfelelő virágtartó

A szobanövények tápanyagbázisa és szűk értelemben vett élettere a virágtartó, és a benne található ültetőközeg. A leggyakoribb hibák, amelyeket a virágtartóval véthetünk, a következők:

  • nem megfelelő méretű virágtartót választunk: a nagyméretű szobanövényeket egy alacsonyabb, kisebb űrtartalmú tartóba tesszük, amiben a gyökerei nyomorogni fognak, a kisebb termetű, virágzó szobanövényeknek pedig a kelleténél nagyobb edényt választunk – így nem a virágzásra és hajtásnövekedésre fog koncentrálni, hanem a gyökérfejlesztésre.
  • nem megfelelő anyagból készült virágtartót választunk: az eredeti élőhelyükön fán lakó növények (pl.: orchideafajok) csak a mélyebb, átlátszó cserépben érzik jól magukat, egy mutatós kerámiaedényben csak sínylődnek.
  • Ha a virágtartónak nincs kifolyónyílása, vagy esetleg eltömődik, a cserépben pangó vízben megfulladnak a gyökerek, és nem tud regenerálódni.

A következő cikkben a növények ültetőközegével, a tápanyag-utánpótlásával, a nyugalmi állapotukkal és a védelmükkel kapcsolatos hibák kerülnek bemutatásra.

Kapcsolódó cikkek:

A komposzttea elkészítése

2025. február 2. 05:40

A komposzttea elkészítése egyszerű folyamatnak tűnik, de be kell tartanunk az eddigi tapasztalatokból adódó fontos szabályokat, hogy jó minőségű oldatot kapjunk. A víz és a komposzt minőségén kifejezetten nagy a hangsúly.

Elődeink tudása – ízelítő a népi gyógyászatból I.

2025. január 29. 05:40

Általában nem könnyű kikeveredni mostanság a vírusos megbetegedésekből, emiatt is kezdtem el utánanézni a régi, növényi alapú recepteknek, amik talán segíthetnek.

Mit kell tudni a komposztteáról?

2025. január 22. 05:40

Miből lehet elkészíteni a komposztteát? Miért jó megoldás a kertben a növények tápanyag-utánpótlására?

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Az egész évben virágzó fokföldi ibolya rejtélye

2023. február 3. 05:37

Mi a titka, hogy egész évben virágozzon a fokföldi ibolyánk? Összeszedtem pár fontos tippet, hogy sikerre vigyük a virágoztatását.

Mit tehetünk a szobanövények téli levélhullása ellen?

2023. január 28. 13:34

A téli időszakban miért sárgulnak meg és hullanak le gyakrabban szobanövényeim levelei? Mit tehetnék ellene?

Így ápoljuk a kálát, hogy virágozzon a szobában is!

2023. november 5. 10:10

Sokan kifejezetten gyűjtik kálából a legkülönfélébb színeket, mint a fekete, mélybordó, vagy akár egy színátmenetes cirmos mintájú. Egyidőben nekem is sok volt belőle, így van saját tapasztalatom a kála gondozásában.

Hogyan öntözzük a szobanövényeket?

2023. március 13. 05:38

A szobanövények öntözésénél több irányból kell megvizsgálni a kérdést, mert kicsit összetettebb, mint ahogy elsőre tűnik. Először is melyik szobanövényről beszélünk? Vajon minden szobanövényt egyformán öntözünk?