Ház, táj blog

Növényvédelmi célra használható anyagok, amiket a házikertben is bátran alkalmazhatunk – III. rész

Agrofórum Online

Hogyan tudjuk a kertben növényvédelmi célra felhasználni a gyümölcscukrot és a répacukrot? Mire jó a hagymakivonat és a hagymaolaj?

A gyümölcscukor, a répacukor, a hagymakivonat és a hagymaolaj is tagja annak a listának, amely az uniós ellenőrzésen és szavazáson átesett növényvédelmi hatású egyszerű anyagokat tartalmazza. Ezt a listát minden évben felülvizsgálják, így a növényvédelmi célra használható anyagok köre bővülhet is, és a jelenlegi anyagok hatása is kiegészülhet.

A cikksorozat első részében a csalánkivonat, a szódabikarbóna és az ecet növényvédelmi hatásaival ismerkedtünk meg, a második részben a konyhasó, a mustármagpor, a napraforgóolaj, a fűzfakéreg és az agyagos faszén granulátum szerepelt. Jelen cikk pedig a fent felsorolt anyagokról szól.

Gyümölcscukor

A gyümölcscukornak (fruktóznak) rovarölő hatást tulajdonítanak. Almatermésűekben alkalmazható a gyümölcsöt károsító rovarok (köztük az almamoly) ellen is. Egyfajta elicitor anyagként működik a fruktóz az alma esetében, ami azt jelenti, hogy a kezelés hatására a növényben védekezési reakciót vált ki. Ehhez nagyon kis mennyiséget kell levélrügy kipattanástól virágzás végéig alkalmaznunk. A kezelést 3 hét múlva meg lehet ismételni, egy vegetációs időszakban 5-7 alkalommal.

A fruktóz almatermésűekben alkalmazható a gyümölcsöt károsító rovarok ellen
A fruktóz almatermésűekben alkalmazható a gyümölcsöt károsító rovarok ellen

A kijuttatandó oldat javasolt koncentrációja 10 g fruktóz/100 l. Egy hektárra 600-1000 l oldatot célszerű alkalmanként kijuttatni, ez kerti körülményekre vetítve 0,6-1 l/m2. A hideg vizes oldatot közvetlenül a kijuttatás előtt javasolt elkészíteni és reggel 9 óra előtt kijuttatni.

Répacukor

A répacukor (szacharóz vagy nádcukor) a fruktózhoz hasonlóan rovarölő elicitor anyagként működik, vagyis egy kártevő rovar elleni megelőző védekezésre használható, hogy a növény felkészültebben várja az esetleges támadást.

A szacharózt vagy nádcukrot a következő helyzetekben alkalmazhatjuk:

  • Almatermésűeknél gyümölcsfúró rovarok ellen: a levélrügyek kipattanásától virágzás végéig 7-10 alkalommal, minimum 15 napos időközönként, A kijuttatandó répacukoroldat javasolt koncentrációja 1 g répacukor/100 l. Kerti körülmények között 0,6-1 l/m2 oldatot célszerű kipermetezni.
  • Csemegekukoricában kukoricamoly ellen: 1-2 leveles állapottól címerhányás kezdetéig 3-4 alkalommal, minimum 15 napos időközökkel. A kijuttatandó répacukoroldat javasolt koncentrációja 1 g répacukor/100 l. Kerti körülmények között 0,2 l/m2 oldatot célszerű kipermetezni.
A répacukor - szacharóz vagy nádcukor - a fruktózhoz hasonlóan rovarölő elicitor anyagként működik
A répacukor – szacharóz vagy nádcukor – a fruktózhoz hasonlóan rovarölő elicitor anyagként működik

Hagymakivonat

A hagymakivonat gombaölő hatását szabadföldön termesztett burgonyában, paradicsomban és uborkában hasznosíthatjuk, utóbbi két kultúrában hajtatott körülmények között is. A hagymakivonat gyakorlatilag egy főzet, amelyhez 500 g aprított vöröshagymát 10 l vízben 10 percig kell forralni, majd 15 percig állni hagyni. Ezután fémszűrőn le kell szűrni, és 24 órán belül felhasználni. 1%-os töménységű permetlevet kell a növény levélzetére kijuttatni.

NövénykultúraKárosítóFelhasználás
BurgonyaAlternária0,6-1 l főzet/10 m2, első oldalhajtás megjelenésétől gumóképződésig, max. 3-5 alkalommal.
ParadicsomParadicsomvész1-1,5 l főzet/10 m2, elsődleges oldalhajtás megjelenésétől az 5. bogyó vagy fürt bogyóinak kifejlődéséig, max. 3-5 alkalommal.
UborkaSzürkepenész1-1,5 l főzet/10 m2, elsődleges oldalhajtás megjelenésétől főszár 5. termésének teljes méretű kifejlődédéig, max. 3-5 alkalommal.

Hagymaolaj

A hagymaolajnak a hagymakivonattal ellentétben nem gombaölő, hanem rovarriasztó hatása van. A gyökérzöldségek (pl.: sárgarépa, petrezselyem, pasztinák, zeller) esetében a répalégy távoltartására alkalmazhatjuk. Ehhez párologtatóedényt (diszperzert) kell kihelyezni vetés után. A kertben elegendő egyet kitenni, a nagyobb területeken hektáronként 4-8 db-ot szoktak kihelyezni az ajánlás szerint.

A hagymakivonat egy főzet, amelyhez 500 g aprított vöröshagymát 10 l vízben 10 percig kell forralni
A hagymakivonat egy főzet, amelyhez 500 g aprított vöröshagymát 10 l vízben 10 percig kell forralni

A következő cikkben a sör, a mezei zsurló és a mésztej alkalmazásáról lesz szó, addig is örömteli kertészkedést kívánok mindenkinek!

Kapcsolódó cikkek:

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Március 22. - egy napon a Víz világnapja és a Föld órája

2025. március 22. 06:40

Idén különleges alkalom március 22., ugyanis a mindenkori Víz világnapja egy napra esik a Föld órájának napjával. Ez utóbbit minden évben március 3. szombatjára hirdeti meg a Természetvédelmi Világalap (WWF) nemzetközi szervezete.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen I. rész

2025. március 21. 05:40

A gilisztáknak hála egy tápanyagokban rendkívül gazdag humuszanyagot nyerünk ki a gilisztakomposztálási folyamat végén.

Mit kell tudni a gilisztakomposztról?

2025. március 20. 05:40

A szakemberek szerint a talajban jelen lévő, kiemelkedően jó minőségű, a növények számára leghatékonyabban hasznosítható szerves anyagot a giliszták állítják elő.

Veszélyek a napraforgóban

2021. június 28. 10:42

A napraforgó a hazai szántóföldi kapás kultúrák egyik „legbetegebb” növénye. Nem csak egyes kórokozók tudják drasztikusan csökkenteni a termést, hanem különböző állati károsítók egész hada áll készen arra, hogy kárt okozzon a növényben. Ha sorra vesszük az idei tavasz történéseit, akkor könnyedén rájöhetünk, hogy 2021 eddig nem éppen a napraforgó éve volt.

Bemutatjuk a Farmet Fantom PRO kultivátort

2020. május 19. 09:47

A Farmet Fantom PRO egy sokoldalúan használható félig függesztett kultivátor, amelynek szerepe egyre inkább fel fog értékelődni a talajművelés változó trendjeinek tükrében. A szigorodó vegyszerhasználati szabályok szükségessé teszik a mechanikai gyomirtás egyre intenzívebb alkalmazását, ugyanakkor igényként merül fel a minimális talajbolygatás, a lehető legsekélyebb művelés és a talajok nedvesség-veszteségének csökkentése.

Milyen kórokozók károsíthatják a szeder levelét?

2019. június 20. 13:01

R. Balázs kérdése: Milyen kórokozók okozhatnak gondot a szeder levelén?

Külföldi nyaralás és növényegészségügy I.

2023. július 22. 13:40

Érdemes tisztában lenni a növényegészségügyi előírásokkal, ha külföldi utazást tervezünk olyan emberként, aki nem tudja még nyaralás alatt sem levenni a szemét a szebbnél szebb növényekről és termésekről. Mit kell tudnunk ezekről az előírásokról és a növényegészségügyről? Miért fontos szigorúan betartanunk mindezeket?