4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Ház, táj blog

Növényvédelmi célra használható anyagok, amiket a házikertben is bátran alkalmazhatunk – III. rész

Agrofórum Online

Hogyan tudjuk a kertben növényvédelmi célra felhasználni a gyümölcscukrot és a répacukrot? Mire jó a hagymakivonat és a hagymaolaj?

A gyümölcscukor, a répacukor, a hagymakivonat és a hagymaolaj is tagja annak a listának, amely az uniós ellenőrzésen és szavazáson átesett növényvédelmi hatású egyszerű anyagokat tartalmazza. Ezt a listát minden évben felülvizsgálják, így a növényvédelmi célra használható anyagok köre bővülhet is, és a jelenlegi anyagok hatása is kiegészülhet.

A cikksorozat első részében a csalánkivonat, a szódabikarbóna és az ecet növényvédelmi hatásaival ismerkedtünk meg, a második részben a konyhasó, a mustármagpor, a napraforgóolaj, a fűzfakéreg és az agyagos faszén granulátum szerepelt. Jelen cikk pedig a fent felsorolt anyagokról szól.

Gyümölcscukor

A gyümölcscukornak (fruktóznak) rovarölő hatást tulajdonítanak. Almatermésűekben alkalmazható a gyümölcsöt károsító rovarok (köztük az almamoly) ellen is. Egyfajta elicitor anyagként működik a fruktóz az alma esetében, ami azt jelenti, hogy a kezelés hatására a növényben védekezési reakciót vált ki. Ehhez nagyon kis mennyiséget kell levélrügy kipattanástól virágzás végéig alkalmaznunk. A kezelést 3 hét múlva meg lehet ismételni, egy vegetációs időszakban 5-7 alkalommal.

A fruktóz almatermésűekben alkalmazható a gyümölcsöt károsító rovarok ellen
A fruktóz almatermésűekben alkalmazható a gyümölcsöt károsító rovarok ellen

A kijuttatandó oldat javasolt koncentrációja 10 g fruktóz/100 l. Egy hektárra 600-1000 l oldatot célszerű alkalmanként kijuttatni, ez kerti körülményekre vetítve 0,6-1 l/m2. A hideg vizes oldatot közvetlenül a kijuttatás előtt javasolt elkészíteni és reggel 9 óra előtt kijuttatni.

Répacukor

A répacukor (szacharóz vagy nádcukor) a fruktózhoz hasonlóan rovarölő elicitor anyagként működik, vagyis egy kártevő rovar elleni megelőző védekezésre használható, hogy a növény felkészültebben várja az esetleges támadást.

A szacharózt vagy nádcukrot a következő helyzetekben alkalmazhatjuk:

  • Almatermésűeknél gyümölcsfúró rovarok ellen: a levélrügyek kipattanásától virágzás végéig 7-10 alkalommal, minimum 15 napos időközönként, A kijuttatandó répacukoroldat javasolt koncentrációja 1 g répacukor/100 l. Kerti körülmények között 0,6-1 l/m2 oldatot célszerű kipermetezni.
  • Csemegekukoricában kukoricamoly ellen: 1-2 leveles állapottól címerhányás kezdetéig 3-4 alkalommal, minimum 15 napos időközökkel. A kijuttatandó répacukoroldat javasolt koncentrációja 1 g répacukor/100 l. Kerti körülmények között 0,2 l/m2 oldatot célszerű kipermetezni.
A répacukor - szacharóz vagy nádcukor - a fruktózhoz hasonlóan rovarölő elicitor anyagként működik
A répacukor – szacharóz vagy nádcukor – a fruktózhoz hasonlóan rovarölő elicitor anyagként működik

Hagymakivonat

A hagymakivonat gombaölő hatását szabadföldön termesztett burgonyában, paradicsomban és uborkában hasznosíthatjuk, utóbbi két kultúrában hajtatott körülmények között is. A hagymakivonat gyakorlatilag egy főzet, amelyhez 500 g aprított vöröshagymát 10 l vízben 10 percig kell forralni, majd 15 percig állni hagyni. Ezután fémszűrőn le kell szűrni, és 24 órán belül felhasználni. 1%-os töménységű permetlevet kell a növény levélzetére kijuttatni.

NövénykultúraKárosítóFelhasználás
BurgonyaAlternária0,6-1 l főzet/10 m2, első oldalhajtás megjelenésétől gumóképződésig, max. 3-5 alkalommal.
ParadicsomParadicsomvész1-1,5 l főzet/10 m2, elsődleges oldalhajtás megjelenésétől az 5. bogyó vagy fürt bogyóinak kifejlődéséig, max. 3-5 alkalommal.
UborkaSzürkepenész1-1,5 l főzet/10 m2, elsődleges oldalhajtás megjelenésétől főszár 5. termésének teljes méretű kifejlődédéig, max. 3-5 alkalommal.

Hagymaolaj

A hagymaolajnak a hagymakivonattal ellentétben nem gombaölő, hanem rovarriasztó hatása van. A gyökérzöldségek (pl.: sárgarépa, petrezselyem, pasztinák, zeller) esetében a répalégy távoltartására alkalmazhatjuk. Ehhez párologtatóedényt (diszperzert) kell kihelyezni vetés után. A kertben elegendő egyet kitenni, a nagyobb területeken hektáronként 4-8 db-ot szoktak kihelyezni az ajánlás szerint.

A hagymakivonat egy főzet, amelyhez 500 g aprított vöröshagymát 10 l vízben 10 percig kell forralni
A hagymakivonat egy főzet, amelyhez 500 g aprított vöröshagymát 10 l vízben 10 percig kell forralni

A következő cikkben a sör, a mezei zsurló és a mésztej alkalmazásáról lesz szó, addig is örömteli kertészkedést kívánok mindenkinek!

Kapcsolódó cikkek:

Mit jelent a rebarbara erőltetése?

2025. február 21. 05:40

A rebarbarát ismét kezdjük felfedezni és egyre többen ültetjük a kiskertjeink veteményeseibe. Termesztése nem bonyolult, és bizonyos trükkökkel befolyásolni is tudjuk a növekedését.

Mi a teendőnk, ha megfertőzte az állatainkat a kiskérődzők pestise?

2025. február 18. 05:40

A kiskérődzők pestisének megjelenése esetén szigorú előírásokat kell betartani.

Mit kell tudni a kiskérődzők pestiséről?

2025. február 12. 05:40

A jelentős gazdasági károkkal járó betegség juhokat és kecskéket is képes megbetegíteni. A Nébih közleményében hívta fel a figyelmet a bejelentési kötelezettség alá tartozó, hazánkban első ízben előforduló betegségre.

A komposzttea alkalmazása a kertben

2025. február 8. 05:40

A házilag elkészült komposztteát számos célra felhasználhatjuk a házikertben: palántanevelésnél, levéltrágyaként, vetőmagkezelésre. A sikeres alkalmazáshoz vegyük végig a legfontosabb szabályokat!

Olajtökvetéseink gyomnövényei

2019. március 20. 07:35

Az országos szántóföldi gyomfelvételezések az olajtökkultúrára nem terjednek ki, ugyanakkor a gyomszabályozási stratégiák hatékonyságának növelése céljából fontos lenne a magyarországi olajtökvetések gyomviszonyainak naprakész ismerete. E tanulmány célja, hogy egyfajta hiánypótlásként bemutassa a hazai olajtökvetések legfontosabb gyomnövényeit.

A biológiai növényvédelem jelenlegi helyzete, a szőlő biológiai növényvédelmének lehetőségei

2019. november 12. 10:38

A Növényvédelmi Klub 399. ülésén Péter Zoltán, a Biocont Magyarország Kft. munkatársa tartott előadást november 4-én a vendégeknek a világ és hazánk biológiai növényvédelmének vonatkozásairól és a szőlő biológiai növényvédelmének lehetőségeiről.

Az elemi kén, ami vigyáz a növényekre!

2023. március 20. 12:41

A ként ma már minden növénynél nagy mennyiségben pótolni kell. A levegő, az egyre kevesebb csapadék kénmentes, a műtrágyákkal pedig alig pótolunk pár kilogramm ként hektáronként.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: gyakori a terméshullás és a napégés okozta sérülés

2022. július 6. 14:36

Egyre gyakoribb jelenség a lombozat lankadása - ami éjszakánként sem múlik el - és a terméshullás.