34℃ 20℃
július 24. Kinga, Kunigunda, Kincső, Krisztina
Ház, táj blog

Növényvédelmi célra használható anyagok, amiket a házikertben is bátran alkalmazhatunk – III. rész

Agrofórum Online

Hogyan tudjuk a kertben növényvédelmi célra felhasználni a gyümölcscukrot és a répacukrot? Mire jó a hagymakivonat és a hagymaolaj?

A gyümölcscukor, a répacukor, a hagymakivonat és a hagymaolaj is tagja annak a listának, amely az uniós ellenőrzésen és szavazáson átesett növényvédelmi hatású egyszerű anyagokat tartalmazza. Ezt a listát minden évben felülvizsgálják, így a növényvédelmi célra használható anyagok köre bővülhet is, és a jelenlegi anyagok hatása is kiegészülhet.

A cikksorozat első részében a csalánkivonat, a szódabikarbóna és az ecet növényvédelmi hatásaival ismerkedtünk meg, a második részben a konyhasó, a mustármagpor, a napraforgóolaj, a fűzfakéreg és az agyagos faszén granulátum szerepelt. Jelen cikk pedig a fent felsorolt anyagokról szól.

Gyümölcscukor

A gyümölcscukornak (fruktóznak) rovarölő hatást tulajdonítanak. Almatermésűekben alkalmazható a gyümölcsöt károsító rovarok (köztük az almamoly) ellen is. Egyfajta elicitor anyagként működik a fruktóz az alma esetében, ami azt jelenti, hogy a kezelés hatására a növényben védekezési reakciót vált ki. Ehhez nagyon kis mennyiséget kell levélrügy kipattanástól virágzás végéig alkalmaznunk. A kezelést 3 hét múlva meg lehet ismételni, egy vegetációs időszakban 5-7 alkalommal.

A fruktóz almatermésűekben alkalmazható a gyümölcsöt károsító rovarok ellen
A fruktóz almatermésűekben alkalmazható a gyümölcsöt károsító rovarok ellen

A kijuttatandó oldat javasolt koncentrációja 10 g fruktóz/100 l. Egy hektárra 600-1000 l oldatot célszerű alkalmanként kijuttatni, ez kerti körülményekre vetítve 0,6-1 l/m2. A hideg vizes oldatot közvetlenül a kijuttatás előtt javasolt elkészíteni és reggel 9 óra előtt kijuttatni.

Répacukor

A répacukor (szacharóz vagy nádcukor) a fruktózhoz hasonlóan rovarölő elicitor anyagként működik, vagyis egy kártevő rovar elleni megelőző védekezésre használható, hogy a növény felkészültebben várja az esetleges támadást.

A szacharózt vagy nádcukrot a következő helyzetekben alkalmazhatjuk:

  • Almatermésűeknél gyümölcsfúró rovarok ellen: a levélrügyek kipattanásától virágzás végéig 7-10 alkalommal, minimum 15 napos időközönként, A kijuttatandó répacukoroldat javasolt koncentrációja 1 g répacukor/100 l. Kerti körülmények között 0,6-1 l/m2 oldatot célszerű kipermetezni.
  • Csemegekukoricában kukoricamoly ellen: 1-2 leveles állapottól címerhányás kezdetéig 3-4 alkalommal, minimum 15 napos időközökkel. A kijuttatandó répacukoroldat javasolt koncentrációja 1 g répacukor/100 l. Kerti körülmények között 0,2 l/m2 oldatot célszerű kipermetezni.
A répacukor - szacharóz vagy nádcukor - a fruktózhoz hasonlóan rovarölő elicitor anyagként működik
A répacukor – szacharóz vagy nádcukor – a fruktózhoz hasonlóan rovarölő elicitor anyagként működik

Hagymakivonat

A hagymakivonat gombaölő hatását szabadföldön termesztett burgonyában, paradicsomban és uborkában hasznosíthatjuk, utóbbi két kultúrában hajtatott körülmények között is. A hagymakivonat gyakorlatilag egy főzet, amelyhez 500 g aprított vöröshagymát 10 l vízben 10 percig kell forralni, majd 15 percig állni hagyni. Ezután fémszűrőn le kell szűrni, és 24 órán belül felhasználni. 1%-os töménységű permetlevet kell a növény levélzetére kijuttatni.

NövénykultúraKárosítóFelhasználás
BurgonyaAlternária0,6-1 l főzet/10 m2, első oldalhajtás megjelenésétől gumóképződésig, max. 3-5 alkalommal.
ParadicsomParadicsomvész1-1,5 l főzet/10 m2, elsődleges oldalhajtás megjelenésétől az 5. bogyó vagy fürt bogyóinak kifejlődéséig, max. 3-5 alkalommal.
UborkaSzürkepenész1-1,5 l főzet/10 m2, elsődleges oldalhajtás megjelenésétől főszár 5. termésének teljes méretű kifejlődédéig, max. 3-5 alkalommal.

Hagymaolaj

A hagymaolajnak a hagymakivonattal ellentétben nem gombaölő, hanem rovarriasztó hatása van. A gyökérzöldségek (pl.: sárgarépa, petrezselyem, pasztinák, zeller) esetében a répalégy távoltartására alkalmazhatjuk. Ehhez párologtatóedényt (diszperzert) kell kihelyezni vetés után. A kertben elegendő egyet kitenni, a nagyobb területeken hektáronként 4-8 db-ot szoktak kihelyezni az ajánlás szerint.

A hagymakivonat egy főzet, amelyhez 500 g aprított vöröshagymát 10 l vízben 10 percig kell forralni
A hagymakivonat egy főzet, amelyhez 500 g aprított vöröshagymát 10 l vízben 10 percig kell forralni

A következő cikkben a sör, a mezei zsurló és a mésztej alkalmazásáról lesz szó, addig is örömteli kertészkedést kívánok mindenkinek!

Kapcsolódó cikkek:

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

Madárfiókát találtam a kertben, mi a teendőm?

2025. július 19. 05:40

Otthoni kertészkedés alkalmával is találhatunk az aljnövényzetben gubbasztó fiatal madarat. Hogyan segíthetünk rajta, mi ilyenkor a teendőnk?

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Milyen repce gyomirtási módot válasszunk?

2019. augusztus 1. 20:53

A preemergensen kijuttatandó REPCE FLEX, a korai posztemergensen, a gyomok kelését követően alkalmazandó SPRINGBOK és a korai posztemergensen felhasználható SYNERO a repce gyomirtására a Kwizda kínálatában.

Nem kímélik a károsítók a szőlőt, zöldséget, gyümölcsöt sem

2018. május 11. 04:53

A kihajtott burgonyán megjelentek az első burgonyabogár imágók. Szinte minden növényen jelentkeznek a levéltetvek első kolóniái.

A gyümölcstermő növények levéllikacsosságáért felelős tényezők

2018. november 24. 06:36

A levéllikacsosság tünetegyüttes komplex eredetű betegségre vezethető vissza. Az őszibaracknál okozza a legsúlyosabb károkat, de emellett gyakran fordul elő kajszin, mandulán, szilván, de más növényfajokon is. A Thyrostoma carpophilum gombafaj mellett, számos más tényező is kiválthat hasonló tüneteket, így a háttérben genetikai eredetű és abiotikus kórokok, vírusok, baktériumok, más gombák és kártevők is állhatnak.

Idén is számíthatunk a mezőgazdasági repülők szolgáltatásaira

2019. április 1. 06:49

Az EU tagállamai közül ma Magyarországon végeznek legnagyobb területen mezőgazdasági célú légi tevékenységet.