31℃ 18℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal
Házikert

Hogyan állítsuk meg a fülbemászó inváziót?

Agrofórum Online

A fülbemászók a kert nyirkosabb, sötétebb zugaiban nagy számban fordulnak elő. Egy elmozdított virágcserép vagy egy felfordított kő jól észrevehető módon emlékeztethet a jelenlétükre, hiszen tucatjával bújnak meg a hűs sötétségben. Ha megzavarják a búvóhelyüket, gyorsan szétszélednek, hogy új árnyas zugot keressenek maguknak.

Mit tudunk róluk?

A fülbemászók a nevük ellenére félénk, mindenevő rovarok, akik nem másznak a fülbe, így az emberre nézve teljesen ártalmatlanok. A negatív megítélésükön nem segít ijesztő küllemük, amelyet potrohuk jellegzetes, fogószerű fartoldalékának köszönhetnek. A kert tekintetében egyszerre hősök és gonosztevők, hiszen olykor megvédik a növényeinket a bajtól, máskor pedig épp ők azok, akik pusztítást végeznek.

A fülbemászók éjszaka a legaktívabbak, napközben pedig sötét, hűvös és nyirkos helyeken rejtőznek – elhalt levelek, mulcs vagy laza talaj alatt, a sűrű növényzetű indákban és gyomokban, fatörzsek, téglák alatt, illetve néha a sérült gyümölcsök belsejében.

A fülbemászók ősszel párosodnak, és speciálisan kialakított fészkekben (ún. költőüregben) telelnek át, körülbelül 2-3 cm mélyen a föld alatt. A hímek és a nőstények együtt töltik a telet kora tavaszig, amikor a nőstény elűzi a hímet a fészekből, majd petéket rak.

A nőstény fülbemászók azon kevés, szociális rovarok közé tartoznak, amelyek gondoskodnak a kicsinyeikről. A nőstény őrzi és védi a petéket a ragadozóktól, és megeszi a rajtuk növő penészt vagy gombát. Körülbelül egy hét múlva a peték kikelnek, és a nőstény táplálja és védi a lárvákat. Az imágó állapot mintegy 4 vedlés után következik be, de a fiatal fülbemászók már az első vedlés után önellátóak.

Fülbemászó – A kártevő előnyei

A fülbemászók dögevőként, újrafeldolgozóként és ragadozóként igen nagy étvággyal rendelkező mindenevők. Az éjszaka leple alatt a legkülönfélébb halott és élő dolgokkal táplálkoznak.

A hangyákhoz hasonlóan a fülbemászók is segítenek az ökoszisztéma tisztán tartásában azáltal, hogy lebontják a szerves anyagokat és visszaadják a tápanyagokat a talajnak. Valójában a fülbemászók a komposztkupacban kiválóan alkalmasak arra, hogy felgyorsítsák a bomlási folyamatokat.

Míg a fülbemászók megelégszenek az elhalt, sérült és rothadó növényi részekkel – amelyek táplálékuk fő alapanyagát képezik –, ugyanilyen élvezettel fogyasztanak el egy adag egészséges növényi szövetet is. Imádják a zsenge palánták és fiatal csemeték lágy hajtásait. A fülbemászók a bogyós gyümölcsöket, például az epret, a szedret, a málnát, a sárgabarackot, az őszibarackot és más csonthéjas gyümölcsöket is előszeretettel fogyasztják. A dísznövények sincsenek biztonságban a fülbemászók falánkságától, akik a rézvirágok, a dáliák, a körömvirágok, az árnyliliomok és a nyáriorgona bimbóit, szirmait és lombozatát is megrágják.

Amikor a fülbemászók éppen nem leveleket, virágokat vagy gyümölcsöket esznek, akkor más rovarokra vadásznak. Különösen levéltetvek, pajzstetvek, liszteskék, atkák, pókok, hernyók és más puhatestű rovarok elfogására alkalmasak. A fülbemászók mindenféle rovarpetét is felfalnak, így segítve a kártevők általános populációjának alacsony szinten tartását.

A fülbemászók elleni védekezés 6 módja a kertben

Általában a fülbemászók nem jelentenek jelentős veszélyt a kertben. Persze, felfalják a palántákat, és csúnya lyukakat okoznak a virágokon, leveleken és gyümölcsökön, de nem terjesztenek betegségeket, és ritkán pusztítják el a növényeket. Ráadásul rengeteg olyan kártevőt pusztítanak el a kertben, amelyek nagyobb kárt tennének szeretett növénykultúráiban, ha a fülbemászók nem állnának az útjukba.

Megtalálhatja a megfelelő egyensúlyt a fülbemászókkal: megvédheti növényeit a károsodástól, miközben a biológiai kártevőirtás és a szerves anyagok jobb hasznosításának előnyeit is élvezheti.

1. Tisztítsa meg a kertet
A kertben tanyázó fülbemászók számának korlátozása érdekében gyomláljon. Távolítsa el a levelek, fák, bokrok és fűnyesedékek halmait a zöldség- és virágoskertekből. Tegyen kiemelőket a virágcserepek és konténerek alá, hogy szárazon tartsa alattuk a talajt.

2. Használjon takarófóliát
Kevés elkeserítőbb dolog van annál, mint amikor a palánták egyik nap még megvannak, a másik nap pedig eltűnnek. Tavasszal egy könnyű takarófóliával megvédhetjük őket, amíg elég erősek lesznek ahhoz, hogy ellenálljanak a rágcsálásnak.

3. Védje meg gyümölcseit
Ahhoz, hogy elriassza a fülbemászókat gyümölcsfáitól és bokraitól, távolítsa el a közeli rejtekhelyeket. Vágja le a törzsek tövénél növő sarjakat, és tartsa tisztán a helyet a gyomoktól és a bozótosoktól.

4. Csalogassa oda a fülbemászó ragadozóit
A túlzott fülbemászó populáció ellen a legjobb védekezés, ha ragadozóikat arra ösztönözzük, hogy járőrözzenek a földjeinken. Alkonyattól hajnalig a denevérek minden este 3000-4000 rovart vadásznak le és esznek meg, de számos más élőlény is kiveszi a részét a munkából, így például a béka és a varangy, a gyíkok, a pókok és a darazsak.

5. Állítson fel csapdákat
Terítsen ki néhány feltekert újságpapírt vagy egy rövid slagdarabot a növények mellé a talajra közvetlenül sötétedés előtt. Másnap óvatosan szedje ki a csapdákat, és a bennük megbújó fülbemászókat rázza bele egy vödör szappanos vízbe.

6. Készítsen olajos csapdákat
Használjon egy lapos konzervdobozt, csalétekként tegyen bele fél centiméternyi növényi olajat. Süllyessze a konzervdobozt a talajba, úgy, hogy a teteje a talaj szintjén legyen. Dobja ki az összegyűjtött fülbemászókat, és töltse újra a kannákat friss csalival.

(Fotó: Melani Marfeld/Pixabay)

Díszes páfrányok a kert árnyékos szegleteibe

2025. július 5. 05:40

Ha szeretne természetközeli, erdőalji hangulatot csempészni kertjébe, a páfrányok kiváló választást jelentenek.

Ne dobja ki! A kávézacc aranyat ér a kertben

2025. július 4. 08:10

A kávézacc nem szemét, hanem kerti arany: komposztként, talajjavítóként és természetes kártevőriasztóként is bevethető.

Penész a komposztban – természetes vagy veszélyes?

2025. július 3. 11:10

A penész megjelenése a komposztban elsőre riasztónak tűnhet, de nem minden esetben baj. Mutatjuk, mikor kell beavatkozni és hogyan.

Nincs elkésve! Ezeket a növényeket még júliusban is vetheti

2025. július 2. 16:10

Júliusban sem késő belevágni a kertészkedésbe! Összegyűjtöttük azokat a zöldségeket, fűszernövényeket és virágokat, amelyek most is vethetők.

Poloskák jelentősége a napraforgóban

2019. március 21. 17:37

A korszerű biológiai alapok nyújtotta potenciál kiaknázásában, kulcsszerepe van a növényvédelemnek. A napraforgóban károsító polifág fajok közé tartoznak a poloskák, amelyek közül a mezeipoloskák és a hozzájuk hasonló kárt okozó bodobácsok érdemelnek említést.

Hogyan készüljünk fel a levéltetvek elleni védekezésre?

2020. március 11. 05:37

D. Rozália kérdése: Tavaly szinte minden növényem levéltetves volt, összezsugorodtak leveleik. Hogyan készüljek fel, mikor érdemes ellenük védekezni?

Itt a bizonyíték, hogy a rózsaillóolaj hatékony a kártevők ellen

2024. április 1. 16:10

Japán kutatók a gyakorlatban is bizonyították, hogy a rózsa illóolaja aktiválja a paradicsom védekezőgénjeit, másrészt vonzza a ragadozókat, amelyek a növény kártevőit fogyasztják.

Miért nem érik be teljesen a szeder?

2020. augusztus 3. 05:46

R. Istvánné kérdése: Szeder terméseim egy része világosabb, olyan mintha nem érett volna meg. Mi okozza ezt?